Президент Володимир Зеленський впевнений, що з поверненням Криму настане мир в Україні.
“9 років тому російська агресія почалася з Криму. Повернувши Крим, ми відновимо мир. Це наша земля. Наші люди. Наша історія. Ми повернемо український прапор у кожен куточок України”.
В Україні 26 лютого відзначають День спротиву російській окупації Криму.
26 лютого 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ “Про День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”.
Своєю чергою США закликали агресора залишити територію України, включаючи Крим.
«26 лютого 2014 р. тисячі кримських татар та інших українців зібралися, щоб проголосити:
«Ми – українці. Крим – це Україна».
У той час як ви боретеся за свій суверенітет і демократію, США підтримуватимуть вас, щоб створити майбутнє, яке дасть кожному свободу, гідність та справедливість», — написала посол США в Україні Бріджіт Брінк у Twitter і додала:
«Цього року Росія обтяжує свою зухвалу зневагу до міжнародного права та суверенітету України своєю поточною агресією. Ви чинили опір у 2014 році в авангарді з відважними кримчанами і ви чините опір зараз».
«Ми разом з Україною закликаємо росію припинити репресії та порушення прав людини в Криму: припинити примусовий призов до армії, незаконні обшуки, арешти та тортури кримських татар, членів релігійних груп та інших осіб…», — заявила вона і також зазначила:
« Ми засуджуємо ганебні спроби Росії змінити демографічну ситуацію в Криму, роблячи жахливі операції з фільтрації людей з метою примусової депортації українського громадянського населення та зникнення людей. Ми закликаємо росію негайно звільнити всіх несправедливо ув’язнених громадян України».
А зовсім нещодавно заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що військові бази росіян у захопленому ними Криму – легітимні цілі для України.
На думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, заява Нуланда про те, що військові об’єкти росіян у Криму є легітимними цілями для української армії – це фактично попередження Кремлю. Примус до переговорів.
“США дають зрозуміти, що, якщо РФ не піде на реальні переговори, то можна очікувати на військову кампанію зі звільнення Криму. І тут ні Штати, ні Україна не керуватимуться жодними “червоними лініями”, тим паче накресленими в Москві, – пояснює експерт. – При цьому Нуланд одночасно позначила і предмет можливих переговорів про перемир’я. Якщо це стосуватиметься Криму, то йтиметься про його демілітаризацію. Такою є умова України та її ключових військових партнерів”.
Вадим Карасьов нагадує, що у Стамбульському договорі, який Київ та Москва намагалися укласти у березні минулого року (він парафований, але публічно від нього ніхто не відмовлявся), Крим визнаний спірною територією. Але – демілітаризованою.
“Тож я не розглядав би нову заяву Нуланд як встановлення США на подальше продовження війни, не безумовну підтримку саме військового звільнення Криму українською армією. Швидше це – силова дипломатія, примус Росії до можливих переговорів, зокрема щодо демілітаризії Криму”, – констатує експерт.
Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш поділився такою думкою:
“Якщо зіставити слова цих важливих американських чиновників, то стає очевидним, що США не лише припускають “компромісне” закінчення війни, а й напрацьовують варіанти таких “компромісів”. Один із них, ймовірно, – це демілітаризація Криму від російської зброї”, – розмірковує Сергій Гармаш.