Стало відомо про несподівані плани щодо зниження цін на газ для низки українських споживачів, передає Корупція.Інфо

Популярне: “Українцям до англійців – як до Києва рачки”: Кондратюк різко висловився про заробітчан

Так, вже в березні 2018 року, вартість газу, який отримують промислові споживачі та інші суб’єкти господарювання, може знизитися приблизно на 10%.

Зокрема, для промислових споживачів на умовах передоплати ціна знизиться до 8,2 тисячі гривень за тисячу кубометрів з урахуванням ПДВ.

Для інших покупців вартість газу з березня знизиться до 9,06 тисячі гривень за тисячу кубометрів з урахуванням ПДВ.

Вартість блакитного палива безпосередньо впливає на плату за "тепло" і гарячу воду. Експерти: підвищення тарифів потрібно чекати навесні-влітку

Довгий час в Україні утримувався тариф газу для населення, який не покривав витрат газопостачальних і теплопостачальних компаній. Невідповідність ринкових цін і фактично отриманої плати за паливо призвело до збитковості підприємств. Тепер Міжнародний валютний фонд (МВФ) вимагає від України раз на півроку переглядати ціни на газ, щоб на внутрішньому ринку вони відповідали міжнародним ринковим цінам – "рівня імпортного паритету". Це одна з умов отримання Україною наступних траншів.

В Україні, згідно з постановою Кабміну, ціни на енергоносії можуть переглядатися двічі на рік – 1 жовтня та 1 квітня. Відповідно до домовленостей з МВФ, ціни на газ для українців повинні були зрости ще восени 2017-го – на 17%. Але Кабмін попросив кредитора відстрочити виконання цієї вимоги. МВФ на такий варіант не погодився, і хоча ціну все одно не підвищили і обіцяють не піднімати до квітня, зробити це все ж доведеться.

"Необхідно врегулювання питання з цінами на газ. Мається на увазі постанова (№ 187), яка була прийнята в лютому (2017 року) урядом", – заявив представник МВФ в Україні Йоста Люнгман. Згідно зі згаданим документом, формула розрахунку тарифу прив'язана до цін газ на європейському хабі і курсу гривні, який в січні значно знизився.

Крім того, днями в розпорядженні українських ЗМІ опинився підготовлений Мінфіном аналіз проекту фінансового плану "Нафтогазу". Згідно з цим документом, ціна на газ для населення в Україні може зрости на 62% з 1 квітня і на 73% (порівняно з сьогоднішньою вартістю) з 1 жовтня 2018 року. Тобто, спочатку газ може подорожчати до 8 030 грн за тисячу кубів, а восени – до 8 530 грн.

Чому газ не обов'язково подорожчає?

Такі зміни відбудуться, якщо умови постанови №187, яким описані принципи формування ціни на газ, не будуть змінені. А вони можуть змінитися – нещодавно міністр фінансів Олександр Данилюк зазначав, що Україна, МВФ і Світовий банк розробляють нову формулу розрахунку ціни на газ. За словами Данилюка, це може не тільки врятувати українців від підвищення тарифів, але і навіть зменшити суми в платіжках.

Також ціна на газ для українців залежатиме від того, скільки блакитного палива власного видобутку витратять на потреби населення. Чим більше використовуватиметься українського газу, тим нижче буде залежність від "імпортного паритету", тобто нижче і ціна на газ.

До слова, уряд дійсно має намір використовувати український газ по-максимуму. Як заявляв міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, уже до кінця 2018 року Україна забезпечити всі потреби населення газом власного видобутку. 2017 року країна видобула понад 20 млрд кубів блакитного палива. За підрахунками Кабміну, щоб відмовитися від імпорту газу, Україні потрібно почати добувати по 27 млрд кубометрів газу щорічно.

Втім, експерти впевнені: подорожчання газу – лише питання часу.

"Безумовно, газ подорожчає, але питання наскільки. Необхідно усвідомлювати, що є проблеми, пов'язані з тим, що на світових ринках дорожчає нафта, а за нею тягнуться всі вуглеводні – вугілля і газ. І це процес, який зупинити в Україні неможливо. Тому це, безумовно, стимулюватиме зростання ціни на газ і зростання комунальних тарифів. Але це стосується фактично еквівалента калорій. Калорій, які є в кожному енергоносії. Однак об'єктивно є питання того, що ціна на все влітку підвищиться", – розповів сайту "Сегодня" економіст Борис Кушнірук.

Платіжки

Але якщо ціна на газ з 1 квітня зросте на 62%, якими ж виявляться зміни, які відчує на собі кожен українець?

Насамперед, варто відзначити, що в аналітичному документі Мінфіну йдеться лише про закупівельну ціну на газ, тоді як до тарифу входить також плата за транспортування і розподіл газу. Крім цього, сплачується ПДВ. Наприклад, при закупівельній ціні на рівні 4 942 грн тариф на газ в Києві становить 6 957,9 грн (для всіх споживачів, крім релігійних організацій)