За майже десять років окупації Росія перетворила Крим не на туристичний курорт, а на військову базу. Однак тепер окупантам доведеться залишити півострів.
Про це в ефірі одного з українських медіа розповів військовий експерт Сергій Грабський.
За його словами, у Криму зараз є цілий список військових цілей, які є абсолютно законними та легальними для ЗСУ.
“Тому нічого дивного, що ми, діючи в рамках концепції дистанційної чи безконтактної війни, завдаємо ударів по об’єктах супротивника саме в Криму, знищуючи його логістику. І сюди можна додати удари по Кримському мосту. І навіть ті тривоги, і ті перерви руху, які оголошуються внаслідок можливих прольотів українських українських дронів, це теж грає на руку, бо знижує здатність цього об’єкта”, – каже Сергій Грабський.
Як зазначає експерт, ЗСУ зараз роблять усе можливе, щоб послабити супротивника на фронті, знищити чи зруйнувати його логістичні ланцюжки.
“Ну а росіянам, які там за недомислом опинилися на території нашого Криму, я можу порекомендувати, як би поки є ще хоча б одна ниточка цього Керченського мосту, якнайшвидше покинути територію, яка їм не належить”, – підсумував Грабський.
В той же час, за словами військового експерта Олексія Гетьмана, українські військові можуть звільнити Крим вже до Різдва, тобто до кінця 2023 року. Коли ЗСУ підійдуть до Криму, російські окупанти одразу капітулюють. Він переконаний, що українським військовим в першу чергу необхідно зупинити логістику росіян по сухопутному коридору. Тоді російські окупанти опиняться в умовному оточенні.
“ЗСУ навіть не потрібно вводити в Крим свої війська і бронетехніку. Наша армія артилерійським вогнем і ракетними ударами змусить ворога підписати капітуляцію і здатися в полон”, – говорить Гетьман.
Майор вважає, що росіяни в такому разі не будуть звертати увагу на накази з Москви, а просто почнуть здаватися, адже воювати в таких обставинах вони вже будуть не способи.
“Якщо ми підійдемо до Криму і вони капітулюють, це вже будуть не переговори, а саме капітуляція. Домовлятися буде ні з ким, тому що противник просто здасться”, – каже Гетьман.
Водночас, якщо говорити про перспективу півострова після повної деокупації, то реінтегрувати його до України буде легше, ніж окуповані території Донбасу. Причиною цьому є бойові дії, які змусили більшість проукраїнського населення виїхати з регіону.
“Я переконана, що Крим і Донбас – це різні речі. Нам значно простіше впоратися в Криму: якщо звідти прибрати російських військових, то там залишиться висока частка людей, налаштованих проукраїнськи. Бо коли Крим анексували, там не було війни, і багато людей просто не виїхали звідти, попри свої настрої. Друга особливість Криму – там є кримські татари, які налаштовані проукраїнськи”, – заявила директор Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова в ефірі одного з українських медіа.
Водночас ситуація з Донбасом, за словами експерта, є принципово іншою. Вона наголосила, що “там була пролита кров”. Проте більшість проукраїнськи налаштованих людей виїхала з початком бойових дій, і деокупація населених пунктів може викликати спротив від тих осіб, які всі ці роки проживали під російською окупаційною владою. За словами Лібанової, це стане ризиком для появи проросійської влади на місцевих виборах.
“Я не розумію, як ми можемо там організувати вибори – місцеві чи немісцеві. Мене найбільше непокоять саме місцеві вибори. Ми що, отримаємо там проросійську владу? Як європейці 21 століття ми не можемо, як у Судетах, посадити німців у потяг – і нехай їдуть собі. Тож певного рецепта нема, принаймні, я його не знаю”, – резюмувала Лібанова.