Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і держсекретар США Ентоні Блінкен планують цієї осені провести засідання оновленої комісії стратегічного партнерства і, ухвалити нову хартію про стратегічне партнерство між своїми країнами.
Такий коментар Кулеба дав у Сан-Франциско після візиту Володимира Зеленського до Вашингтона і зустрічі з президентом США Джо Байденом.
“Вже цієї осені я і секретар Блінкен проведемо засідання оновленої комісії стратегічного партнерства і, найважливіше, ухвалимо нову хартію стратегічного партнерства між Україною та США”.
Кулеба нагадав, що перша хартія була підписана у 2008 році, а відтоді світ змінився.
“Потрібна нова хартія – амбітний і змістовний документ”, – сказав він.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав безпрецедентно сильною спільну заяву України та США за результатами візиту президента Володимира Зеленського до Вашингтона, а розмову лідерів держав – дружньою, щирою і прямолінійною.
“За графіком зустріч мала тривати одну годину, це включно з тет-а-тет, затягнувся тет-а-тет і затягнулася дуже сильно сама зустріч. Президенти говорили 2 години 10 хвилин – і це була дуже чітка розмова про безпеку України. Це була головна тема, в цій темі було НАТО, безпека Чорного моря, зміцнення обороноздатності України і Північний потік-2”.
Кулеба пояснив, що “механіка дипломатії” така: “коли плануються такі історичні візити, як до Сполучених Штатів, то сторони заздалегідь домовляються про всі ключові речі” – і результатом стала спільна заява України та США за результатами візиту.
“Це дійсно безпрецедентний документ, я ним надзвичайно задоволений. Він, якщо чесно, перевищив мої очікування. Я вдячний американським партнерам за те, що вони почули Україну з більшості питань – і ми маємо дуже предметний документ, який виводить стратегічне партнерство України та США на новий рівень”, – заявив голова МЗС.
За словами Кулеби, цей візит Зеленського до Вашингтона –”класичний приклад win – win, перемога – перемога, коли обидві сторони отримали те, що хотіли, і залишилися задоволені візитом”.
“Президенти України та США, Зеленський та Байден, вивели наше стратегічне партнерство на новий рівень – і це, безумовно, перемога…
На цю розмову були винесені питання на майбутнє, тобто нові ідеї, які потребували обговорення безпосередньо лідерами. І це обговорення відбулося, воно було дуже щире.
Я думаю, що вперше за 30 років тональність розмови була дружньою. Безумовно, Сполучені Штати й президент Байден особисто підтримують Україну, а президент Зеленський цінує цю підтримку від імені народу України. Але при цьому це була дуже відверта розмова без реверансів.
І там, де у нас є питання до Сполучених Штатів, ми ці питання дуже чітко ставили, і там, де є питання у Сполучених Штатів, вони їх так само дуже чітко ставили. Я дуже задоволений, що президенти поговорили відверто, я б навіть сказав без дипломатії, як два лідери двох сильних країн. І це ще раз підтверджує союзницький характер наших відносин”.
Кулеба додав, що усі ідеї, які обговорили Байден і Зеленський, вже взято “в роботу”. Вони будуть рухати вперед українсько-американські взаємини і безпеку Європи також.
“У сухому залишку… два історичних моменти: візит відбувся, у надзвичайно важкий для США час, але Україна є пріоритетом, важливою країною – і знайшли час для предметної розмови, і друге – всі результати у спільній заяві”, – підсумував Кулеба.