Рівень суспільної підтримки президента України Володимира Зеленського та його політичної сили знижується, але колишні симпатики чинної влади не поспішають визначатися на користь інших політичних сил. Про це в інтерв’ю «Главкому» розповів керівник соціологічних і політичних досліджень КМІС Антон Грушевський.

За словами Грушевського, опозиційні політики не набирають підтримку електорату так швидко, як її втрачає влада. «Бачимо, що владою розчаровуються, але в опозиції не вбачають нікого, хто гідно замінив би цю владу», – пояснює соціолог.

«Нині є інші лідери, які більш чітко артикулюють певні теми для цільових аудиторій. Юлія Тимошенко багато говорить про комунальні тарифи, ринок землі, газ, допомогу населенню. Теми Юрія Бойка – це мир з Росією, відновлення економіки тощо. Петро Порошенко зараз уособлює патріотичність, говорить про війну з РФ, про інтеграцію з Європою. Люди розуміють чіткі меседжі», – підсумував Антон Грушевський.

В той час, як президент країни-агресора Володимир Путін веде й іншу війну — газову, щоб сертифікувати Північний потік-2. Багато хто з українських політиків, не соромиться користуватись ситуацією задля власної вигоди. Ведучий Дмитро Тузов та редактор фактчекінгового проекту VoxCheck Максим Скубенко у програмі Радіо НВ Маніпулятори розповіли, як відрізнити правдиві заяви політиків від фейкових.

«У нас демократія. Опозиційні партії критикують владу. Коли вони це роблять, іноді брешуть, іноді маніпулюють, не на пряму користь Росії, але дотично. Я не виправдовую зараз владу і не намагаюся сказати, що не можна її критикувати. <…> Наприклад, Нафтогаз навмисне піднімає ціни на газ для населення. Це робиться для того, щоб хтось заробив. Це приклад класичної маніпуляції».

Маніпуляції Російської Федерації про газ поширюються і в Європейському Союзі, повідомив фактчекер.

«На даний момент Північний потік-2 найбільш вигідний Німеччині і Франції. Водночас Німеччина і Франція є в топі країн, на які направлена російська дезінформація. Наприклад, в Німеччині уже півроку-рік активно росіяни поширювали наратив про те, що німці замерзнуть без газу. З одного боку, це не має впливу безпосереднього на прийняття політичних рішень. Водночас це формує настрої населення. І тоді влада, якщо вона хоче зіграти на руку Росії або на свої власні інтереси, наприклад, в тому числі і по сертифікації Північного потоку-2, може аргументувати [своє рішення тим], що населення хоче російського газу. <…> Порада дуже проста і дуже дієва: чуєте щось від росіян, з російських медіа, від проросійських депутатів в Україні або від [лідерки партії Батьківщина] Юлії Тимошенко про газ — не вірте цьому», — рекомендує Скубенко.

Фахівці VoxCheck перевірили 167 заяв Тимошенко за 2020 рік і більшість з них виявилася неправдивими, маніпулятивними та перебільшеннями.

Не згадував про маніпуляцію Юлії Володимирівні тільки лінивий. Ось що про це пише телеграм-канал “Телекошмар”

“ Феєричний успіх Юлії Тимошенко! Ця стара спільниця Володимира Путіна знову зайшла в відпрацювання російської пропаганди. Ось один з вельми специфічних московських пропагандистів жене агітацію Тимошенко проти Нафтогазу. В який момент це відбувається? Якраз тоді, коли Нафтогаз і всі-всі-всі намагаються обіграти Газпром в ситуації на газовому ринку Європи. І тут бац – Тимошенко. Причому де вона це наговорила? На телеканалах, що працюють в парі на найщедріше серце Донбасу. У Ахметов-ТВ є таке дивне пакетне відпрацювання: якщо персонаж з’являється на Україні-24 в теплій ванні, то і на телеканалі Наш з’явиться в ті ж дні. Так і сталося з Тимошенко. Роки йдуть, а ця хихикаюча пристіжка до Путіна не змінює своєї гри на Газпром”, – пишуть там.