Олександр Лукакшенко, який п’ять термінів поспіль займав пост президента Білорусі, повинен налагодити діалог з опозицією, щоб уникнути долі екс-президента України Віктора Януковича.

Про це сказав колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський в інтерв’ю ВВС. Також він нагадав про долю колишнього румунського диктатора Ніколаса Чаушеску.

“Якби у мене була можливість чесно і відверто поговорити з Лукашенком, я б сказав йому:” Саша, дивись, 26 років – це великий термін. І ти упустив першу можливість. Якби ти пішов п’ять років тому, люди б запам’ятали тебе хорошим президентом, людиною, яка змінила їх життя, підвищила рівень життя “, – сказав Кваснєвський.

Він нагадав, що рішення Януковича про втечу було не результатом переговорів з міністрами закордонних справ ЄС.

“Так Янукович вирішив після розмови з Путіним. Путін сказав: “Слухай, у тебе більше немає шансів. Якщо захочеш приїхати в Росію, ми готові тебе прийняти. Бери з собою речі, гроші і спробуй бігти. І я думаю, що це було рішення Путіна, а не Європи “, – сказав колишній президент Польщі.

Кваснєвський також нагадав про ситуацію в Україні в 2004 році, коли влада і опозиція домовилися про проведення третього туру виборів президента, що дозволило уникнути силового протистояння.

“У Білорусі зараз ситуація набагато простіша, тому що можна організувати наступні президентські вибори протягом року. Чи можливі такі переговори? Так, можливі. Без всяких сумнівів, про такі переговори потрібно говорити з Москвою “- зазначив польський політик.

На його думку, передумовою таких переговорів повинна бути рішучість самих людей на вулицях і на заводах.

“Якщо на наступний день ситуація заспокоїться, то Лукашенко виграє, але не зможе зберегти свої позиції на протязі наступних декількох років. У будь-якому випадку закінчення епохи Лукашенка набагато ближче, ніж ми думаємо “, – сказав Кваснєвський.

Крім того, колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський вважає, що Європейський союз повинен вести активну політику по відношенню до Білорусі: розвивати відносини з громадськими організаціями, з політиками і підтримувати їх.

“Моя порада для Європейського союзу – це не сидіти і нічого не робити, а мати активну політику в напрямку Білорусі. Нам треба розвивати відносини з громадськими організаціями, з людьми, з політиками з різних політичних сил, і допомагати їм для того, щоб вони могли працювати і висловлювати свою думку.

Потрібно організувати для студентів, молодих людей з Білорусі стипендії в країнах Європейського союзу. Для нас це організовували в Західній Європі в 70-ті – 80-ті роки, і це допомогло “, – заявивши Кваснєвський.