Український уряд і МВФ обговорюють варіант запуску нової програми фінансування stand-by. Заміна програми також дозволить запустити знову питання підвищення ціни газу і уникнути його різкого подорожчання.
Згідно з умовами програми, з жовтня ціна газу може зрости на 23,5% (влада попередньо домовилася про ціну 8,5 тис. грн за кубометр).
На перший погляд, не все так погано, адже раніше уряд обіцяв підвищення ціни в два рази, а експерти наполягали, що реально тариф виросте на 70%.
Втім, навіть надбавка в 23,5% гарантує українцям зростання тарифів на опалення і гарячу воду з нового опалювального сезону.
Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон
«Кожна додаткова гривня в ціні на газ – це 80 копійок в тарифі на тепло і гарячу воду», – впевнений експерт Дмитро Марунич.
Разом з тим, економіст Віктор Скаршевський не виключає, що це лише перший етап більш серйозного подорожчання. На його думку, в загальному ціни можуть піднятися до захмарних висот.
Експерти одностайно стверджують, що 23,5% – цифра, як мінімум, дивна.
«Якщо орієнтуватися на платоспроможність населення, то навіть 23,5% – це багато. Якщо на формулу імпортного паритету і ціни на німецькому хабі – то мало», – стверджує експерт ринку енергетики Валентин Землянський.
Також він припустив, що уряд доведе ціну на газ до 15 тис. грн за кубометр. Але це буде після виборів.
На думку Скаршевського, подорожчання можна було б уникнути.
«Потреби населення якраз перекривають обсяги внутрішнього видобутку – 15 млн. кубометрів на рік дає тільки” Укргазвидобування “. З 100% рентабельністю, оплатою ренти, транспортуванням вартість такого газу не перевищує 3,5 тис. грн. за тисячу кубометрів, а це майже вдвічі нижче, ніж діючий тариф. Перехід на газ внутрішнього видобутку дозволив би навіть знизити тарифи на опалення і гарячу воду», – розповів економіст.
Тарифи на газ для споживачів формуються, виходячи з відпускної ціни «Нафтогазу». У Києві з серпня для “Київтеплоенерго” встановлено тариф на опалення 30,2 грн. / кв.м (в будинках без приладів обліку) або 1337 грн./Гкал у багатоповерхівках з лічильниками, а на гарячу воду – 74,5 грн. /куб.м. Тобто, за опалення середньостатистичної “двушки” потрібно було б платити трохи більше 1,5 тис. грн. на місяць.
За оцінками Віктора Скаршевського, додатково знадобиться не менше 10-15 млрд гривень, а всього в наступному році на компенсації населенню по комуналці потрібно буде не менше 80-85 млрд. грн. Закладених в головному кошторисі країни на цей рік 71 млрд. грн. явно не вистачить і сума може вирости до 90-100 млрд гривень.
«Частина грошей на субсидії та інші соціальні програми піде з траншу МВФ, на який ми зараз чекаємо і заради якого, власне, підвищуємо ціну на газ. Ну а решту закладуть в тариф і візьмуть з гаманців українців, які на субсидії не претендують», – пояснив економіст.