На тлі успішних бойових дій Сил оборони України та через значні втрати загарбників у живій силі, в підрозділах російських окупаційних військ збільшилась кількість відмов від участі у бойових діях.
Як зазначається в оновленому зведенні Генштабу ЗС України, так зокрема в районі населеного пункту Розівка Запорізької області, близько 60 російських військовослужбовців зі складу 247 десантно-штурмового полку 7 десантно-штурмової дивізії зс рф відмовились виконувати бойові завдання в районі села Старомайорське Донецької області. При цьому окупанти частково вивели з ладу власну автомобільну та бронетанкову техніку.
Подібну інформацію раніше підтвердили і в Міноборони. За словами заступниці міністра оборони Ганни Маляр, ті військовослужбовці, які проходили навчання в Білорусі, зараз усіма силами намагаються не потрапити на фронт.
Серед особового складу Збройних сил РФ, які перебувають на тимчасово окупованій території України, продовжують поширюватися панічні настрої. Є інформація, що в підрозділах ЗС РФ почастішали випадки дезертирства та відмови виконувати накази командування. За її словами, більшість із тих, хто проходив на території Білорусі підготовку, на початку липня були передислоковані на полігони Нижегородської області та Краснодарського краю РФ для подальшого відновлення втрат у живій силі підрозділів ЗС РФ. Ці військовослужбовці тепер намагаються уникнути потрапляння в райони ведення бойових дій.
“Є підтверджені факти збільшення дезертирства, самовільного залишення військових частин, ухиляння від виконання наказів та самокаліцтв з метою уникнення відправки на територію України”, — написала Маляр у Telegram.
Заступниця міністра додала, що з боку командування посилилася “інформаційно-роз’яснювальна робота” щодо особового складу, однак тиск і погрози з боку воєначальників слабо діють на російських солдатів і ще більше їх демотивують.
Більше того, масштабні втрати РФ фіксуються не лише серед звичайних рядових солдатів, офіцерів і генералів, а й серед військової техніки, що виконує не менш важливу роль на лінії зіткнення. Експерти оцінили втрати російського військового авіаційного парку з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Аналітик Костянтин Криволап в коментарі одному з українських ЗМІ сказав, що росіяни втратили близько 170-180 пілотів літаків та гелікоптерів.
“Самі машини було знищено більше – понад три сотні. Такі втрати в особовому складі пілотів перевищують обсяги річного випуску пілотів у льотних училищах по всій території РФ протягом року”, – пояснив він.
Експерт зауважує, що таку кількість втрат поновити швидко не вдасться, на відміну від “шахедів”, які можна збирати у чотири зміни, залучаючи навіть школярів-підлітків. Пілотів швидко навчити буде складно.
Він зауважив, що в Росії нерідко падають літальні апарати, зокрема, днями розбився вертоліт МІ-8 на Алтаї. На це є кілька пояснень – нестача професійних пілотів, дефіцит комплектуючих для ремонту через санкції.
“Навіть якщо взяти гелікоптери К-52, які росіяни намагаються використати проти нашої бронетехніки, там же на них стоїть український двигун із МоторСічі. Вони вже 2-3 роки не одержують ці двигуни. У тому МІ-8 летіла група деяких езотериків і психотерапевтів щодо деякого сеансу в алтайських горах, але вони не долетіли. У російській провінції ще з часів СРСР із льотним складом цивільної авіації був повний бардак. Якби ви там побували, то побачили б, що за штурвали сідають, будь-хто, навіть п’яниці. Там же основна “валюта” – спирт та горілка”, – зазначив він.