За найпесимістичнішим сценарієм війна в Україні може закінчитися  влітку наступного року. Однак варто розглядати й більш оптимістичні варіанти. 

Про це заявив військовий експерт Олег Жданов. 

Експерт зізнався, що питання закінчення війни досить складне, але назвав декілька можливих сценаріїв. 

“Скажу так: за найпесимістичнішими оцінками, які можна дати на сьогодні, це літо наступного року. Чому? Бо зброя йде дуже повільно. Сьогодні ми проводимо деякі контрнаступальні дії, але не можемо почати великий контрнаступ, оскільки не вистачає озброєння. Те, що нам постачають, це не ті об’єми, які потрібні для створення нової армії, яка провела б контрнаступальну операцію та вибити противника до кордонів 1991 року”, – заявив Жданов. 

Експерт нагадав, що аналітики ISW прогнозують звільнення Херсонщини навіть не за кілька тижнів, а за кілька місяців. 

Жданов додав, що для української армії було б чудово розпочати масштабний контрнаступ на оперативних напрямках до зими. На його переконання, якщо лендліз запрацює з 1 жовтня, на початку листопада Генштаб сформує комплекти бригад для контрнаступу. 

Однак є й більш оптимістичні прогнози щодо термінів закінчення війни. За середнім прогнозом Україна швидко отримає зброю, а російська оборона виявиться не такою сильною, як зараз видається. 

“Ну, і прогноз щастя – я його так назвав, але вважаю, звісно, найнереальнішим на сьогодні. Прогноз щастя – це якщо з Путіним щось трапиться і в РФ станеться зміна політичного режиму. Тоді є шанс, що війна закінчиться за лічені дні. Армія буде деморалізована, нове керівництво може віддати наказ про виведення військ. Точніше на припинення вогню, але ми гнатимемо їх до кордонів. Тому я кажу, що це прогноз щастя”, – сказав Жданов. 

Водночас Жданов наголосив, що схильний вірити двом своїм прогнозам щодо закінчення війни: оптимістичний – початок весни 2023 року, песимістичний – літо 2023 року. 

Водночас, в інституті вивчення війни у доповнення щодо закінчення активної фази війни за декілька місяців додали, що українські сили просуваються за кількома напрямками у західній частині Херсонської області та закріпилися на ділянці території за річкою Сіверський Донець у Донецькій області. 

«Темп контрнаступу, імовірно, різко змінюватиметься від дня до дня, оскільки українські сили працюють над тим, аби позбавити росіян необхідних поставок, підірвати командування й управління [їхніми підрозділами] та послабити бойовий дух — навіть у той час, як наземні контрнаступальні атаки тривають», — переконані аналітики ISW. 

Вони також попереджають, що час від часу окупанти, можливо, також контратакуватимуть і відвойовуватимуть утрачені позиції, а також напевно піддадуть звільнені Україною населені пункти та війська ЗСУ «запеклому артилерійському вогню та повітряним атакам». 

Однак українські сили вже досягли досить суттєвого прогресу — навіть для того, щоб російські військові блогери почали більш реалістично коментувати ситуацію, хоча досі вони дуже близько дотримувалися брехливої риторики Кремля. 

ISW нагадує, що ввечері 4 вересня президент України Володимир Зеленський повідомив про звільнення двох неназваних населених пунктів на півдні України й одного — на Донеччині. 

Нагадаємо, фахівці ISW також констатують, що армія РФ незаконно мілітаризувала ЗАЕС та веде обстріли в небезпечній близькості від реактора. Аналітики посилаються на верифіковані кадри, на яких видно, як російські сили стріляють із РСЗВ з позицій на території Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) у межах 1 км від ядерного реактора. Ці кадри, оприлюднені порталом The Insider, підтверджують попередні оцінки ISW про те, що російські сили мілітаризували ЗАЕС.