Сьогодні радник керівника Офісу президента України, президент Київської школи економіки (КШЕ) Тимофій Милованов в ефірі телеканалу “Дом” заявив, що боротьба з олігархами позитивно позначиться на економіці України та на кожному українцеві.

“Виборець вибирає народних депутатів. Вони призначають міністрів і прем’єр-міністрів. Ось так працює демократія”, — сказав Милованов.

Він зазначив, що для боротьби з олігархами в Україні вже ухвалений необхідний пакет законів, які й визначають базові поняття та критерії, за якими того чи іншого бізнесмена будуть заносити до реєстру олігархів, а також обмежують контакти олігархів із політиками та чиновниками.

“І політики, і держчиновники мають тоді декларувати зустрічі з ними. До речі, цей нюанс дуже дискутується. Деякі вважають, що це якесь порушення. І можливо, юридично треба буде ще якісь деталі прописати, і судова практика покаже, як воно працюватиме насправді”, — уточнив радник глави ОП.

Але Милованов впевнений, положення закону вводити “треба акуратно”.

“Треба дотриматися балансу між тим, що ми боремося з де-факто чинною системою влади, яка не відповідає тому, що написано в Конституції. Я маю на увазі олігархічний вплив. У Конституції ж заборонено олігархам впливати на парламент. Але це є. На практиці це потрібно так імплементувати, щоб ми будували цивілізоване суспільство, яке дотримується законів і будує інституції”, — пояснив він.

Не обійшлося й без прикладів. Радник розповів як ця система працює в США.

“У Сполучених Штатах Америки, наприклад, якщо дві компанії, навіть не бізнес і уряд, а просто дві компанії працюють на одному ринку, то у них можуть бути проблеми. Може бути визнано незаконним, якщо вони діляться інформацією про ціни на свої продукти або обсяги, або якісь нові стратегії. Наприклад, якщо у вас компанія й у мене компанія, ми зустрілися, попили кави або пива, і я вам розповів про свої нові продукти, то держава Сполучені Штати Америки може нас оштрафувати, а іноді навіть і посадити”, — розповів президент КШЕ.

Та додав:

“Тоді я (як така компанія, — ред.) протягом 45 днів кожні пів року маю подавати звіт, в якому маю описувати не тільки з ким я говорив [із членів парламенту], але і про що я говорив, та скільки моя компанія може потенційно заробити. Таке декларування — трошки інша форма, але таке декларування є і набагато жорсткіше в багатьох країнах”

І вже тоді зміни відчує кожен українець:

“Механізм такий — олігархи менше спотворюють ціни через рішення парламенту та Кабінету міністрів у своїх інтересах. Це означає, що державні та приватні неолігархічні компанії зароблятимуть більше грошей. Ціни будуть більш ринковими. Буде більше податків сплачено до бюджету. У людей буде більше зарплата. І ще, наприклад, Пенсійний фонд буде більше, буде більше підтримка лікарів, військових. Це прямий ефект”