Берлін не зробить Україні подарунок – не компенсує збитків, яких завдасть нашій країні запуск Північного потоку-2.

Про це пише Андрій Золотарьов, політолог, директор аналітичного центру “Третій сектор”, спеціально для Главреда.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель запросила українського президента Володимира Зеленського відвідати Берлін 12 липня.

І ця зустріч буде важливою з декількох причин. Німеччина традиційно відігравала помітну роль у врегулюванні конфлікту на сході України, щоправда, останнім часом її активність знизилася. Проте фактор Німеччини в європейській політиці залишається вагомим.
На зустрічі Зеленського і Меркель точно будуть обговорюватися наступні питання.
Перше з них – питання транзиту газу через українську ГТС і будівництво Північного потоку-2.

Зеленський буде, як мінімум, підіймати питання про компенсацію збитків Україні, яких буде завдано запуском нового газогону. Або ж Зеленський наполягатиме на тому, щоб Німеччина вплинула на Путіна з тим, щоб через українську ГТС був збережений якийсь пристойний обсяг транзиту газу. У цьому Берлін дійсно може вплинути на Москву, враховуючи, що з Путіним Меркель спілкується куди частіше, ніж український лідер.
Друге питання – врегулювання ситуації на Донбасі, адже все-таки Німеччина є членом “нормандської четвірки”.
Є ще один важливий момент. Язик не повернеться назвати Меркель “кульгавою качкою”, але вона – “політик, що йде”. А для німецької політики дуже важлива спадкоємність, стабільність і прогнозованість. До речі, якщо судити по місцевих виборах у Франції, не виключено, що в наступному році буде мінус не тільки Меркель, але й мінус Макрон. За таких умов лідерам Німеччини та України вкрай необхідно “звірити годинник” і позиції. І, перш за все, цьому буде присвячений візит Зеленського.
Тож це буде свого роду прощальна зустріч Меркель і Зеленського.

І в ході цієї зустрічі може відбутися передача контактів наступнику Меркель.
Судячи з соціології, партія Меркель Християнсько-Демократичний союз Німеччини останнім часом почала набирати обертів і поліпшила свої позиції, а тому ставки краще робити не на “зелених”, а на християнських демократів. Втім, думаю, після відходу Меркель і приходу до влади когось із ХДС якихось кардинальних змін не відбудеться у взаєминах Німеччини і України. Головне – Північний потік у цьому випадку добудують, тому що в ХДС переконані, що Німеччина повинна стати газовим хабом Європи, в чому їй і допоможе цей газопровід.
Втім, імовірність отримання Україною компенсації збитків, яких завдасть їй запуск СП-2, дуже низька.

Не нульова, але низька. Дуже сильно сумніваюся, що Україні зроблять такий подарунок. Один лише приклад: колись Україні обіцяли дати 30 млрд доларів, щоб компенсувати збитки від Угоди про асоціацію з ЄС, але потім ті, хто це обіцяв, перетворилися на політиків з приставкою “екс”, а нові удали, що ніхто Києву нічого не обіцяв… Тож, навіть якщо, припустимо, Меркель щось пообіцяє Зеленському, дасть надію, не факт, що не повториться та ж історія. Адже Німеччина гроші рахувати вміє.
Слід зазначити, що Зеленський також запросив Меркель на святкування Дня Незалежності України в серпні цього року, проте вона не приїде ні на урочистості, ні на Кримську платформу.

Враховуючи відносини, які склалися між Німеччиною і Росією, де Берлін зайняв позицію балансування, для Меркель немає ніякої потреби їхати до Києва і створювати зайву точку напруженості.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.