20110114131136

Україна планує виконати вимоги МВФ та зменшити кількість шкіл. Насамперед закриватимуть школи у невеликих селах, діти будуть змушенні добиратися на уроки в наближене село, а це, зазвичай, декілька кілометрів. 

Обернено пропорційний ріст кількості шкіл пов’язаний не тільки з вимогами МВФ, а й зменшенням витрат на школи.

Як повідомляє Міністр освіти Сергій Квіт, в Україні існує досить багато шкіл, в яких кількість учнів та вчителів дуже мала, а такі школи невигідні.

Міністерство пропонує закрити кілька невеликих, непродуктивних шкіл, але, натомість, відкрити одну висококваліфіковану, якісну, а головне, фінансово вигідну, об’єднавши в ній кілька шкіл.

Сергій Квіт пояснює, що така реформа необхідна, але вона повинна бути якісною. Ще однією вимогою якісної реформи є поява шкільного автобуса, без нього не можна закривати школи. Адже діти не зможуть фізично добратися до навчальних закладів.

В ідеалі, місцева влада більше розуміється на проблемах малих шкіл, тому може швидко і об’єктивно оцінити, яка зі шкіл може повноцінно існувати, а яка ні. Але на практиці питання постає гостро. Адже, найчастіше, яку залишити, а яку закрити, вибирають з двох однаково малих, але географічно близьких шкіл.

На собі відчули переваги такої реформи учні та вчителі школи на Хмельниччині, в с. Воробіївці. Вони скаржаться, що тепер їхні діти мусять добиратися до іншої школи, а вона аж за 10 км. Ще 17 вчителів даного навчального закладу залишаться без роботи.

Також школу хочуть закрити і в с. Берестовці Житомирської обл., тут учням потрібно буде добиратися в мирославльську школу, а це за кілька кілометрів. Жителі жаліються, що в автобуса, хоч він і є, графік дуже незручний, адже відправляється він о 07.20 год. Батьки нарікають на те, що будуть змушені дуже рано будити своїх дітей, щоб вони встигни на автобус. Також ще однією проблемою даного маршруту є те, що навчання триває тільки до 12.00 год., а автобус повертається в Берестовці о 16.00 год. Батьки нарікають на те, де діти чекатимуть та що їстимуть.

На допомогу таким «неприбутковим» школам прийшли депутати, вони запропонували мораторій на закриття шкіл. Даний проект зареєстрований під  №2173 «мораторій про закриття загальноосвітніх навчальних закладів державної і комунальної власності», він має бути введений у дію до Закону України «Про державний бюджет на 2016р». 

Але зараз подібні школи місцева влада залишає напризволяще, мовляв, як хочете, так і виживайте, головне, що видатки зменшились.

// Ірина Макаренко, для ІА Корупція Інфо