Ердоган розпалив вогонь серед західних партнерів, які хочуть прикластися до завершення війни в Україні вже зараз. І намалювалися кілька сценаріїв та варіантів договору. Цікаво, який з них підпише Зеленський?

Одне з італійських видань спершу висловило ідею «німецького сценарію» як можливого розвитку подій у разі російсько-української війни. Вони стверджують, що в НАТО неофіційно розглядають можливість, за якої Росія залишить за собою окуповані території України, а інша частина країни зможе приєднатися до НАТО.

У своїй публікації видання підкреслило, що такий сценарій означав би «капітуляцію Києва». Крім того, зазначили, що такий результат можливий у випадку перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США.

«Офіційно про це ніхто не говорить. А ось ідея угоди, підтриманої США, у разі поразки Байдена відома всім. Території в обмін на безпеку. Тобто віддати окуповані росіянами регіони, але з гарантією негайного вступу України до НАТО. Ця гіпотеза офіційно не обговорювалася на останньому саміті Альянсу в Брюсселі», — пишуть у ЗМІ.

 

Ще один із можливих варіантів завершення війни в Україні — це турецький проєкт договору, за яким нібито стоїть президент Туреччини Реджеп Ердоган. Про це повідомили у одному з видань . Проте жодна зі сторін не підтвердила офіційно наявність подібного документа. За словами політолога Володимира Фесенка, цей проєкт може належати не президенту Туреччини, а російському бізнесмену і учаснику стамбульських переговорів між Україною та РФ Роману Абрамовичу.

«Це моє припущення, оскільки про це повідомили ні турецькі чи європейські ЗМІ, а опозиційне російське видання. Якби інформація була в газеті, близькій до Ердогана, тоді можна припустити, що це план Туреччини. А так, думаю, це план Абрамовича. І він не буде прийнятий, в першу чергу, Москвою. Оскільки не відповідає їхнім інтересам. У Москви переваги на фронті, і вони хочуть нав’язати нам свій варіант миру», — зазначає Фесенко.

Експерт також зауважує, що Росія не погодиться проводити загальноукраїнські референдуми на окупованих територіях, оскільки вважає їх своїми і закріпила цю позицію у своїй Конституції. Крім того, у Кремлі намагатимуться досягти повної відмови України від перспектив членства в НАТО.

«Я знаю з дипломатичних джерел країн, які дійсно ведуть переговори з РФ, які умови виставляє Росія. Мова про повну заборону будь-якої перспективи членства України в НАТО, причому ця заборона має бути оформлена самим Альянсом. Також вони наполягають на повній демілітаризації нашої країни — щоб ми відмовилися від армії з наступальною зброєю і створенні демілітаризованих зон», — каже Фесенко.

Варто зазначити, що політолог Олег Постернак вважає, що обговорення поділу України за «німецьким» або іншими можливими сценаріями в обмін на мир із Росією серйозно розглядаються на Заході. Факт того, що глава Пентагону Ллойд Остін недавно порекомендував Україні шукати інші цілі, замість атакування російських нафтопереробних заводів, свідчить, на думку експерта, про наявність діалогу між Росією і США.

«Мабуть, тривають якісь переговори. Їхнє завдання — зрозуміти, який сценарій влаштує Путіна. Тому що Захід вважає, що Київ переконати легше, ніж виторгувати преференції у Кремля. Думаю, є і варіант вступу частини України до НАТО. До того ж цю ідею раніше озвучував і Расмуссен, і  Кіссінджер», — міркує експерт.

Постернак зауважує, що одним із ключових завдань Кремля є забезпечення нейтралітету України у питанні її можливого членства в НАТО. Хоча теоретично Росія може погодитися на такий крок, вона буде вимагати від Альянсу більш широких умов. Наприклад, не приймати нових членів або ніколи не атакувати території РФ.