Німеччина не буде робити односторонніх кроків, буде орієнтуватися на те, що роблять союзники, і буде діяти “виважено і обережно”, сказав канцлер.

Німеччина не збирається постачати Україні зброю, за допомогою якої можна обстрілювати територію Росії. Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц під час “Діалогу з громадянами” в Магдебурзі.

За його словами, Берлін не має наміру відступати від цього принципу і буде спостерігати за діями інших західних партнерів.

“Метою залишається, щоб Путін не виграв війну, щоб був збережений суверенітет і територіальна цілісність України. Президент США сформулював це досить чітко: він сказав, що не постачатиме зброю, за допомогою якої можна обстріляти територію Росії. Я вважаю це принципом, якого ми всі відповідно дотримуємося. І тому ми дивимося, що роблять інші”, – сказав Шольц.

Він підкреслив, що Німеччина ніколи не робитиме односторонніх кроків, завжди буде орієнтуватися на те, що роблять союзники, і буде діяти “виважено і обережно”. За його словами, це робиться для того, щоби війна між Україною та Росією не переросла у “зовсім іншу війну”.

Канцлер Німеччини не підтримав ініціативу заборонити видачу росіянам туристичних віз. За словами Шольца, “це війна Путіна”, а щодо всіх росіян “не потрібно робити такого узагальнення”.

Водночас німецький лідер висловив переконання, що Путін вважає демократію і свободу “заразним вірусом”, який дуже небезпечний для нього. Для нормалізації відносин потрібно, щоби російська влада визнала, що вони не мають права нав’язувати свою волю, свій “мир” Україні.

Зазначимо, Німеччина і Канада під час візиту канцлера ФРН Олафа Шольца до Монреалю у понеділок, 22 серпня, домовилися про тіснішу співпрацю в енергетичному секторі та пообіцяли Україні подальшу допомогу в протистоянні військовому вторгненню Росії.

Говорячи на брифінгу в Монреалі про допомогу Україні, Шольц наголосив, що повоєнне відновлення цієї країни є “важливим завданням, у якому світова спільнота має своєчасно визначити правильний курс”. Він наголосив, що відновленням країни потрібно займатися вже зараз, під час війни. Крім того, за його словами, важливим завданням залишається забезпечення постачання зброї на схід України.

Канцлер ФРН також подякував Канаді за рішення зробити виняток із санкцій та повернути до Європи після обслуговування турбіну для Північного потоку. “Це було важливе рішення. Тому що воно оголило стратегію Путіна (президента Росії – Ред.), спрямовану на поділ союзників, на те, щоб вплинути на підтримку України”. Росія не є надійним діловим партнером, продовжив канцлер, нагадавши, що Москва скоротила постачання газу по всій Європі, посилаючись на технічні причини. “От чому важливо, щоб ми не потрапили у пастку Путіна, трималися разом і були єдині”, – зазначив Шольц.

Нагадаймо, що голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер вважає, що Німеччині вигідно, аби Україна перемогла у війні. Чому ж її допомога Києву така скупа? Експерт зазначає, що аби виправити ситуацію, уряду ФРН необхідно позбутися відрази до застосування військової сили, а також свого глибокого опору змінам.

Під час першої фази російської війни проти України німецька реакція буда помітно потужною. Через кілька днів після початку вторгнення Шольц здивував навіть свою партію, оголосивши, що нова війна в Європі стала моментом Zeitenwende, тобто кінця ери. Він наголосив, що це не просто війна, а війна, яку розв’язала озброєна ядерною зброєю Росія з метою знищити Україну як незалежну державу. Шольц пообіцяв важливі політичні зміни і безпрецедентні нові заходи включно з поставками зброї українській армії і виділенні додаткових 100 мільярдів євро на німецьку оборону.

Але виконати ці рішучі політичні рішення виявилося важко. Перш за все, правляча коаліція Шольца залежить від підтримки «Зелених», «Вільних демократів», а також його власної Соціал-демократичної партії, яка історично була партією Ostpolitik, тобто відкритості до країн в Східній Європі, пов’язаних з СРСР.