Директор ЦРУ Вільям Бернс заявив, що влада Китаю розглядає можливість надання Росії летальної зброї для війни проти України. Однак остаточне рішення ще не прийняте, – пише CBS News.

За його словами, Китай ще не прийняв рішення про надання Росії летальної допомоги. Вільям Бернс наголосив, що адміністрація Джо Байдена намагається стримати владу Китаю від ухвалення такого рішення.

“Ми впевнені, що китайське керівництво розглядає можливість надання (Росії – ред.) летальної зброї”, – сказав він.

Директор ЦРУ переконаний, що китайський очільник Сі Цзіньпін дуже уважно спостерігає за російським вторгненням в Україну.

“Ми не бачимо, що остаточне рішення вже прийняте, і не бачимо доказів фактичних поставок летального озброєння. Саме тому Блінкен і президент чітко виступили із поясненнями щодо наслідків такого кроку”, – заявив Бернс.

Він зауважив, що немає жодного іноземного лідера, який би спостерігав за досвідом Путіна в Україні, за розвитком війни більш уважно, ніж Сі Цзіньпін. “Я думаю, багато в чому він був збентежений і протверезів через побачене”, – додав Бернс.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нещодавно розповів, що уряд Китаю, ймовірно, дав дозвіл своїм компаніям надавати Росії нелетальну підтримку “подвійного призначення”, тобто товари, які можуть використовуватися як у військових, так і в цивільних цілях. Пізніше Пекін заявив, що “не пропонує жодних продажів зброї в зони конфліктів або сторонам, що беруть участь у війнах”.

Президент США Джозеф Байден не очікує, що Китай надасть значну військову допомогу Росії. Водночас він вважає, що це буде саме та межа, за якою послідує реакція Штатів.

Також він детально розповів про розмову з президентом Китаю Сі Цзіньпіном, яка відбулася минулого літа. Байден попередив його про економічні наслідки допомоги Росії. Він згадав, як 600 американських корпорацій покинули ринок країни-агресорки.

Також нагадаємо, що нещодавно китайське телебачення приїжджало до Києва і записувало серію інтерв’ю. Це може бути сигналом про те, що Китай шукає ґрунт для того, щоб почати змінювати свою позицію.

Безумовно, китайці не робитимуть це явно. Втім, якісь кроки здійснюються. Про це 24 Каналу сказав головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Зокрема, йдеться про так званий мирний план, який анонсували напередодні. Так, поки він не виглядає серйозним, однак певний рух в цьому напрямку є. Президент України Володимир Зеленський сказав, що хотів би зустрітися з лідером Китаю Сі Цзіньпінем. Чи є реальна можливість цієї зустрічі? Припускати складно.

“Ідеальним варіантом була б зустріч Байдена та Сі Цзіньпіна у Києві. Це вбило б усіх у Москві”, – переконаний Ус.

Гіпотетично, вважає він, з Китаєм можна розмовляти про те, що він обрав не тих. “Можливо, варто бути на боці, яка підтримує світ, заснований на принципах права й глобалізації, ніж на боці, яка хоче зруйнувати глобалізацію, що принесла китайцям прибутки”, – пояснив він.

Основне тут – власний інтерес Китаю. Тож певний шанс того, що країна стрімко змінить свою риторику, залишається

“Взагалі-то в Китаю є територіальні претензії до Росії. Острів Даманський усі пам’ятають. Можливо, слід задуматися над тим, що у разі світу без Росії значна її частка буде у Китаю”, – наголосив консультант Національного інституту стратегічних досліджень.

Китай поки що уникає відповіді на це питання. Власне, таку позицію обрала Німеччина щодо Калінінграда. “Мовчання Німеччини призвело до того, що і Польща, і Чехія почали згадувати, що вони мають претензії на цю територію”, – підсумував Іван Ус.

Тож чим закінчиться вся ця історія побачимо далі!