В Україні найближчим часом поступово зміниться система оподаткування заробітної плати. Поки що, навантаження на офіційні прибутки складає 41,5%, тобто щоб виплатити працівнику 10 тисяч гривень у фонд оплати праці слід закласти не менше 14 тисяч гривень, передає Корупція.Інфо

Популярне: Новий трудовий кодекс! Стали відомі суттєві зміни! Ви маєте знати, чого очікувати!

Розмір соціального внеску – приблизно 2,2 тис. грн., з якого 140 гривень направляються у Фонд страхування на випадок безробіття. Це робиться для того, щоб після звільнення за згодою обох сторін ще три місяці отримувати кошти за рахунок накопичених ресурсів.

Із загальною суми ще 244 гривні слід сплатити у фонд страхування на випадок втрати працездатності, а до Пенсійного фонду – 1815 гривень. Обов'язковим також являється податок на прибутки фізичних осіб (близько 2 тисяч), а ще 1200 гривень – направляється на бюджет міста.

 У зв'язку із ситуацією на Сході останні кілька років сплачується й військовий збір – до 150 гривень, який необхідний для фінансування української армії.

Необхідно вже зараз підвищити мінімальну зарплату до 5 тисяч гривень, а до кінця року – до 7,5 тисяч гривень. Про це на своїй сторінці в Фейсбук заявив відсторонений глава УКРІНФОРМ Роман Насиров.

"Об'єктивно і обґрунтовано заявляю, що необхідно робити наступне підвищення мінімальної зарплати до 5000 гривень вже зараз, готуватися до наступного підвищення до 7,5 тисяч до кінця року і вводити елементи контролю", – упевнений Насиров.

Він нагадав, що після підвищення зарплати до 3200 грн середня зарплата в Україні зросла з 4984 грн в травні 2016- го до 6840 грн на травні нинішнього року. А в червні 2017 го вже склала приблизно 7200 грн.

 

"Насправді" 3200 "- це тільки перший крок по детінізації зарплати, за ним повинні бути наступні підвищення. По-перше, для цього є всі економічні передумови, по-друге, це чергова легалізація доходів призведе до реального наповнення державного та місцевих бюджетів. Крім того, відчутне підвищення заробітної плати, зокрема, мінімальної, – це важливий крок до європейської інтеграції ", – впевнений Роман Насиров.

При цьому він підкреслив, що профільні відомства ігнорують ідею підвищення мінімальної зарплати, а депутатський корпус законодавчо намагається зняти відповідальність з роботодавців, які не хочуть офіційно оформляти своїх співробітників.

Нагадаємо, з 1 січня 2017 року мінімальна зарплата в Україні встановлена ​​на рівні 3200 грн. За вирахуванням всіх податків фактично працівник отримує на руки 2500 грн.