3 травня Верховна Рада України ухвалила законопроект, щодо припинення діяльності проросійських партій в Україні. Цей законопроект передбачає заборону діяльності політичних партій, які підтримують або не визнають збройну агресію росії проти України.

Підтримали законопроект 330 народних обранців.  «за» проголосували, зокрема, 17 колишніх членів «Опозиційної платформи – За життя»: 12 депутатів із нової групи та ще 5 депутатів із ОПЗЖ, які стали позафракційними.

Як повідомляє Ольга Совгиря – представниця Верховної Ради в Конституційному Суді,  1 квітня народні депутати ухвалили в першому читанні законопроект 7172-1, який передбачає порядок заборони проросійських партій. За її словами, до раніше зареєстрованого законопроекту додали нові норми до Регламенту Верховної Ради. Зокрема, йдеться, що:

Народний депутат, який не увійшов до складу депутатської фракції (у тому числі після оголошення депутатської фракції розпущеною), якого виключено чи який вийшов зі складу депутатської фракції, є позафракційним.

У разі заборони судом політичної партії, яка сформувала у Верховній Раді депутатську фракцію, така депутатська фракція після набрання судовим рішенням про заборону політичної партії законної сили оголошується Головою Верховної Ради України розпущеною.

Законопроєктом розширюється перелік підстав для заборони політичної партії через суд. Серед підстав буде виправдання, визнання правомірним, заперечення збройної агресії проти України, у тому числі шляхом подання збройної агресії росії проти України як внутрішнього конфлікту чи громадянської війни.

Крім того, партію можна буде заборонити за прославлення, виправдання дій та бездіяльності осіб, які чинять чи чинили озброєну агресію проти України. У разі заборони судом політичної партії майно, кошти та інші активи партії, її обласних, міських, районних організацій, первинних осередків та інших структурних утворень переходять у власність держави, що вказується у рішенні суду.

Мета документа – захист незалежності і суверенітету України від політичних сил, діяльність яких має характер колабораціонізму і спрямована на повалення в Україні державного ладу, знищення і підміни національної ідентичності її громадян. Він покликаний законодавчо врегулювати порядок заборони і припинення діяльності проросійських партій задля захисту демократії в Україні.

Слід зазначити, що в Україні на час воєнного стану призупинили діяльність 11 партій: ОПЗЖ, Партії Шарія, «Наші», «Опозиційного блоку», «Лівої опозиції», «Союзу лівих сил», «Держава», «Соціалісти», «Блоку Володимира Сальдо», «Прогресивної соціалістичної партії України», «Соціалістичної партії України».

«Опозиційна платформа – За життя», діяльність фракції в парламенті якої зупинили, створила депутатську групу.