“Міжнародний механізм не зумів зреагувати на війну через право вето, яким користується росія як члена Ради Безпеки ООН. Вже 20 років ведуться розмови про реформу Ради Безпеки, але вона не зсунулася ані на крок, бо ніхто не хоче обмежувати право вето”, – сказав він.
Колишній президент Колумбії Хуан Мануель Сантос Кальдерон додав, що злочини росіян в Бучі – це акт жахливої агресії, аналогу якому світова історія не знала від часів Другої світової війни. Він також привітав українців з неймовірною стійкістю та єдністю, які надихають увесь світ. Що стосується позиції ООН, то вона яскраво показала недосконалість міжнародної системи та потребу негайно її реформувати.
“Вторгнення однієї країни-члена ООН в іншу – це неприпустимо, це недопрацювання міжнародної системи, і ми повинні працювати над її вдосконаленням”, – сказав експрезидент Колумбії.
Додамо, що у адміністрації президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана заявили про те, що “світ більше, ніж п’ять країн”, представлених постійними членами Ради безпеки ООН, і цю структуру слід реформувати для створення “справедливішого світу”, де буде “справедливість, мультикультуралізм і взаємна повага”.
Про це заявив Фахреттін Алтун, голова управління зі зв’язків напередодні візиту в Україну. ООН станом на 2022 рік нездатна виробити конкретні рішення для запобігання великим катастрофам, зазначили в Ердогана, і не може відігравати ефективну роль у підтримці миру й безпеки. Алтун розкритикував організацію, що “була безсила” запобігти людським трагедіям у Боснії та Герцеговині, Руанді, Сирії й Косово, “а також продемонструвала аналогічний приклад відчаю під час атаки Росії проти України”.
Він зазначив, що держави, які “мають вплив” у нинішній системі ООН, “стали частиною проблеми, а не її вирішенням”, і світ багаторазово стикався з тим, що ця організація “заводить у безвихідь розв’язання глобальних проблем”.
“Ми бачимо, як постійні члени ООН блокують ініціативи, коли вони є прямою чи зацікавленою стороною у спірних ситуаціях. П’ять постійних членів розв’язують питання, виходячи зі своїх інтересів, зневажаючи права азійських, латиноамериканських та африканських країн. Сьогодні ООН потребує реформації. Наша пропозиція полягає в тому, щоб прийняти думку, яка міститься у фразі “світ більше, ніж п’ять країн”, – пояснив спікер Ердогана позицію Анкари.
Він підсумував тим, що Анкара виступає за реформу ООН “відповідно до заклику до створення більш справедливого світу”.