Наступальні дії українських Сил оборони на півдні нашої країни видаються більш логічними, ніж на сході. Знищення гарнізону країни-окупанта Росії у Криму суттєво полегшить звільнення Донбасу. 

Першим етапом звільнення Криму має стати вихід української армії до Азовського моря в будь-якій точці узбережжя.  

Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю одному з українських ЗМІ  висловив військовий експерт, льотчик-інструктор, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан. 

“Загальний рух наших військ у бік півдня логічний з погляду напрямку удару. Оскільки наше основне завдання – звільнення території, знищення російської армії, а це краще робити все-таки під час руху спочатку на південь. Потрібно знищити кримський гарнізон, що перебуває фактично в тилу наших військ, щоб він не зміг, як минулого року, вдарити нам у спину, коли ми займатимемося Донбасом”, – пояснив він. 

Як переконаний полковник, перерізання сухопутного коридору, який з’єднує Росію з окупованим Кримом, є запорукою успішного знищення кримського угруповання ворога. 

“Потрібно перерізати сухопутний коридор, тобто вийти на узбережжя Азовського моря. У будь-якій точці. У нас є достатня кількість ракет свого виробництва, тих же “Нептунів”, щоб з Азовського узбережжя вивести з ладу Кримський міст, а отже, перевести запорізьке, херсонське і кримське російські угруповання в оперативне оточення. Тоді їх буде легше добити. Це піковий етап. А потім уже зайнятися Донбасом, спочатку убезпечивши наш тил”, – наголосив він. 

Експерт зауважив, що ці два етапи не можуть проводитись одночасно. 

“Не знищивши росіян у Криму, залишивши їх там з різних причин, ми створимо собі нервозну обстановку, розтяжку сил по фронту і практично неможливість працювати з Донбасом”, – переконаний він. 

В свою чергу Росія відчуває загрозу прориву та деокупації зі сторони ЗСУ, тож формує окремий підрозділ Чорноморського флоту на Азові, щоб контролювати коридор, який з’єднує зараз окупований Крим із Краснодарським краєм РФ. Про це розповів капітан 1-го рангу запасу ВМС України, експерт компанії Sonata Андрій Риженко в коментарі українським ЗМІ. 

“Азовський військово-морський район буде з’єднанням, частиною Чорноморського флоту. Його основне завдання — це контроль зараз повністю захопленого Азовського моря та його узбережжя, тобто того коридору, який з’єднує Крим із Краснодарським краєм. Для того, щоб контролювати це узбережжя, для того, щоб контролювати морські шляхи, цей район і створюється”, — сказав він. 

Передбачається, що штаб цього підрозділу базуватиметься в окупованому Маріуполі. За інформацією Риженка, російські окупанти збираються його розгорнути до 1 липня. 

“Я думаю, перші кораблі і судна вже там з’являться. Це, в принципі, угруповання досить таке серйозне. Там буде три носії ракет “Калібр” — це нові катери… Фактично ми їх вважаємо легкими корветами — це клас “Каракурт”. Вони були побудовані в Керчі як альтернатива після того, як вони не змогли будувати кораблі більшого класу, фрегати, через відмову України постачати газові турбіни”, — сказав Риженко. 

Він зазначив, що “Каракурти” стріляють “Калібрами”, мають по 8 ракет на борту. 

“Тобто вони можуть як сприяти окупації цього коридору, так і завдавати удари по будь-якій точці України. Там будуть ще тральники, які забезпечуватимуть мінну безпеку, що їм важливо для того, щоб запустити судноплавство з цих районів, возити й військову продукцію, й сільськогосподарську продукцію вивозити… Будуть гідрографічні судна, будуть протидиверсійні катери. Загалом там планується вісім бойових кораблів, катерів і десь 16 суден забезпечення. Зокрема, хочу сказати, що вони навіть планують притягнути туди плавучий кран. Це важливо для того, щоб, наприклад, у Маріуполі здійснювати завантаження ракет “Калібр”, — розповів експерт.