Попри чисельну перевагу, російський технічний та мобілізаційний ресурс є обмеженим. Підтримувати інтенсивність боїв на поточному рівні агресор зможе лише до середини літа. Після цього російському керівництву доведеться влаштовувати чергові жести доброї волі.
Таку думку висловив генерал армії у відставці, екс-керівник Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж.
За його словами, командування ЗСУ обрало правильну стратегію на виснаження ворожих резервів. Щоденні втрати на рівні близько тисячі бійців є колосальним ударом по резервах живої сили та загалом моральному стану окупаційної армії, вважає Маломуж.
«Зараз ми бачимо, що триває фізичне, моральне й технологічне вичерпання сил ворога. Україна щодня нейтралізує десятки танків, БМП, ракетні системи – все це серйозний удар, навіть попри те, що в окупантів працює військово-промисловий комплекс. Росіяни ще багато всього мають. На такому ж рівні можуть триматися ще декілька місяців. Поки в них є ресурс, але, думаю, він вичерпається до червня – липня, коли ми отримаємо надпотужне озброєння, а особливо боєприпаси різних типів», – наголосив він.
Додамо, що мобілізаційний ресурс Росії може сягати 14 мільйонів осіб. В РФ також можуть вже зараз формуватися нові дивізії чи армії.
Виходячи з цього розрахунку та з урахуванням втрат російської окупаційної армії у війні, наразі Сили оборони України «перемололи» одну чотирнадцяту частину цього ресурсу.
Таку думку висловив експерт з військових питань Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.
«Не забувайте, що на сьогодні ми перемололи лише одну чотирнадцяту частину усього мобілізаційного потенціалу РФ. Людський ресурс в них близько 10-14 мільйонів», – заявив він.
За прогнозами експерта, країна-агресор може формувати нові угрупування загальною чисельністю понад 400 тисяч осіб.
«Я не виключаю, що РФ формує десь за Уралом, в Тоцьких таборах чи десь іще, щонайменше, дві-три дивізії чи, можливо, навіть до двох армій. Важко сказати, чи можуть вони бути добре укомплектованими, чи це просто будуть «м’ясні» армії, але я цього не виключаю», – зауважив Козій.
Він додав, що після так званих президентських виборів в Росії для громадян цієї країни «розпочнуться реалії, які полягатимуть в тому, що їх і далі будуть гнати в окопи, в наступ».
В той же час, не можна говорити про вичерпання мобілізаційного ресурсу всієї Російської Федерації: він досить великий. Однак у російській провінції ресурс дійсно добігає кінця. Саме тому Кремль використовує для війни проти України іноземців, адже наступним кроком є мобілізація населення великих міст.
Про це сказав військовий аналітик Олексій Гетьман.
Він пояснює, що Росія має кілька джерел поповнення своєї армії, що воює проти України: ув’язнені, люди з депресивних регіонів і околиць, люди з фінансовими проблемами, іноземці, які отримують громадянство РФ за згоду воювати.
“Ще одна складова мобілізації — це мобілізація вже безпосередньо росіян з великих міст. Тому що з сіл, з невеликих міст, з периферії, з провінції вони вже практично все, що могли, повитягували. Справді, там ресурс закінчився. Всі ці складові дають можливість досить багато — ще 300 тис., 400 тис., до пів мільйона людей — без особливих зусиль мобілізувати. Призивають вони іноземців не тому, що у них люди закінчилися, а тому, що наступний крок — це призов людей з великих міст: Санкт-Петербург, Єкатеринбург, Москва тощо”, — пояснює він.
Аналітик додає, що втрати російської армії не зменшуються і не зменшуватимуться. А оскільки вони могли вплинути на настрої у великих містах, до мобілізації там і не вдавалися. Принаймні не хотіли робити цього до виборів.
“Тому цих іноземців вони мобілізують саме для того, щоб поки не мобілізувати з великих міст. Після виборів буде і мобілізація з Москви, і з північної столиці, як вони називають, і далі”, — упевнений аналітик.