Що буде з цінами на бензин у травні
АЗС збільшать знижки клієнтам, а автогаз різко подорожчає – експерти, – Корупція Інфо
Популярне: Такого не очікував НІХТО! Побиття школярки в Чернігові. ОПРИЛЮДНЕНО НОВІ, ШОКУЮЧІ ДЕТАЛІ
Ціни на пальне в Україні в цьому місяці стабілізуються, впевнені експерти. При цьому ще в березні повний бак бензину коштував на 50 гривень дешевше. Як зміниться вартість бензину в травні, розбирався сайт "Сегодня".
Чому в квітні пальне подорожчало
Минулого місяця ціни на дизпаливо в середньому піднялися на 70 копійок, на бензин – на 48-62 копійки. Паливо подорожчало через зростання цін на нафту. Але до кінця травня світлі нафтопродукти можуть трохи подешевшати, вважає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Але є і негативні фактори, що стимулюють зростання цін.
"Можливо, ціни скорегують, оскільки гривня зміцнилася. До кінця травня на окремих заправках ціни можуть трохи знизитися. Відчуємо це через пару тижнів, не раніше. Поки що підстав для зміни цін немає. Але є і негативні тенденції – на світових ринках почали дешевшати основні експортні товари, які продає Україна. Це рано або пізно призведе до ослаблення гривні", – коментує експерт.
Вартість нафтопродуктів на АЗС залежить від цін на європейських ринках і курсу долара. Українські компанії розплачуються за імпортні нафтопродукти і платять податки у валюті: цінники на заправках безпосередньо залежать від курсу гривні. Експерт нафторинку Леонід Косьянчук пояснює – вартість дизпалива в квітні поповзла вгору, оскільки європейські ціни зросли, а гривня стояла на місці. Лише з початку травня нафтопродукти в Європі почали дешевшати.
"У квітні ціни на бензин і дизпаливо піднялися в середньому на 2-3%. На зріджений нафтовий газ – на 6-7%. Це відбулося через подорожчання нафтопродуктів на кордоні України. У свою чергу подорожчання пов'язане зі спекулятивним зростанням нафтових котирувань до 55 доларів за барель. Не всі мережі підняли ціни обґрунтовано. Вітчизняні виробники не залежать від світових цін. Але вони перші підняли вартість палива – мається на увазі група "Приват", – говорить заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.
У травні ціни на бензин не зміняться, але подорожчає автогаз
Сьогодні заправка легковика А-95+ з баком на 48 літрів обійдеться в 1280 грн. Ще в березні повний бак коштував на 50 гривень дешевше. Щоб заощадити, потрібно користуватися програмами лояльності мереж АЗС, рекомендують експерти. За прогнозами на травень, ціни на бензин і дизпаливо стабілізуються, однак подорожчає зріджений нафтовий газ.
Леонід Косьянчук зазначає, що самі оператори нафторинку не зацікавлені у подорожчанні бензину: "АЗС в останню чергу хочуть підвищувати ціни, оскільки різко впадуть обсяги споживання. І навпаки: якщо ціна знижується, споживання не збільшується. Тому їм важливо зберегти клієнта".
З початку травня нафта подешевшала до 51 долара за барель. За словами Геннадія Рябцева, автозаправки за рахунок зниження цін збільшили знижки для лояльних клієнтів. Однак ціни на стелах АЗС залишили ті ж, що і до травневих свят.
"Такий підхід збережеться і в травні – знижки для лояльних клієнтів збільшаться, а ціни на стелах швидше за все, не зміняться, якщо не буде суттєвих змін на кордоні або коливань гривні. Якщо долар подорожчає на гривню, то ціни на бензин зреагують через два тижні і зростуть на 60-70 копійок. А подорожчання нафти на 1% спричинить підвищення вартості літра бензину на 10 копійок", – говорить експерт.
Зріджений нафтовий газ за квітень подорожчав на 60 копійок. Зростання цін на автогаз продовжиться і в травні через нові правила експорту в Росії. За словами Геннадія Рябцева, більше половини цього палива Україна купує в РФ.
"Ситуація із зрідженим нафтовим газом досить тривожна. Очікується скорочення обсягів його поставки з Росії. Це призведе до нестачі дешевого російського автогазу, який компенсують поставками більш дорогого європейського. Через це було більше зростання вартості на роздрібному ринку в квітні. Швидше за все подорожчання продовжиться в травні. До того ж на газ зростає попит, оскільки це сезонний ресурс і влітку його споживання істотно зростає. Ще один суб'єктивний фактор подорожчання – у нас закрили багато нелегальних газових заправок, які пропонували газ нижнього цінового діапазону", – пояснює аналітик.