Організація масштабної операції ЗСУ щодо форсування Дніпра цілком можлива в осінньо-зимовий період, адже умови для цього дуже непогані. У цей час річка на так званій низькій воді — зараз береги набагато вже, ніж навесні чи влітку в повені.
Незручності можуть виникнути лише у випадку, якщо не вистачатиме сил і коштів. Про це розповів військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан.
За його словами, рішення про використання сил та рух військ приймається командуванням або штабом лише у разі наявності чіткого плану. Просто створення опорного пункту та переходу через Дніпро без чітко визначеної стратегічної мети може призвести до серйозних ризиків.
«Ми це вже бачили на прикладі росіян минулого року, коли вони переправлялися в умовах відсутності завдання щодо виходу, наприклад, на Одесу, Вознесенськ чи Придністров’я. Вони опинилися у, м’яко кажучи, «делікатному» положенні», — стверджує полковник запасу.
Крім того, Світан додав, що в ситуації, коли немає чіткої мети для подальшого розвитку, будь-який опорний пункт приречений на знищення. Тому вкрай важливо розуміти, з якою конкретною метою він формується і для чого форсування річки.
«На правому березі Херсонщини лише один перспективний напрямок – вихід у бік Криму, який передбачає подальший рух до півострова та його звільнення. І якщо сил на виконання завдання поки що не вистачає, то й не треба зараз форсувати Дніпро», — зазначає експерт.
Світан також зробив висновок про те, що з технічного погляду зручно форсувати Дніпро саме зараз.
«Наприклад, біля південніше Каховки переважно глинисто-піщані грунту, які під час дощів не стануть великою перешкодою для гусеничної техніки. Мокра глина з піском – досить непогана підстилка для «гусениць». Втім, наголошую, що все залежить від того, чи маємо достатню кількість резервів для реалізації цієї операції», — резюмує Роман Світан.
Нагадаємо, раніше американський Інститут вивчення війни ISW заявляв про те, що українські війська продовжили наземні операції на лівому березі Дніпра у Херсонській області.
Також повідомлялося, що тривають бої біля Заплави, Піщанівки та Кринок. Російські джерела стверджують, що українські сили утримують позиції у центрі Кринок. Вони ж повідомляють, що російські війська відбили кілька спроб переправи ЗСУ через невелику українську річку вздовж лінії Пійма – Кринки.
Однак збільшення чисельності українського угруповання на східному березі за останні тижні свідчить про те, що російські спроби перекрити Дніпро не завадили ЗСУ перекинути на ці позиції додатковий особовий склад та військову техніку.
Росіяни кажуть, що у районі Кринок вони ведуть бої на виснаження. Генеральний штаб ЗСУ повідомив, що 17 листопада українські сили відбили шість російських атак на лівому березі Херсонської області.
У той же час Світан зазначив, що останнім часом російська армія виводила частини з лівого берега Дніпра в Херсонській області, щоб посилити переважно запорізький напрямок.
«Звичайно, щільність російських військ на лівому березі впала. Цим скористалися наші війська та наша розвідка, яка доповіла про те, що є деякі ділянки — кілометри буквально, де взагалі немає російських військ. Природно, були виконані певні дії лівим берегом: перекинуто додаткові сили на лівий берег на деяких ділянках. Саме на тих, на яких росіянам дуже складно проводити оборонні заходи», — розповів полковник запасу ЗСУ.
За його словами, загальна кількість сил та коштів ЗСУ на лівому березі Дніпра на Херсонщині обчислюється ротами, які розтягнуті на певних ділянках.