Ворог вже усвідомив, що втрата Токмака та подальший рух ЗСУ до Маріуполя і Бердянська фактично означає для нього поразку в цій війні. Про це висловився генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України з 2005 по 2010 роки, Микола Маломуж під час інтерв’ю на українському телеканалі.

«Це перекриття всього угрупування регіону з флангів, а тоді лише справа техніки. Зокрема, нанесення потужних ударів, висадка на Херсонщині і замикання цього угруповання там», — заявив Маломуж.

Тому сьогодні росіяни перекидають свої сили від Кліщіївки. Генерал повідомив, що окупанти вже перекинули одну бригаду, полк ВДВ. Також вони підтягують нових мобілізованих і велику кількість ракетних систем та артилерії для того, щоб проводити контрбатарейну боротьбу. 

«Ми щоденно рухаємось і поступово входимо на Токмакський напрямок, а це передумова і перекриття залізниці і самого Токмака, що є ключем до перекриття південного коридору», — підкреслив ексголова Служби зовнішньої розвідки України.

Біля Токмака будують «зуби дракона», три лінії укріплень. Однак, їх не варто порівнювати з тими, що були на Херсонщині.

«Ми поступово їх знищуємо та перекриваємо вогневим засобом логістичний напрямок, залізницю. Цей напрямок буде основним із тактичних наступальних операцій, а в перспективі стратегічних наступальних операцій по всьому півдню, аж до Криму», — резюмував Микола Маломуж.

Як вважає Маломуж, головне завдання Сил оборони на цьому напрямі зараз – нейтралізувати логістичний шлях до Токмака та взяти місто у півоточення.

«Це буде вирішальним фактором. Потім звільнення Токмака та Мелітополя буде лише питанням часу. Далі ми розвиватимемо наступ на південь. Тому що угруповання окупанта, позбавлене коштів, техніки, боєприпасів та підтримки живою силою, приречене на провал», – сказав він.

Маломуж нагадав про тактику звільнення Херсона, коли ЗСУ взяли місто фактично у вогневе оточення та загарбникам довелося відійти. На цьому тлі можуть проводитись операції з боку Херсона – це буде оточення великого секторального угруповання ворога.

Водночас Маломуж вважає, що це більш далека, стратегічна перспектива. Наразі постало питання тактичне – подолати зміцни споруди ворога. Але така операція має бути грамотною.

«Я вважаю, що не треба сильно вгризатися в оборону, це важкий формат і не завжди ефективний. Необхідно проводити системні вогневі удари, диверсійні операції, можливо висадку великого десанту СЗГ у цей регіон. Це позбавить ворога можливості щось робити – і захищатися, і використовувати якісь оборонні споруди», – сказав експерт.

А що ви думаєте з цього приводу? Ставте лайк та пишіть свої думки у коментарях.

Нагадаємо, мер Мелітополя Іван Федоров повідомив, що окупанти в паніці навколо Токмака росіяни заливають окопи бетоном і будують двоповерхові підземні бліндажі.

Британська розвідка повідомляла, що бункери, які будують окупанти мають стати надійнішим захистом для ворожих солдатів та офіцерів від засобів вогневого ураження ЗСУ. Зокрема, йдеться про атаки безпілотниками. Щобільше, бетонні укріплення стануть у пригоді в умовах потенційних вологих та брудних погодних умов.

«Ці укріплення та евакуація, ймовірно, відображають занепокоєння Росії щодо подальшого прориву українських військ», – поясняють у Міноборони Британії. 

Окрім того, за словами Федорова, росіяни в районі Новопрокопівки влаштували складну систему окопів-тунелів та двоповерхові підземні бліндажі.

Також прокладають нові транспортні шляхи, щоб спростити доставлення військових вантажів. Окупаційна «влада» заявила, що будуватиме залізницю від Мелітополя до Ростова та автодорогу від Маріуполя до Новоазовська.

«Росіяни не планують «жестів доброї волі» на ТОТ Запорізької області найближчим часом, проте їхні плани наших воїнів точно не цікавлять», — наголосив він.