У Львівському ліцеї №2 розгорівся скандал з приниженням дитини. Учитель на уроці перед усіма дітьми заявила 4-класснику, що на екскурсію з усіма він не поїде. Причина – школяреві було погано в автобусі в минулий раз. Правда, педагог не підбирала слів, заявивши, що він "блює".

Але на цьому, за словами батька малюка, педагог з 30-річним стажем не зупинилася. Вона продовжувала принижувати дитину подібними висловлюваннями. А діти почали сміятися над однокласником і навіть вважати його "заразним". 

"А ти не поїдеш!"

Про те, що сталося в школі, батько Діми Тарасюка, Олександр, розповідає з гіркотою. "У минулому навчальному році клас їздив на екскурсію. І начебто Дімі там, в автобусі, було погано, його нудило. Хоча син у мене спортсмен, він їздить в спортивний табір, та й ми з ним майже кожні вихідні їздимо на машині на екскурсії. Ніколи він на це не скаржився. І що дивно, після екскурсії я зустрів сина, але вчитель мені нічого не сказала", – розповів тато.

Навесні, коли клас знову збирався в поїздку, сталася неприємна ситуація.

"Учитель Вікторія Олександрівна Коберська попросила підняти руки тих, хто хоче їхати. Підняли всі, мій Діма теж. Учитель сказала: "Діма, встань. А ти не поїдеш, бо ти блюєш". Ми були неприємно вражені цим. Син прийшов засмучений. Я намагався додзвонитися вчительці, але вона трубку не брала. Тоді я зв'язався з главою батьківського комітету. Пояснив, що якщо таке сталося, то я можу дати дитині таблетки від захитування. Вона погодилася. Але на другий день історія повторилася, вчитель знову вимовила це слово при всьому класі", – згадує тато.

Діти почали сміятися і обзивати

Коли Олександр Тарасюк все-таки додзвонився до вчительки, то розмова, за його словами, не задався.

"Питаю, чому ви не берете мого сина на екскурсію? Я можу дати йому ліки. Але поїхати ми не могли – дружина з маленькою дитиною вдома, я у відрядженнях. На що почув: "Як ви смієте пропонувати мені свого сина на екскурсію? Я в минулий раз натерпілася вашу ригачку прибирати". Я був шокований", – каже Олександр Тарасюк.

Він стверджує, що на наступний день вчитель при дітях почала вичитувати Діму. Заявивши, що його батьки не сміють їй дзвонити, у неї через них піднявся тиск і вона не спала.

"Після цього кілька днів Діма не приносив додому жодної оцінки. Хоча раніше по три стояли в щоденнику. Ми зрозуміли, що тут відбувається щось не те. І діти почали над ним сміятися, обзивати ригачкою, хворим. Це слово вони почули від вчителя", – відзначає батько Діми.

Тоді батьки прийшли до вчителя в школу поговорити. Але знову нічого не добилися: учитель запевняла, що в її класі все прекрасно, ніхто Діму не ображає, він з усіма ладнає. "Ми дуже її просили – якщо у сина є проблеми, телефонуйте нам, не треба при всіх це обговорювати, дитина це приймає близько до серця. Скаржитися комусь не хотіли, сподівалися, що педагог зрозуміє", – зазначив Олександр Тарасюк.

"Чого твій тато сюди приходить"

Минули літні канікули, і батьки думали, що і діти забудуть про цю історію, і вчитель якось змінить своє ставлення. Але в кінці першої чверті історія з екскурсією знову повторилася.

"Знову вчитель запитує, хто поїде на екскурсію. Всі та Діма піднімають руки. І знову Вікторія Олександрівна при всіх заявляє: "Діма, я тобі сказала! Я твою ригачку прибирати не буду". Я не витримав і прийшов до неї в школу. Спокійно питаю – чому ви не берете мого сина на екскурсію? У відповідь те ж саме:"Прибирати ригачку не буду". Ну, тоді вже ми пішли до завуча", – пояснив батько.

Однак це не допомогло. За словами Олександра, вчитель при дітях заявила: "Діма, чого твій тато приходить сюди, бризкає слиною і стрибає переді мною? Діти, як ви вважаєте, тато Діми правильно вчинив?". Звичайно, діти хором сказали, що ні.

Діма дуже гостро переживав цю ситуацію. Діти насміхалися і навіть не хотіли з ним дружити. Батько каже, що бачив як клас виходить парами, а його Діма йде один і весь блідий. Хоча хлопчик не зізнавався у своїх переживаннях, але у нього почалися проблеми зі шлунком. Хлопчик навіть скаржився на болі в серці.

"Завуч викликала Коберську, щоб ми могли разом все це обговорити. Я розповідаю ситуацію, і коли доходжу до цього слова, раптом класний керівник заявляє:"А ви це чули?". Я аж сторопів. Вона каже, мовляв, як ще можна було пояснити дитині, чому він не поїде. Кажу, мене не екскурсія цікавить, а чому вчитель знущається над дитиною. А вони почали мені доводити, що це слово літературне, що воно є в словнику, і нічого образливого в ньому немає. І пропонують, мовляв , давайте запитаємо у дітей. Тобто вони знову втягують однокласників в цю історію. Я зрозумів, що правди тут не знайду, вибачився і сказав, що раз так, то піду в райвно", – згадує Олександр.

Просили забрати заяву

В управлінні освіти Франківської адміністрації Львова заяву батька взяли: "Там юрист порадила поговорити з директором ліцею і все вирішити по-доброму. Не встиг я покинути адміністрацію і дійти до роботи, як почали дзвонити зі школи. То я з директором не міг зустрітися, а тут дзвонять, запрошують поговорити. Я не міг з роботи відпроситися, так поспіль дзвінків 20 надійшло".

При зустрічі завуч пообіцяла, що Коберська вибачиться, але просила заяву забрати. Батько наполягав, щоб учитель не просто вибачилася, а пояснила класу, що з Дімою все в порядку, що він не хворий.

Однак вибачень не було. Більш того, діти в класі стали відвертатися від Діми. "Однокласники синові кажуть, ми з тобою спілкуватися не будемо, тому що твій тато написав заяву на вчительку, і тепер ми на екскурсію не поїдемо", – розповідає Тарасюк.

Минулого тижня батько нарешті зустрівся і з директором ліцею. "Директор сама сказала, що Коберська протягом тижня зайнята і до неї не потрапляє, а в суботу відмовилася прийти до директора, тому що у неї вихідний. І знову просила забрати заяву, тому що догану насправді отримає не вчитель, а вона, директор. Правда, Коберську запросили. Але вона стала заперечувати, що такі слова говорила. Добре, що я записав наш з нею розмов, довелося включити запис, що дуже не сподобалося Коберській", – підкреслив батько.

"Я просив у директора – навіщо ви тримаєте її? Коли ми вступали до 1 класу, нам знайомі порекомендували цього вчителя. Але ви нас відмовляли, казали, що вона жорстка, владна, що в одному з випусків у неї з 30 учнів у класі залишилося 18, батьки забирали своїх дітей. Попереджали, щоб ми потім не плакали", – говорить Тарасюк.

Включився батьківський комітет

На цьому історія не закінчилася. У ситуацію втрутилися члени батьківського комітету. Один з них, Олег Коновалик, навіть написав пост в Facebook в групі "Батьки SOS", де обговорюються шкільні проблеми. На його думку, у всьому винні самі батьки, це вони не попередили вчителя, що дитині в автобусі може бути погано.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

"Батько провокує конфлікт з учителем у присутності малолітніх дітей, під час уроку, загрожує в грубій формі. Фактично Олександр Тарасюк цькує вчителя. В нашому класі дружна, спокійна атмосфера, діти дружать між собою. Не дивлячись на всі старання батька Тарасюка, розладнати атмосферу в класі не вдасться", – написав Коновалик.

За словами Тарасюка, він зв'язувався з ним і пропонував вирішити питання по-хорошому. В іншому випадку пообіцяв, що батьки подадуть на нього заяву в поліцію.

"А у вівторок Діма прийшов зі школи сам не свій. Однокласник сказав його сусідові по парті, мовляв, мені шкода тебе, що сидиш з Дімою. Він хворий. Він може бути заразним", – засмучено каже батько. Після цього батьки вирішили перевести сина в іншу школу, щоб припинити знущання.

Не образа, а літературне слово

У самій школі кажуть, що в ситуації розбираються, мовляв, створена комісія з представниками управління освіти. Правда, вчителька продовжує вести уроки, від роботи вона не усунена. "А на якій підставі ми повинні це зробити? Працює комісія, ми розбираємося, вислуховуємо інших батьків", – сказала завуч з виховної роботи Євгена Саганчі.

Завуч також вважає, що образливе слово – абсолютно літературне, воно є в словнику і його можна вживати.

Питання про те, чому вчитель дозволяла собі при дітях обговорювати батьків Діми, завуч прокоментувала так: "Я скажу як колега Вікторії Олександрівни і вчитель англійської в її класі. Я при цьому не була присутня. Я не можу перевірити слова Тарасюка. Тому що діти і їх батьки кажуть інше. Якби Вікторія Олександрівна була поганим учителем, то батьки не зібралися б на її захист. Вони ображені тим, що про вчительку говорили неправду. Як учитель, як коллега Вікторії Олександрівни я хочу її захистити. Я знаю цей клас, я там викладаю англійську. Це дуже виховані і чудові діти. На відміну від інших класів, на перерві діти спілкуються, малюють, читають. У класі позитивна атмосфера".

У школі вважають, що ніякої цькування учня не було, навпаки, труять вчительку з 30-річним стажем, яку всі поважають, діти люблять, а вона сама живе проблемами класу. "Це не буллінг і не цькування. Це конфлікт двох людей, які не змогли почути один одного. Конфлікт треба вирішувати, а не загострювати. Треба було говорити з учителем, і, якщо не виходить, йти в адміністрацію, а не провокувати конфлікт".