Росіяни бояться контрнаступу ЗСУ, який може розпочатися навесні. Вони намагаються облаштовувати оборонні рубежі й укріплювати інженерні споруди на Херсонщині. 
 
Про це в ефірі національного телемарафону розповіла керівниця Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони Півдня Наталія Гуменюк. 
 
Гуменюк розповіла, що на Півдні окупанти готуються до контрнаступу ЗСУ, зокрема: облаштовують оборонні рубежі, укріплюють інженерні споруди, постійно змінюють місця дислокації. 

Це говорить про те, що вони не мають впевненості ні в командирах, ні у своїх силах. Окупантів досі є чимало, проте вони мають не так багато боєприпасів. 

Запаси боєприпасів у військових РФ суттєво зменшились і це завдяки нашій бойовій роботі. Ми бачимо, що вони переформатовуються постійно, змінюють місця дислокації, оскільки розуміють, що до того, як почнеться той самий страшний контрнаступ, ми проводимо цілу низку заходів, щоб виснажити їхню логістику, 
– зазначила керівниця пресцентру. 

За її словами, Сили оборони також працюють, щоб скоротити чисельність російських військових. Це необхідно для того, щоб підготувати загарбників до відповідних “правильних жестів”, як між собою їх називають українські захисники. 

Водночас російські збройні формування продовжують постійні обстріли території України попри “снарядний голод”, сподіваючись просунутись якомога більше на сході держави. 

Про це ЗМІ розповів Іван Ступак, співробітник СБУ у 2004-2015 роках, консультант комітету Верховної ради з питань нацбезпеки та оборони. 

“Росіяни обрали для себе пріоритети. Вони бачать, що на східному напрямку можна рухатись наскільки їм це вдається. А південь — це більше для оборони поки що. Херсонська, Запорізька області — вони там окопуються, вриваються в землю максимально. На сході рухаються — тому виділяють туди найбільше ресурсів”, — розповів він. 

За словами експерта, інтенсивність російського артилерійського вогню нині впала приблизно у 6 разів. 

“Снарядний голод” – росіяни порівнюють з тим, що в них було на початку війни: 60 тисяч вдень могли вистрілювати, зараз десь 10 тисяч. Для них це “снарядний голод”, але для нас дуже потужна цифра. І ми не сприймаємо це як “снарядний голод”, — підкреслив Іван Ступак. 

Колишній співробітник СБУ додав що попри санкції Росія, як і свого часу Іран, може налагодити випуск власної зброї. 

“Він (Іран — ред.) 30 років під санкціями, але безпілотники виробляє. Їм вдалося один раз знайти в пустелі безпілотник американський, який впав. Вони скопіювали, і ось ці “Шахеди” зараз тероризують всю Україну”, — зазначив Ступак. 

Експерт нагадав, що Іран має авіацію, а також перебуває за півтора кроку від створення власної ядерної бомби. Тобто питання не в кількості санкцій, а в контролі за санкціями. На росіян санкції наклали, як гайки легенько закрутили. А зараз почали закручувати ключем максимально”, — пояснив співрозмовник Суспільного. 

За його словами, Сполучені Штати серйозно опікуються дотриманням санкцій щодо РФ з боку інших країн. 

“Я бачу візити пана Ентоні Блінкена до деяких країн. Наприклад, Казахстан, Узбекистан. Там були серйозні розмови, що ці країни повинні обов’язково дотримуватися санкцій, які були запроваджені країнами заходу і не бути для росіян таким хабом для паралельного імпорту, альтернативного імпорту. Не бути ресурсом для контрабанди”, — зауважив Іван Ступак. 

Він додав, що  Туреччина повністю відрізала росіян від цього паралельного імпорту, після чого РФ почала виявляти інтерес до співпраці з Об’єднаними Арабськими Еміратами. 

“Росіяни були здивовані та обурені, але американці працюють над цим. І росіяни почали робити релокацію в ОАЕ, відкривати там свої банківські представництва, багато чого іншого. Я думаю, США будуть тиснути і на ОАЕ”, — підсумував він.