Президентка Європейського суду з прав людини Шиофра О’Лірі обіцяє, що Суд готується застосовувати нові правила розгляду міждержавних скарг проти Росії за нових умов.
Про це вона оголосила на щорічній звітній конференції, відповідаючи на запитання кореспондента “Європейської правди”.
О’Лірі, зокрема, повідомила, що вже у 2023 році Суд провів засідання, на якому підготував зміни до правил розгляду міждержавних скарг, а передусім скарги, яку Україна подала після початку повномасштабного вторгнення. “Для нас є абсолютним пріоритетом міждержавні кейси”, – пояснила вона.
Суддя визнала, що Росія зараз не відповідає на листи зі Страсбурга і не надає Суду свою позицію, що вимагає від Суду зміни підходів.
Окрім цього, ЄСПЛ має намір завершити розгляд індивідуальних заяв проти Росії. РФ наразі лишається на другому місці за кількістю скарг, поданих до ЄСПЛ. “Суд буде і надалі розглядати накопичені 16 тисяч скарг проти Росії, які стосуються періоду, коли РФ була членом Ради Європи. Росія відповідальна за порушення Конвенції у той період”, – пояснила президентка Суду.
“Відмова держави від співпраці з судом не зупиняє розгляд. Тому ми вирішили, що надсилаємо до Росії запит на співпрацю, не отримуємо відповіді і рухаємося далі по процедурі”, – розповіла О’Лірі.
Також нагадаємо, що 25 січня Європейський суд з прав людини оприлюднив проміжний вердикт у так званій “великій справі щодо Донбасу”, – пише ЄП.
Це рішення стало абсолютною, безперечною перемогою України.
Суд розставив крапки над “і” у питанні ролі РФ у гібридній агресії на Сході України. Він підтвердив, що з квітня 2014 року Росія здійснює військове вторгнення до Донецької та Луганської областей; що з травня контроль РФ на окупованих територіях став абсолютним; що влітку РФ перейшла до повномасштабного перекидання військ на Донбас. Що Росія несе повну і необмежену відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею землях.