63_main_ukr

Хатія Деканоїдзе

Грузинський та український державний та політичний діяч. Начальник Національної поліції України з листопада  2015 року.

У Грузії

Народилась 1977 року в Тбілісі. В 1999 році Деканоїдзе закінчила Тбіліський державний університет за спеціальністю «міжнародні відносини».

В уряді Грузії кар'єра для Деканоїдзе почалась в 2007 році, коли 24-річна Хатія очолила адміністрацію Ради безпеки Грузії під час президентства Михайла Саакашвілі.

У 31 рік вона стала першим ректором Академії поліції Міністерства внутрішніх справ Грузії і пропрацювала на цій посаді до травня 2012 року. Перед цим Деканоїдзе пройшла навчання в США. Вона ліквідувала багаторічна навчання в поліцейській академії, замінивши на тренінги по праву, тактиці та стрільбі. А замість генералів-теоретиків набрала в викладачі іноземних фахівців.

Крім того, Деканоїдзе стала правою рукою і тінню ще однієї української чиновниці – зам голови МВС Екі Згуладзе, і допомогла їй реформувати патрульну поліцію в Грузії. Багато на Кавказі називають Деканоїдзе і Згуладзе головними двигунами реформ у Грузії. Вони, розповідає засновник «Інституту свободи» Леван Рамішвілі, знадобились тоді, коли в країні стояло питання створення нових органів.

Через 4 роки вона очолила Національний екзаменаційний центр Міносвіти.

Потім стала міністром, але на посаді міністра освіти Грузії Хатія Деканоїдзе пропрацювала всього чотири місяці, до виходу у відставку уряду Мерабішвілі 25 жовтня 2012 після поразки Єдиного національного руху на парламентських виборах. Деканоїдзе називали обличчям "команди молодих чиновників уряду Саакашвілі", яка відома в Грузії як "baby face government".

Після зміни уряду і приходу команди Бідзіна Іванішвілі зайнялася викладанням. До останнього часу Деканоїдзе викладала в університеті Грузії.

Влітку 2014 виставила свою кандидатуру на виборах гамгебелі (керівника законодавчої гілки місцевого самоврядування в Грузії) по Кварельському муніципалітеті в Кахетії, але поступилася у другому турі кандидату від «Грузинської мрії».

Раніше в інтерв'ю Деканоїдзе говорила, що в Грузії залишився її 16-річний син, який цього року може відправитися на навчання в США, де вже довгий час живе її чоловік.

Нинішня влада Грузії звинувачує Деканоїдзе у масштабних крадіжках під час роботи на державу. Правда, сама Хатія запевняла, що крім гучних заяв, нічого більше не послідувало.

 

В Україні

У кінці 2014 року Деканоїдзе організувала в Києві Громадську і політичну школу CAPS (Civil and Political School), де читала лекції для українських студентів задля для поширення досвіду грузинських реформ і підготовки українських керівних кадрів.

На початку 2015 року вона була призначена радником міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова.

У листопаді 2015 на позачерговому засіданні Кабінету міністрів України Деканоїдзе була призначена главою Національної поліції України.

Відповідаючи на запитання журналістів про перші рішення на новій посаді Деканоїдзе сказала: "Ми продовжуємо роботу з формування нової поліції в 29 містах. Ми продовжуємо роботу над формуванням підрозділу Корт. Ми продовжуємо роботу над концепцією атестації і сьогодні Міністр її вже затвердив, так що роботи дуже багато ".

«Хатія досить відома людина, але вона не була в центрі уваги ЗМІ, вона залишалася в тіні Екі, оскільки всі орієнтувалися на неї як на главу відомства – Згуладзе була першою скрипкою», – пояснює Бачо Корчілава.

«Якщо Згуладзе ми ще бачили і знали, то Хатія для нас загадка. Чорний одяг і квадратні окуляри – все, що ми побачили », – говорить один зі співробітників поліції.

З 7 грудня Хатія Деканоїдзе розпочала процес перепризначення правоохоронців на посади у новій поліції. Вона пообіцяла, що вони походитимуть переатестацію та перевірку на поліграфі.

Це посади начальників, слідчих — ці керівники в обов’язковому порядку проходитимуть співбесіду і поліграф. Вперше в історії України ми робимо тести благонадійності, які міжнародна технічна допомога закуповує з Ізраїлю, вони перевіряють чесність та добросовісність людини,
— запевнила Деканоїдзе.

Цитати

  • «Звичайно, нам допомагали проводити реформи іноземні радники. Але як в Україні неможливо на 100 відсотків скопіювати грузинський досвід, так і в Грузії ми не могли переймати чужий досвід без адаптації »
  • «Путін кращий знавець грузинських реформ, і українських теж. Він дуже добре знає, що якщо ви реформуєте поліцію і держструктури, то він потім і Україну не зловить »
  • «Після останніх виборів в Грузії прийшла нова команда Іванішвілі. Вони все будують на ворожнечі і не мають чіткого уявлення про державний устрій. Для них головне – закрити у в'язницях лідерів минулого уряду»
  • «В Україні прекрасні закони, просто їм ніхто не вірить. Один закон регулює інший, його регулює третій і так до нескінченності. А треба, щоб був один закон з єдиним прочитанням. Чим простіша система, тим краще»

 

Як перетворити ментів на поліцейських 

Голова Національної поліції України у своєму першому великому інтерв'ю на цій посаді розповідає, як вона протягом лише одного року перетворить українських міліціонерів на поліцейських

4 липня цього року на Софійській площі Києва проходив масштабний захід: новоспечені патрульні поліцейські приносили присягу українському народу. Винуватці заходу — міністр МВС Арсен Аваков і його перший заступник Ека Згуладзе — із задоволенням роздавали інтерв'ю пресі. Ще одна причетна до реформи — радник міністра Хатія Деканоідзе — спілкуватися з журналістами не захотіла, а лише відійшла до своїх вихованців, щоб поговорити з ними без камер.

За кілька місяців Деканоідзе все‑таки потрапила в об'єктиви українських ЗМІ. 4 листопада 38‑річна грузинка стала однією з найвпливовіших жінок в Україні — вона очолила Національну поліцію, покликану раз і назавжди знищити стару корумповану і кримінальну міліцейську систему.

 

— Якою повинна стати поліція України?

— Вона реально повинна стати нашою поліцією. Орієнтованої на звичайних людей. Виконувати не каральні функції, а сервісні.

Надавати ті послуги, які кожен громадянин чекає від поліцейського.

— Знаєте, українське суспільство досі не вірить, що таку величезну корупційну машину, як міліція, можна змінити на краще.

— Я б не сказала, що в суспільстві існує недовіра. Ми цього не відчуваємо.

Але я хочу нагадати, що 4 липня [коли в Києві розпочала роботу патрульна поліція] теж ніхто не вірив, що нові люди зможуть замінити корумповану ДАІ. Але після першого ж соцопитування в Києві з приводу патрульної поліції ми побачили, що довіра до поліцейських становить 86 %.

Зараз проходить атестація колишніх міліціонерів, які хочуть працювати в поліції. Частина членів атестаційних комісій — представники громадських організацій, журналісти. Вони проводять співбесіди з кандидатами. У понеділок, 7 грудня, вони почали роботу. Ці люди самі захотіли стати частиною революційних змін в поліції.

Цей процес — побудову нової поліції разом з громадянським суспільством — я бачу як національну платформу революції в поліції.

Я ще раз кажу суспільству: в нашому процесі від вас ніяких секретів немає. У атестаційних комісій є повноваження визначати: хто повинен пройти повторну атестацію, кого перевірити на поліграфі, а хто взагалі не має права працювати в поліції. Також вона [комісія] може просувати людини вгору по службових сходах. І, звичайно, вниз, якщо побачить невідповідності.

hatiya_02_img_0037

— Як же непрофесійні члени комісій можуть визначити рівень професіоналізму?

— Перш ніж потрапити на співбесіди, кандидати [на посаду в поліції] проходять два тести. Перший — це тест на інтелект, який міряє аналітичні здібності майбутнього поліцейського.

Другий — на визначення рівня професійних навичок. Для кожного напряму роботи він відрізняється. Окремі тести для слідства, оперативників, адміністративних працівників, юристів. Ці два тести — основні складові першого етапу атестації. Результати тестів потрапляють до членів комісій.

Щодо психологічних тестів, то кожен керівник чи людина, яка претендує на керівну посаду, проходить ізраїльські тести MIDOT. Крім цього, кожен керівник з часом пройде поліграф.

— А де в цьому ланцюжку перевірка на чесність майбутнього поліцейського?

— Психологічні тести MIDOT "міряють" благонадійність і чесність людини, наскільки вона схильна до поганих, а наскільки — до гарних вчинків.

Крім цього, ми створили розділ на сайті МВС, де кожен громадянин України може написати інформацію про того чи іншого кандидата в Національну поліцію. Написати про будь-яку відому йому історії з нашим правоохоронцем [розділ називається Зворотний зв’язок з атестаційною комісією. Київ і Київська область].

І, найголовніше, вся ця інформація буде доступною для членів комісій. Як я сказала, що у них будуть всі результати тестів кандидатів, висновки департаменту внутрішньої безпеки. Ми даємо комісіям всю інформацію, яка у нас є.

Але наша найголовніша зброя — це прозорість і відкритість. Я не хочу закривати процес і не буду цього робити. Тому що це громадський проект.

— Коли, на вашу думку, вже буде видно перші результати роботи нової поліції?

— 1 березня завершаться 100 днів з початку роботи над переатестацію поліції. За цей час моє завдання — відкрити рекрутинговий центр у Києві та по одному в кожній області. Ці центри будуть займатися відбором та атестацією. Оновити і перебудувати департаменти внутрішньої безпеки для того, щоб вони стали мостом між апаратом Національної поліції і суспільством.

Скоро ми закінчуємо Київ і область. Наступними будуть Львів і область, потім Дніпропетровськ і так далі. Там такий же принцип: початковий етап роботи має бути завершений протягом 100 днів.

1 березня ми почнемо соціологічні опитування про довіру Національної поліції. Якщо опитування покажуть негативний рівень довіри населення, отже, там не дуже компетентний начальник. За результатами цих досліджень будуть прийняті кадрові рішення.

Найголовніша оцінка роботи поліції — це довіра населення, інших не буває.

— На зустрічі Європейської Бізнес Асоціації ви говорили, що заміряти рівень довіри ви будете не тільки серед населення, але і серед представників бізнесу та самих поліцейських. Чому?

— Бізнес — це ті, хто створює матеріальні блага для суспільства і країни. Тиснути на бізнес я не дозволю.

Що стосується внутрішнього опитування, то до цих людей ніколи ніхто не прислухався. Ми розуміємо загальні процеси і будемо розуміти внутрішні.

— Вже проходить тендер на визначення соціологічних компаній, які будуть проводити опитування?

— Я не залучена в цей процес. Він пройде через міжнародну технічну допомогу. Американці, канадці, європейці — вони оберуть соціологічні компанії. Ми непричетні.

Наші іноземні партнери підтримують весь атестаційний процес. Вони дуже сильно залучені в нього.

Вони допомагали створювати рекрутинговий центр, який ми відкриваємо на цьому тижні. Те, що там буде проходити процес атестації,— це тільки зовнішня сторона. Там створено величезний банк тестів, для кожного напряму Національної поліції.

Крім цього, рекрутинговий центр буде робити новий набір. Для цього він укомплектований професіоналами.

Перший крок у цьому напрямку ми зробимо вже в п'ятницю: оголосимо відкритий конкурс на керівні посади. Будь-якого рівня — областей, міст, управлінь.

hatya_03_643345

— Тобто керівників будуть набирати з вулиці.

— Чому б і ні? Нам потрібна свіжа кров.

Коли ми тільки починали, нам казали: так, буде багато молодих, але у них не буде досвіду. Але найголовніше, що вони чесні.

Єдине, чого я боюся і в житті, і зараз,— це скептицизму. Тому що якщо є скептицизм, особливо у молоді, це породжує недовіру. Я все розумію. Вимоги до стандартів дуже високі. Але треба, щоб ми хоч трошки йшли по шляху довіри.

— Довіра з'явиться, коли поліція буде працювати по‑новому. За вашими розрахунками, коли вона стане такою, якою повинна бути?

— Я думаю, що для того, щоб побудувати фундамент, а над ним фортецю, де кожен, як бджола, був би на своєму місці і робив свою справу,— півроку чи року не вистачить. Ви це розумієте.

Адже, крім вирішення кадрових питань, потрібно покращувати функціонал. У нас вже майже готовий законопроект про перехід на нову сучасну систему детективів. Після Нового року я звернуся в парламент і уряд з цим проектом.

Поясню, в чому відмінності. Зараз у нас два напрямки: слідство і карний розшук, оперативні дії. Це трохи совкова система. Я вважаю, що їх треба об'єднати в детективні групи.

Я буду робити все, щоб парламент і уряд нас підтримали.

— Чим будуть відрізнятися детективи від просто поліцейських?

— Детектив — це універсальний поліцейський. Я думаю, ми повинні прагнути створити універсального поліцейського.

Крім цього, ми будемо повністю переробляти систему навчання дільничних. Тому що дільничні зараз не виконують своїх функцій.

А дільничний повинен стати основною ланкою в поліції, людиною, яка все знає. Громадським поліцейським. Спілкується у школах, розмовляє з батьками, з патрульними.

— Він не виконує свої функції, тому що у нього зарплата маленька.

— Зарплата, зарплата… Це основне питання. Воно мене дуже турбує. Але я не уповноважена затверджувати зарплату. Це прерогатива уряду і парламенту, але я буду битися. Буду боротися до кінця, щоб ми отримали нормальні зарплати.

Я сподіваюся, що з Нового року, з нового бюджету у поліцейських будуть нормальні зарплати. І рядовий поліцейський буде отримувати не менше 6.000 грн. Це мінімум.

— У міліції були й інші проблеми: погані машини, погані комп'ютери.

— Над підвищенням рівня матеріально-технічної бази ми активно працюємо з донорами з метою створити такі фонди, які нам будуть допомагати. Наприклад, 12 грудня я їду в США і Канаду. Ми будемо домовлятися з нашими партнерами на найвищому рівні про надання технічної допомоги.

Я зустрічалася з віце-президентом США паном Байденом під час його візиту в Україну. Ми обговорювали питання, в яких американські партнери підтримують наш рух вперед.

— Коли у Грузії на 80% оновилася поліція після реформи, не відбулося сплеску злочинів через прихід нових людей?

— Це патрульна поліція настільки оновилася. А в кримінальній поліції залишилися люди, які перешикувалися на нову систему. Так, ми багатьох вигнали. Але відразу звільнити всіх було б неправильно. Незважаючи на те що на нас тиснули, ми хотіли швидко рухатися вперед, ми все одно повинні були підтримувати громадський порядок.

Ми розбудовували систему навчання, перебудовували законодавчі норми.

Те ж саме і тут, в опорних структурах. Якщо ми зараз 90% змінимо, то не зможемо підтримувати громадський порядок. Ми будемо міняти все поступово. Всіх тих, хто помічений у корупції, неприйнятних схемах.

— Таких людей в міліції дуже багато. Справа в тому, що там не можна було працювати, не втягуючись в корупцію.

— Один наш колега сказав, що в міліції було поганим тоном, якщо ви не вимагаєте гроші і не займаєтеся корупцією. Всі вважали вас неповноцінною людиною.

Будуть перебудовуватися. Щоб це сталося, ми впроваджуємо нові системи внутрішньої безпеки, нові стандарти, нові зарплати.

Але найголовніше, вони будуть дивитися на керівників. Якщо керівники — абсолютно чесні люди, які орієнтовані на роботу, повірте мені, дільничний, який зараз бере 200 грн і 130 грн віддає керівникові сходинкою вище, не буде цього робити. І якщо ми почнемо покращувати матеріально-технічну базу, то у нас і побутової корупції теж не буде.