Міністр закордонних справ України, Дмитро Кулеба, у своєму інтерв’ю італійському виданню La Stampa висловив думку, що Китай може відіграти важливу роль у припиненні конфлікту між Росією та Україною, через особливі відносини між Пекіном і Москвою. Китай вже неодноразово висловлював свої прагнення до миротворчої діяльності, а посол Китаю в Швейцарії навіть заявив про розгляд можливості участі у Глобальному саміті миру.

Глобальний саміт миру, який Швейцарія планує провести до літа, був оголошений міністром закордонних справ Ігнаціо Кассісом на Генеральній Асамблеї ООН. Президент України Володимир Зеленський вже в грудні 2022 року запропонував його скликати з метою реалізації української формули миру.

Київ планує запросити на перший Глобальний саміт миру понад 160 держав, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час форуму «Україна. Рік 2024-й». При цьому, посол Китаю у Швейцарії вказав, що Китай розглядає можливість узяти участь в цьому заході.

«Китай виступає за просування мирних переговорів і завжди був прихильний до цього. Ми також висунули стратегію політичного врегулювання конфлікту. Необхідно поважати територіальний суверенітет усіх країн і дотримуватися Статуту ООН. Крім того, всі сторони повинні прагнути до припинення війни. Необхідно запобігти загостренню кризи або виходу її з-під контролю», — зазначив посол Китаю в Швейцарії Ван Шіхтін у коментарі газеті Neue Zuercher Zeitung.

Проте дипломат швидко зазначив, що Китай відкидає санкції проти Росії, називаючи їх лише джерелом проблем. Він висловив думку, що для деескалації конфлікту необхідно «заохочувати Росію та Україну якнайшвидше відновити прямий діалог».

Аналітики пов’язують з цією ідеєю майбутній візит глави КНР до Франції. За інформацією Politico, Сі Цзіньпін відвідає Францію на початку травня. Цей візит може збігтися з ювілеєм встановлення двосторонніх дипломатичних відносин.

Експерти вважають, що Китай має намір налагодити відносини з Європою, які постраждали через близьку співпрацю Сі Цзіньпіна та Путіна. Однак при цьому Пекін прагне захищати інтереси Кремля.

Офіційні особи, які спілкувалися з Politico, повідомили, що Китай намагається переконати Європу допустити Росію до майбутніх мирних переговорів, можливо, у Швейцарії, інакше Пекін може бойкотувати такі зустрічі. За їхніми словами, це послання було підкреслено під час туру спеціального представника Китаю Лі Хуея по Європі.

Китай не може собі дозволити втратити Європу як важливого торгового партнера через війну Росії проти України, але водночас не приймає українську формулу миру, і пропозиції Пекіна не відповідають інтересам Києва.

«Для Китаю, з погляду власне КНР, це план, розроблений Заходом, на західних принципах. Китай вийшов зі своєю ініціативою 12 пунктів, і представив світу альтернативу фактично. Він зацікавлений відстежувати настрої західних країн, які беруть участь у цих дискусіях обговорення формули миру, але реально реалізовувати її на даному етапі не зацікавлений,» — зазначив дипломат та експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Китай різко відреагував на нещодавнє рішення Євросоюзу про внесення до санкційних списків китайських компаній через зв’язки з Москвою. Однак втрата європейських інвестицій для китайської економіки стане катастрофою.

Участь Китаю в саміті за формулою миру президента України Володимира Зеленського, який планується провести у Швейцарії, дуже важлива, тому ведеться активна дипломатична робота із залучення Китайської Народної Республіки.

«Китай може пропустити саміт, якщо побачить, що не зможе отримати необхідну трибуну і розставити акценти й показати, що без Китаю будь-які обговорення і розмови про якісь формули миру не є можливими. Тому Україна веде активну роботу із залучення Китаю до цієї конференції. Буде успіх, якщо приїде Сі Цзіньпін. Але зараз ідеться про міністра закордонних справ, який міг би бути спостерігачем або учасником конференції,» — розповів директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.ф