В Україні зростає кількість людей, охочих виїхати за кордон. За даними соцопитувань, кожен шостий українець, який має необхідні для виїзду кошти, замислюється над еміграцією в іншу країну. Причини – соціальна та економічна нестабільність в країні.
Разом з тим зростає і число фірм, які сприяють у прискореному отриманні віз і навіть статусу біженця. Журналісти "Обозревателя", представившись "клієнтами", поспілкувалися з представниками даних компаній, передає Корупція.Інфо
Статус біженця за 900 євро
В інтернеті журналісти виявили оголошення, в якому якась фірма "Fresh Consulting" обіцяла допомогти в отриманні статусу біженця в Німеччині. Представник компанії Сергій розповів по телефону, що за півроку з їх допомогою на територію цієї країни виїхали до 20 родин.
"У нас є партнер у німецькому місті Нюрнберг, біля якого розташований табір для біженців. Чоловік зустрічає людей, розташовує їх в таборі, допомагає з подачею всіх необхідних документів і переведенням їх на німецьку мову, а також покладає на себе послуги адвоката. Після всіх першочергових процедур погоджує дату співбесіди з офіцером, від якого залежить рішення про присвоєння статусу біженця ", – розповів Сергій.
Посольство Німеччини в Києві
Чоловік зізнався, що перший місяць в містечку для біженців – найскладніший через велику кількость людей різних національностей і віросповідання.
"Якщо дотримуватися всіх інструкцій, які наш чоловік розповідає, і говорити те, що потрібно під час співбесіди (для цього є певна легенда, яку потрібно буде озвучити, адже не на всій території України ведуться бойові дії), вашій родині присвоюється тимчасовий статус біженця" , – каже Сергій.
За його словами, сім'я в такому випадку отримує грошову допомогу в розмірі 385 євро на місяць на дорослу людину і 200 на дитину, а також безкоштовну їжу і житло. Через 3-4 місяці є варіанти влаштуватися на роботу.
"Вартість послуги для біженця 900 євро, оплачується вона навпіл: половина тут, половина після того, як вам присвоять статус біженця", – розповів посередник. Він також зазначив, що у випадку, якщо статус все-таки не вдасться отримати, то їхня фірма нібито зобов'язується повернути всю суму грошей.
Допомога в отриманні статусу біженця
"Липовий" рахунок у банку для отримання візи
Однак щоб просити статус біженця, необхідно в першу чергу потрапити в "потрібну" вам країну, що зробити не так-то просто. Європейський союз днями посилив візовий режим через великий наплив біженців, у тому числі з нашої країни.
Тепер багато посольств вимагають документи з "необов'язкового списку". Посередники радять отримувати шенгенську візу в консульствах країн, де візовий режим поки що менш суворий, наприклад: в Угорщині, Польщі та Чехії.
Для цього потрібна туристична віза, яка дає право відвідувати всі країни Шенгенської угоди. Вартість візи – 200-220 євро. Особливу увагу європейці зараз приділяють фінансовому добробуту в'їжджаючих.
"Щоб отримати візу, необхідно щоб у вас на рахунку було як мінімум 10 тисяч гривень, краще, щоб рух грошових коштів по рахунку був по терміну не менше 3 місяців", – розповіли підприємці, які оформляють страховий поліс біля консульства республіки Польща на вулиці Богдана Хмельницького в Києві (чоловіки працюють і з іншими консульствами). Білий мікроавтобус, в якому "на коліні" роблять страховку, знаходиться тут же біля головного входу в консульство. Чоловіки запевняють, що у них все легально, і що працюють вони з 2003 року.
Страховку оформляють відразу ж біля польського консульства
Але що робити тим, у кого немає грошей на рахунку в банку? Заходимо в інтернет. На запит "виписка з банку візи" знаходимо кілька сайтів, готові надати потрібну для "шенгену" довідку, дзвонимо.
"У вас буде справжня виписка – така ж, яку б вам оформили в банку, тільки коштів, які там будуть вказані … на рахунку їх насправді не буде", – розповів по телефону співробітник компанії "Bk-group", яка крім виписок з банків, "пише" довідки про доходи, оформляє трудові книжки, документи з державних установ.
Хлопець запевнив, що навіть якщо з посольства подзвонять в банк, щоб перевірити справжність виписки, банк не буде розголошувати комусь по телефону інформацію про своїх клієнтів.
"Бувають випадки, коли співробітники деяких посольств намагаються зв'язатися з менеджером, який видав виписку з банку, в такому випадку трубку візьме наш "менеджер", який підтвердить ситуацію з випискою", – розповів нам співробітник компанії.
Вартість "довідки з банку" про наявність коштів на рахунку – 650 гривень, рух коштів по рахунку терміном 3-6 місяців – 800 гривень.
Розцінки на наявність "рахунка в банку"
Ось такими обхідними шляхами деякі "спрощують" оформлення документів на візу. Відзначимо, що способів потрапити в ту чи іншу країну – безліч, проте вони супроводжуються відвертим порушенням законодавства.
Відзначимо, що біля "популярних" консульств та візових центрів у Києві працюють безліч людей, готові надати і послуги "по дрібницях": правильно заповнити анкету, оформити той самий страховий поліс та ін. Користуватися їх послугами чи ні – вирішувати вам.
Про шахраїв …
"Відповідно до міжнародної практики не існує визначеного переліку документів, подання яких в державний орган гарантує отримання статусу біженця, – розповів прес-секретар Державної міграційної служби України Сергій Гунько. – Тому будь-які консультації з цього питання можуть носити виключно рекомендаційний характер. Якщо яка-небудь організація гарантує за певну винагороду, що міграційна служба іноземної держави прийме рішення про визнання вас біженцем – це однозначно шахраї".
Якщо деякі компанії гарантій не дають, однак зобов'язуються всіляко надавати вам підтримку – їхні послуги можна розцінювати як правову допомогу, а за це ніхто не карає.
За словами Гунько, в Конвенції ООН про статус біженців 1951 року, якою слідують майже всі країни світу, позначені чіткі критерії для особи, яка претендує на біженство (переслідування за політичними переконаннями, расовою ознакою та ін.). На думку спікера Держміграційної служби, сьогодні немає підстав говорити про те, що українці масово претендують на цей статус.
Ситуація з еміграцією
Що гріха таїти, у багатьох наших співгромадян, у зв'язку з нестабільною ситуацією в країні, простежуються певні настрої: багато хто замислюється про еміграцію.
"Люди бачать економічну нестабільність, інфляцію, проблеми з веденням бізнесу, корупцію … Тому у людей, які можуть дозволити собі еміграцію, є такі настрої. Але я б не сказав, що це масово – близько 15-20%, – розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Він зазначив, що в порівнянні з 2013-м роком міграційні настрої українців хоч і виросли на 35 відсотків, але це все ж таки нижче, ніж у минулому році. Причина цього, як вважає експерт – посилення візової процедури з боку ЄС. Крім того багато українців, які хотіли виїхати за кордон, вже це зробили.
Але чому Європейський союз посилив для українців візовий режим?
"Це пов'язано з великим напливом бажаючих і побоюваннями, що на територію Європейського союзу потраплять небажані елементи, у тому числі люди, які мають відношення до тероризму, кримінальних елементів", – сказав Віталій Кулик.
Ось тут-то і приходять на допомогу посередники. На думку експерта, на сьогоднішній день – це хороший ринок, і конкуренція серед фірм за клієнта велика. Проте ціни на послуги посередників поки не падають.
До речі
Чоловіків призовного віку на кордоні не затримують
Багатьох чоловіків, які за віком підпадають під мобілізацію, цікавить питання з можливою забороною на перетин кордону (чутки про це постійно мусуються в соцмережах і в ЗМІ). Ось що відповіли в Державній прикордонній службі України.
"Жодних змін у законодавство щодо порядку виїзду за кордон категорії чоловіків призовного віку не вносилося. Тому ніяких повноважень у Держприкордонслужби щодо заборони виїзду з України громадян даної вікової категорії немає", – розповів прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.
Він нагадав, що заборонити людині виїзд за кордон прикордонники можуть в тому випадку, якщо для цього є рішення суду, тобто людина проходить по кримінальних справам, має непогашену заборгованість перед банком та ін.
Слободян також підкреслив, що в Держприкордонслужбі немає бази даних призовників.
"Якщо на конкретного громадянина немає рішення суду, що його необхідно обмежити у виїзді за кордон, то, відповідно, ніякі правові дії щодо цієї особи ми на кордоні не проводимо", – нагадав прес-секретар.