"І тут раптом увірвалися менти в бронежилетах". Чому в Україні почалися облави на призовників, передає Корупція.Інфо
Популярне: Готуйте гаманці! Польща заявила про готовність продавати громадянство. Скільки це коштуватиме?
Жарт про "зняли з автобуса, забрали в Національну гвардію" стає реальністю. Тільки "знімають" з танцполів дискотек. В Україні почалися облави на призовників по нічним клубам. За тиждень – другий гучний випадок. Спочатку ловили тих, хто ухиляється в Києві, а тепер у Львові.
На минулих вихідних поліція і військові затримали три десятка відвідувачів столичного клубу Jugendhub і відвезли їх у відділення поліції і військкомату.
Вручили більше десяти повісток
В ніч з 3 на 4 листопада влаштували схожий рейд у Львові, вибрали для цього популярний серед молоді проїзд Крива липа в центрі міста з безліччю розважальних закладів.
У військкоматі підтвердили спецоперацію.
"Зараз йде заклик, не всі приходять до військкомату добровільно, кого-то потрібно простимулювати такими заходами. У Нацполіціі і в Мінобороні є база ухильників, і при перевірці документів їх можна легко знайти. У ніч на 4 листопада в Кривий липі вручили більше 10 повісток , нікого не затримували. Закон не забороняє таких дій. Якщо ці призовники не підуть на службу, їх чекає кримінальна відповідальність ", – розповів "Стране" керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони Олександр Поронюк.
У прес-службі львівської поліції "Стране" пояснили, що патрульних викликали в Криву липу по дзвінку з військкомату і військової прокуратури для охорони громадського порядку.
"Інцидентів не було", – сказали нам в прес-службі.
Цікаво, що глава Нацполіціі Сергій Князєв при цьому категорично заперечує участь в спецоперації своїх підлеглих і навіть назвав інформацію про проведені облави "ворожої провокацією".
"Нерозумні воєнкоми пишуть, що начебто за допомогою поліції проводять набір в армію. У Львові піднялася паніка: поліцейські влаштовують облави, забирають хлопців в армію, не дозволяючи навіть чашечку кави допити … Якщо серйозно, подібні заяви – це ворожа провокація. Поліція ніколи не втручається в справи збройних сил. І подібні заяви не відповідають дійсності ", – заявив Князєв.
"Менти хотіли увірватися в нічний клуб"
Очевидці розповідають, що облава нагадувала детективний трилер. Близько опівночі два входи в "наскрізний" проїзд перекрили силовики – так, щоб ніхто не міг втекти.
"Ми з друзями вийшли з клубу перекурити під липу і просто ох..лі, коли в проїзд раптом увірвалися менти в бронежилетах і в масках, – розповідає "Стране" Богдан Мовчан, студент економічного факультету Львівського університету, який потрапив під перевірку. – Спочатку подумали, що ловлять якогось злочинця, труханули. Але вони почали підходити до пацанам, перевіряти документи. у кого був студентський денної форми навчання, тих відпускали. А у кого не було або заочникам – виписали повістки. Менти хотіли увірватися в нічний клуб, але охорона їх не пустила . Все це дуже неприємно, до сих пір не можу відійти від шоку ".
Як розповіли в нічному клубі Paradox, де в ту ніч проходила закрита вечірка, до них намагалися зайти військові і поліцейські для перевірки документів. Шукали ухильників.
"Самі вони дозволу на обшук не показали, і охорона їх просто не пустила", – сказали нам в адміністрації закладу.
Серед юристів думки про законність таких рейдів різняться.
"Дії військових незаконні, це легко довести. Призовників викликають по порядку, яку їм вручають за місцем проживання, а не на вулиці. Є певна процедура. Такі облави створюють поганий імідж військкоматів і відлякують від армії", – говорить Ігор Стеценко.
Інші правознавці впевнені, що порушень не було.
"Хлопців не затримували і силу не застосовували, а лише вручили повістки. Те, що це сталося на вулиці, не заборонено згідно із законом", – вважає юрист Вадим Пелех.
"На кордоні ловіть – в Польщі від армії кожен другий ховається"
Серед львів'ян нічна облава викликала бурю емоцій. Причому деякі підтримують такі методи полювання на призовників.
"Нічого по клубам прогулювати гроші батьків-заробітчан і байдикувати, нехай в армію йдуть", – вважає фармацевт Галина Мелех.
"Нарешті-то додумалися, а то одні служать, а інші ночами веселяться", – говорить Олег Ворон.
Дехто радять ловити призовників в сусідніх країнах, куди багато втікають від призову, щоб не потрапити в АТО.
"На кордоні ловіть, тут в Польщі кожен другий ховається", – говорить львів'янин Олександр Касьян, який працює під Варшавою.
Інші обурені.
"А коли будуть облави на депутатів та інших чиновників, які розкрадають країну? Тільки справжні, а не показушні. І що ж це за держава, що громадяни їй ще зобов'язані при високих цінах, маленьких зарплатах і низьку якість життя?" – каже Вікторія Хоменко.
"Це що таке твориться в 21 столітті в" демократичній "країні? По-перше – це порушення низки прав людини, по-друге – це як мінімум відиває бажання служити, бо фарбувати траву в зелений колір, а бордюри в білий, можна і на "гражданке ". Зробіть рейд у Верховну Раду, пройдіться по спискам дітей політиків. Ой, забув, вони ж всі вчаться з кордоном, де такі рейди – це дикість! Формуйте адекватну контрактну армію, а не заганяйте людей служити як стадо", – вважає Олександр Шажко.