“Потрібно знищити всього 3 логістичні шляхи”: експерт пояснив сценарій і терміни звільнення Криму
Найважчим для української армії може бути знищення Кримського моста, але є способи зруйнувати його.
Крим цілком можливо доведеться звільняти останнім з-поміж усіх окупованих Росією українських територій. Проте з військової точки зору є реальні й не надто важкі способи повернення контролю над півостровом.
Зокрема, Збройні сили України можуть зруйнувати основні логістичні шляхи, які пов’язують російську армію у Криму з територією РФ. Про це розповів ексзаступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, ексголова Луганської ВГА Георгій Тука в інтерв’ю Главреду.
Він зазначив, що ЗСУ зараз системно й досить успішно руйнують логістичні зв’язки всередині російської армії по всій лінії фронту. Тому логічно, що в Криму це буде зробити навіть легше, ніж на 1500-кілометровій лінії фронту суходолом, каже Тука.
За його словами, логістичних шляхів армії РФ в Криму, які потрібно знищити, є всього три:
Керченський міст;
Перешийки (Чонгар та інші, які росіянам вдалося швидко захопити);
Морські шляхи, налагоджені Чорноморським флотом Росії.
“Але, з одного боку, вже зруйнований міф про “надпотужність” Чорноморського флоту, зруйнований міф про непохитність сухопутних сил РФ, що робить реальним сценарій повернення контролю над перешийками”, – зазначає Тука.
Найважчим завданням для української армії може бути знищення Кримського моста – третього логістичного шляху.
“Ще працюючи в міністерстві, ми отримували розвіддані і робили спеціальні аналізи про можливість руйнації цієї споруди – вона доволі сильно і вдало захищена. Знов-таки, не треба робити якісь шапкозакидальні сценарії про те, що зараз ми пустимо Байрактар і він там усе знищить”, – зазначає Тука.
Він наголосив, що Байрактаром Кримський міст не знищити. Проте є певні сценарії, які дозволяють зруйнувати цю споруду у військовий спосіб, а якщо не зруйнувати, то принаймні зробити неможливим використання моста для пересування ним вантажів. Тому є цілком реальною є можливість фактично заблокувати Крим.
“І нічого надзвичайного я у цих задачах особисто не бачу. Так, вони потребуватимуть величезних зусиль, не тільки військових, а й політичних, але на сьогоднішній день, дивлячись на загальний тренд і підтримку наших партнерів ЗСУ, і підтримку політичну з боку, в першу чергу тих, кого російські пропагандисти зневажливо називають “англо-саксами”, і певної групи європейських країн у мене є відчуття, що і політичне рішення щодо деокупації Криму абсолютно реальне”, – наголосив Георгій Тука.
Проте, на його думку, це точно не станеться як мінімум в найближчі пів року.
При цьому Сценарій, що передбачає вихід України на кордони 1991 року наступного року, цілком можливий.
Аналітики Головного управління розвідки розглядають різні сценарії подальшого розвитку війни з Росією, і Буданов озвучив лише один із них – найбільш прогресивний та оптимістичний: Україна вже наступного року може вийти на кордони 1991 року, а перші перемоги ми побачимо вже в серпні.
Ми й справді можемо почати здобувати перемоги в найближчі місяці на стратегічних напрямках: спочатку на півдні, а згодом і на сході України, тобто звільнити Херсонську, Запорізьку, Харківську, а пізніше – Луганську та Донецьку області.
Уже зараз, отримавши від західних партнерів новітнє озброєння надзвичайно високого класу (далекобійні гаубиці, системи ППО, засоби радіоелектронної боротьби і подавлення майже всіх систем ведення вогню Росії), ми обезцінюємо сили Росії: Урагани, Гради, Смерчі тощо, які росіяни сьогодні активно застосовують, обстрілюючи позиції українських військ та мирні українські міста. Якщо ми отримаємо ефективне озброєння у більшій кількості, то сценарій, про який говорить Буданов, цілком може буде реалізований, і вже в серпні ми виб’ємо ворога з наших територій на півдні та частково на сході. Це цілком реально.
Головне, щоб не було тормозу з боку наших партнерів, та своєчасно надавалася підтримка зброєю, фінансами, оперативною інформацією. Все це важливо і для успішних захисних операцій, і для наступальних.
Окрім новітніх озброєнь та техніки, повинен бути високий рівень вишколу особового складу та формування потужних резервів. Передусім тих людей, що сьогодні проходять підготовку за кордоном і в Україні, опановуючи новітню військову техніку V-VI покоління, якої у Росії немає. Так ми матимемо перевагу над Росією у технологічному, військовому і вогневому плані та готуватимемо комплекс наступальних операцій на півдні і сході.