Стало відомо, що Залужний кілька разів був у Чехії перед війною

Чеський урядовець розкрив карти цих візитів і висловив ствердження, що тоді, коли європейські країни вагалися відправляти зброю до Києва, його країна без зволікань здійснила цей крок.

Чехія надіслала Україні першу реактивну систему залпового вогню (РСЗВ) на четвертий день повномасштабного вторгнення.

Про це повідомив уповноважений чеського уряду з питань відновлення України Томаш Копечний. «РСЗВ було оплачено урядом Чехії. У перші дні більшість країн стверджували, що неможливо поставити зброю через ризик обстрілу російськими ракетами. Ми вирішили продемонструвати це, випустивши з нашого заводу РСЗВ, і вже на четвертий день вона була використана проти окупантів», – заявив Копечний.

Він додав, що чеське Міністерство оборони активізувало співпрацю з українським Генеральним штабом у грудні 2021 року, і тому головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відвідав Прагу у січні та лютому 2022 року.

«Під час наших зустрічей обговорювався перелік обладнання, яке можна було передати безкоштовно, оскільки воно знаходилося у військових запасах чеської армії», – розкрив деталі Копечний.

Він поділився своїм враженням, що така співпраця протягом кількох місяців після вторгнення РФ призвела до створення міжнародної структури для координації постачання озброєння Україні, відомої як формат «Рамштайн».

30 грудня 2023 року Росія звинуватила Україну в обстрілі Бєлгорода снарядами Vampire чеського виробництва і вимагала присутності Чехії на засіданні Радбезу ООН з цього питання.

Влада Чехії відхилила участь у цьому засіданні. «Чехія відмовляється служити пропагандистській брехні агресора. Якщо Росія захоче обговорити в Радбезі виведення своїх окупаційних військ, ми готові прийти на засідання», – відповів глава Міністерства закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.