При обороні Авдіївки Силам оборони України вдалося завдати російським окупантам таких втрат у живій силі, які перевищують загальне населення міста до початку війни, тобто 32 тисячі осіб.
Про це розповів боєць «Легіону Свободи» Максим Морозов. Він нагадав, що українські захисники відбивали російський штурм Авдіївки впродовж 10 років.
«Ця легендарна битва дійсно була варта того, бо за цей період ця битва породила не одного героя. Ми пам’ятаємо Да Вінчі. Він саме в Авдіївці став легендарним командиром. Він став більш відомими широкому загалу. Але Авдіївка породила не одного героя, які вже віддали життя за Українську державу і які ще продовжують боротьбу», — відзначив Морозов.
За його словами, до повномасштабного вторгнення Авдіївка була «кузнею кадрів» офіцерів і легендарних бійців, які ніколи не відступали перед обличчям ворога.
«У цьому була унікальність Авдіївки. Ми збиралися там на базі «Правого сектора», обмінювалися певною інформацією, знаннями і так далі», — додав Морозов.
Він сказав, що з початком повномасштабного вторгнення Росії біля Авдіївки набагато зросла інтенсивність боїв.
«Зараз відбувся апогей цих численних битв, численних штурмових дій. На жаль, коли перші штурми були відбиті, ворог напевно завдяки якійсь своїй агентурі, яка у нас тут є, зрозумів певну плачевність ситуації на Авдіївському напрямку (для Сил оборони України), а саме тим, що був великий дефіцит артснарядів, був певний дефіцит дронів-камікадзе і була проблема з ротацією піхоти. Тобто, піхота бригад, які обороняли Авдіївку, була надзвичайно втомлена, зазнавали постійно втрат», — наголосив Морозов.
Українські військові після двох років відбиття штурмів в Авдіївці потребували ротації, а ворог постійно накопичував сили, бо російські загарбники мають можливість дуже швидко поновлювати мобілізаційний резерв.
«Ми розуміємо, що кількість ув’язнених, так званих зеків, на РФ величезна кількість, і це є ресурс, яким можна надзвичайно швидко поновлювати піхоту», — повідомив боєць.
Водночас, він переконаний, що Авдіївку варто було тримати і обороняти усі ці місяці і роки, бо на цьому напрямку ворог поніс десятки тисяч втрат.
«Я не хочу абсолютно розводити браваду, але навіть за моїми скромними підрахунками — це десятки тисяч. І ця 30-тисячна Авдіївка дійсно стала кісткою у горлі для ворога. Я вважаю, що ворог поніс більше втрат, саме ліквідованих, не кажу про поранених, більше, ніж населення самої Авдіївки. Я вважаю, що населення Авдіївки було 36 тисяч, ворог поніс не менші втрати, чим населення Авдіївки», — додав він.
За його словами, українські захисники Авдіївки отримали безапеляційний наказ виходити з міста. Його підрозділ вийшов без втрат.
«Але як зрозуміли, що Авдіївка впаде? Це звичайно був січень місяць 2024 року, тому що дуже інтенсивно ворог почав використовувати керовані авіабомби. Це було бомбардування величезною кількістю — статистичні відділи кажуть, що більше 500 КАБів було скинуто на невеличке місто Авдіївка, яке площею менша за будь-який район Києва», — наголосив Морозов.
Також окупанти почали вчитися на помилках і використовувати перевагу у живій силі та техніці.
«Перевага у живій сили дозволила їм завершити цю операцію з взяття Авдіївки і продовжувати певні наступальні дії в бік Ласточкине», — сказав він.
Окремо він розповів, що при штурмі Авдіївки окупанти залучали окремих представників народів країн Африки та Азії, а саме мігрантів, які стали мобілізаційним ресурсом для Москви.
До того ж, російські загарбники не зможуть швидко проломити українські оборонні лінії поза Авдіївкою. Зокрема, Морозов прокоментував твердження іноземних медіа, що росіяни нібито можуть зруйнувати українську оборону на захід від Авдіївки за 48 годин.
«Я абсолютно незгодний… Це щось нагадує 2022 рік, коли вони теж мали взяти Київ за три дні. Тому, 48 годин — це просто згущання фарби», — сказав Морозов.
При цьому, він зазначив, що брав участь у побудові ліній оборони перед Авдіївкою.
«Я не впевнений, що навіть ці лінії оборони, які встигли зробити наші збройні сили, вони за 48 годин там пройдуть. Тому, лінія оборони є. Щодо того, що вони зараз рухаються з коліс — теж не згідний. Дійсно, певний рух зберігається, але і наші їх достатньо серйозно їх зупиняють», — наголосив Морозов.