В Раді назріває страшна криза — це підтверджують і представники влади. Розпуск не за горами? Відповідно до Конституції, парламент отримує повноваження лише за умови наявності не менше ніж двох третин його конституційного складу, що становить не менше 300 депутатів. Однак при поточних тенденціях у парламенті немає гарантії, що за певний час кількість депутатів залишиться на визначеному рівні.
«У нас ніде не прописано, що ми робимо під час війни, якщо парламент стає неспроможним або неповноважним. І це суттєва загроза. Під час воєнного стану Україна не може провести демократичні парламентські вибори, які б за нормальних умов мали вже відбутися у жовтні 2023 року. Фактично Верховна Рада тепер діє в умовах подовжених повноважень, але наскільки це все затягнеться, невідомо», — сказала член правління Центру політико-правових реформ, експерт з виборчого законодавства Юлія Кириченко у коментарі українському медіа.
Вона звернула увагу на те, що в законодавстві прописано лише те, що нинішній склад парламенту має працювати до першої сесії Верховної Ради наступного скликання, яка буде обрана після завершення війни. Але коли закінчиться війна, невідомо. І зменшення кількості депутатів рано чи пізно може стати для України проблемою.
«Через зменшення кількості народних депутатів, зокрема мажоритарників, парламент може стати неповноважний чи неспроможний ухвалювати необхідні рішення під час війни. Бо чим менше мандатів, тим складніше знайти необхідну більшість голосів», — пояснила Кириченко.
Вона додала, що в українській Конституції не передбачена, як в деяких європейських країнах, робота усіченого парламенту, коли за окремих умов там залишається працювати певна частина депутатів від кожної фракції, які ухвалюють необхідні рішення.
Ситуацію, що склаладається в Раді, прокоментувала також Ольга Василевська-Смаглюк.
«Тепер бізнесменам-політикам невигідно і дуже важко. Поїхати на переговори з партнерами -дозвіл на виїзд від голови Верховної Ради. Поїхати відпочити -фігурант мальдівського скандалу. Подати правдиву декларацію -фігурант антикорупційного розслідування. Подати неправдиву -фігурант кримінального провадження. Суцільний геморой. Тому очікується масовий депутатопад «, — зазначила нардеп Ольга у колонці українському ЗМІ.
Вона припустила, що коли всі заяви задовольняти, за півроку в парламенті може залишитися кількість депутатів на межі конституційності.
«Ви коли платили за мандат, чи сіяли гречку на окрузі, то думали використати свій державний статус у власних інтересах. Мріяли за рік-два відбити інвестиції. Але зовсім не думали про реальне призначення народного депутата — служити державі і людям. Тому я особисто не буду голосувати за складання мандатів депутатами, якщо вони не мають на те поважних причин, пов’язаних зі здоров’ям чи складними життєвими обставинами. Або довідку, або сидіть і служіть. Ви Присягу давали», — присоромила депутат деяких своїх колег.
За даними руху «Чесно», за чотири роки роботи нинішнього складу парламенту втратив мандат 51 народний обранець. Найбільше депутатів — 21 — втратили мандати у зв’язку з призначенням на інші посади, в основному для роботи в уряді. Популярною також стала відмова від депутатських мандатів за власним бажанням після початку повномасштабного вторгнення Росії. Це переважно стосується представників забороненої в 2022 році через проросійську позицію партії ОПЗЖ, які виїхали з України. Ще 6 нардепів позбавлені мандатів через втрату громадянства, а четверо депутатів померли.
З цього можна зробити висновок, що депутатство перестало бути хлібною справою, навіть ті, хто сприймав мандат як інвестицію в торгівлю майбутнім впливом, складають повноваження.