Бен Воллес-колишній міністр оборони Великої Британії міг спровокувати дипломатичний скандал із США після того, як погрожував скасувати замовлення на військові вертольоти американського виробництва, призначені для британських спецпризначенців.

Про це повідомляє The Sunday Times.

У конфлікт були втягнуті посли обох країн, а також британський уряд, який намагався розрядити напруженість.

У матеріалі видання йдеться, що в останні тижні перебування на посаді Воллес наполягав на скасуванні багатомільярдного контракту, який передбачає закупівлю 14 вертольотів великої дальності Chinook H-47 виробництва компанії Boeing.

За даними джерел видання, Воллес почав висловлювати серйозні побоювання щодо цієї угоди. Під час внутрішніх обговорень він запропонував скасувати її в рамках заходів зі скорочення витрат, щоб зменшити тиск на обмежений бюджет Міністерства оборони.

Водночас один з членів британського уряду назвали цю пропозицію «божевільною».

Один зі співрозмовників видання заявив: «Здавалося, що Воллес намагається розлютити американців. Безумовно, дехто сприйняв це саме так».

Цей крок призвів до того, що прогрес в укладенні угоди зупинився: «Всі зрозуміли, що це божевілля, і ми сиділи над цим питанням все літо. Це, безумовно, викликало загострення».

На цьому тлі посол США у Великій Британії Джейн Хартлі 1 серпня написала листа британському уряду, в якому просила прояснити майбутнє угоди. Там їй дали гарантії.

Окремо посол Великої Британії в США Карен Пірс отримала повідомлення з Вашингтона, після чого вона попередила свій уряд, що скасовувати угоду було «поганою ідеєю».

Джерело повідомило, що британські посадовці також намагалися запевнити своїх американських колег, що питання буде вирішене, коли Воллес піде з уряду.

За даними джерел видання, для наступника Воллеса на посаді міністра оборони Гранта Шаппса угода зі США є одним з найважливіших питань.

Нагадаємо, Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес оголосив, що йде зі своєї посади, його відставку же прийняв прем’єр Ріші Сунак.

Про це йдеться на сайті уряду Великої Британії.

«Після довгих роздумів я прийняв рішення попросити дозволу піти у відставку. Після стількох років настав час інвестувати в ті сфери життя, якими я нехтував, і дослідити нові можливості», – написав Воллес у листі до прем’єра.

Сунак заявив, що з повним розумінням ставиться до рішення Воллеса піти після восьми років міністерської роботи: «Ви залишаєте посаду з моєю подякою і повагою».

Воллес повідомив прем’єру Сунаку про свої наміри ще 16 червня і спершу хотів тримати новину у таємниці до більш сприятливого моменту, коли ця звістка не сприяла би наративу про спадання підтримки Консервативної партії.

Зазначимо, що будь-які процеси у Великій Британії можуть вплинути і на Україну, адже країна залишається одним з найпотужніших союзників України та проявляє лідерство щодо передачі численних видів озброєння.

На початку року в уряді Великої Британії підтвердили, що відправлять Збройним Силам потужні танки Challenger 2. Вже у травні Воллес заявив, що Україна отримала усі 28 танків Challenger 2, які обіцяла передати Велика Британія.

У травні 2023 Британія офіційного оголосила про передачу Україні далекобійних ракет Storm Shadow. Британці першими серед союзників ухвалили це рішення. Згодом до Британії приєдналася і Франція, яка передала Україні свій аналог Storm Shadow – далекобійні ракети SCALP.

Зрештою, Британія проявила і лідерство щодо передачі Україні літаків. У травні уряд Британії повідомив, що країна розпочне початковий етап навчань українських пілотів, а також вже зараз працює з іншими країнами над можливою передачею винищувачів F-16 Україні.