Миротворці ООН все ще можуть з’явитися на Донбасі тільки за єдиної умови – для цього потрібна згода Росії. Таку думку висловив колишній Спеціальний представник США у переговорах щодо України (2017-2019 роки) Курт Волкер.
Розміщення миротворців ООН на Донбасі активно обговорювалося кілька років тому, але не було втілено через незгоду РФ.
«Так, відповідну пропозицію зробили США у 2018 році, тоді я працював над цим. Ідея була у створенні тимчасового проміжку між російською деокупацією та поверненням Україні її території, якби Росія вимагала часу для того, щоб прибрати свої війська з Донбасу і не хотіла, щоб ЗСУ негайно відновили контроль над окупованими територіями», – пояснив Курт Волкер.
Він додав, що в цьому випадку миротворці могли б допомогти безпеці та стабільності, свободі пересування. Тоді можна було б говорити про місцеві вибори та старт виконання політичної частини Мінських домовленостей. Проте Росія відкинула такий варіант.
«Думаю, це досі актуальна ідея, і якби Росія була готова до цього – Захід був би знову відкритим до цього, але позиція Кремля не змінилася», – резюмував Курт Волкер.
Зауважимо, що Україна планує в лютому скликати дебати Генеральної асамблеї ООН для обговорення ситуації на тимчасово окупованих Росією територіях України.
Про це заявив речник МЗС Олег Ніколенко на онлайн-брифінгу.
«Україна не зупиняє активної роботи над посиленням ролі ООН у нейтралізації російських загроз. У лютому плануємо скликати дебати Генеральної асамблеї ООН, аби обговорити за участю широкого кола держав ситуацію на тимчасово окупованих територіях», – сказав Ніколенко.
Він нагадав, що на основі таких обговорень Генасамблея щороку ухвалює дві важливі резолюції – про захист прав людини в тимчасово окупованому Криму та про проблему мілітаризації Кримського півострова і частин Чорного і Азовського морів.
Більш того, у Радбезі ООН заявили, що тільки дії можуть переконати, що РФ не прагне війни – лише практичні кроки можуть переконати світ в тому, що Росія не хоче війни.
«Сьогодні ми почули від російської сторони, що вона не збирається розпочинати війну проти моєї держави. Це дуже важливе повідомлення, адже нам досі бракує пояснень від Росії щодо її дій та військових переміщень. Враховуючи досвід, ми не можемо вірити обіцянкам Росії», – заявив під час засідання Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.
На аргументи української сторони постпред РФ Василь Небендзя не відповів нічого, оскільки просто залишив засідання Радбезу перед виступом Сергія Кислиці. Такий крок він пояснив необхідністю взяти участь у раніше запланованій зустрічі з Генсеком ООН Антоніу Гутеррішем.
Виступаючи на засіданні, Небендзя заявив, що Захід не надав доказів, що РФ планує військовий напад на Україну, а розмови щодо цього назвав «провокаціями».
Однак Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд нагадала, що Росія відправила до Білорусі 5000 військових, балістичні ракети, спецпідрозділи та сили ППО. Загалом РФ зібрала понад 100 тисяч військових біля кордону України.
«Це бойові з’єднання. Спеціальні війська, які готові до наступальних дій проти України… Це найбільша мобілізація військ в Європі за десятиріччя. Нині, поки ми обговорюємо, Росія продовжує надсилати війська. Дві тисячі залізничних вагонів було використано для того, щоб перекинути війська на кордони з Україною», — зазначила Лінда Томас-Грінфілд.
Засідання Ради Безпеки, що відбулося в понеділок, скликали в рамках застосування інструментарію превентивної дипломатії відповідно до Статуту ООН. Росія намагалася заблокувати проведення зустрічі. Однак тільки дві країни проголосували проти ініціативи — Росія та Китай.
«Зацікавлені сторони повинні прагнути до врегулювання своїх розбіжностей шляхом діалогу й переговорів. Нам терміново потрібна зараз тиха, а не мегафонна дипломатія», — заявив під час засідання Постійний представник Китаю Чжан Цзюнь.
У свою чергу Постійний представник Республіки Польща Кшиштоф Щерський наголосив, що не можна зберігати мовчання, оскільки те, що відбувається, є серйозною загрозою міжнародному миру і безпеці, а не тільки окремому регіону і континенту.