Бажання Грузії і України вступити в НАТО, як і підтримка цих прагнень з боку альянсу, не повинні розглядатися як провокація щодо Росії. Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на прес-конференції за підсумками зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу в Вашингтоні.

"Я думаю, нам всім потрібно розуміти, що Грузія і Україна – це незалежні суверенні держави, у яких є суверенне право вибирати власний шлях розвитку. Навіть сама думка, що це – в якійсь мірі провокація щодо Росії, коли Грузія намагається вступити в НАТО або що Україна хоче зробити те ж саме. Це вже небезпечний хід думки, тому що як тільки ви мислите так і вважаєте, що це – провокація проти Росії, то ви приймаєте той факт, що Росія має право вирішувати, що роблять їхні сусіди", – наголосив генсек НАТО.

Це те ж саме, що і приймати порядок, в якому великі держави вирішують, що можуть і що не можуть робити їх сусіди, тобто фактично відтворити світ, де панують сфери впливу, сказав він.

Столтенберг згадав, що сам він з Норвегії – невеликої держави, що межує з Росією.

"Я дуже радий тому, що ще в 1949 році, коли ми вступили в НАТО, США та Сполучене Королівство та інші країни-засновники НАТО ніколи не мирились з тим, що Радянський Союз буде вирішувати, що робити Норвегії", – заявив генсек НАТО.

"Так само Грузія і Україна мають право вибору свого шляху. Це не провокація проти когось, це суверенне право будь-якої суверенної держави – вирішувати, в якому напрямку рухається їхня країна. Лише країна, яка хоче вступити в НАТО, в кінцевому підсумку приймає рішення, коли вступати. Повторюся, у НАТО завжди був кордон з СРСР або з Росією, у Норвегії це було з самого початку, ми були однією з країн-засновників. По-друге, розширення НАТО – це не те, що НАТО рухається на Схід, а це швидше (рухаються – ред.) ті центрально- і східноєвропейські країни, які дуже хотіли вступити в НАТО. Ми повинні з повагою до цього ставиться і не вважати це провокацією", – наголосив він.

Також, у НАТО в четвер, 4 квітня, узгодили пакет заходів, спрямованих на стримування загроз, які виходять від Росії в Чорноморському регіоні. Підтримка Альянсу буде активізуватися в таких напрямках як підготовка військово-морських сил і служби берегової охорони, заходи в порти і проведення навчань і обмін інформацією.