Міноборони активно мобілізує всі свої ресурси для можливого протистояння з ворогом.
Найкращий спосіб убезпечити Україну від подальшої військової ескалації з боку Російської Федерації – створити умови, за яких агресор понесе неприйнятні для себе втрати і не зможе досягти мети. А мета в нього одна – знищити незалежну українську Державу, пише міністр оборони Олексій Резніков у колонці на сайті “Українська правда”.
Стримати ворога допомагає міжнародна підтримка, за яку я щиро вдячний нашим партнерам. Але слід усвідомлювали – захищати Україну нам все одно доведеться в першу чергу самим. І ми самі повинні розвивати спроможності для цього, покладаючись на свої власні сили.
Реалістично оцінюючи співвідношення військового потенціалу російської і української армії, наше завдання – створити асиметричні відповіді там, де баланс поки що не на нашу користь.
Для цього ми повинні зробити так, щоб російській військовій машині протистояла не тільки армія та інші структури сектору безпеки і оборони України. А вся українська нація. Підготовлена, озброєна, об’єднана. Саме це ми маємо протиставити російським спробам спричинити в нашій країні паніку, зневіру та розгубленість. Тоді у агресора не буде жодних шансів. І навіть думок вдатися до якоїсь авантюри.
Цей підхід покладений в основу філософії “всеохоплюючої оборони”, яка закріплена у Стратегії воєнної безпеки України.
Система національного спротиву – це той інструмент, який допоможе організовано залучити для відсічі агресору волю, енергію, відвагу усього українського суспільства. Йдеться про створення насправді стратегічної переваги.
16 липня 2021 року Верховна Рада України цієї каденції прийняла закон “Про основи національного спротиву”. Цей закон вступив в силу з 1 січня 2022 року. Отже він діє трохи більше трьох тижнів.
Для його практичного втілення наприкінці грудня Уряд схвалив 15 підзаконних актів. Нормативну базу загалом сформовано. Ми можем діяти.
Хочу поінформувати про логіку наших дій, поточний стан і плани на найближче майбутнє.
Загальне керівництво національним спротивом здійснює Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України через Міністра оборони.
Створення руху опору – це пряме завдання Сил спеціальних операцій ЗСУ. Цей блок я залишу “за дужками”. Відзначу лише, що процес іде.
Закон збільшив чисельність ССО на 1000 бійців, які готуватимуть розгортання руху опору, формуватимуть відповідні структури.
Що стосується підготовки громадян. Керівництво підготовкою громадян України до національного спротиву здійснюється Кабінетом Міністрів України через відповідні центральні органи виконавчої влади.
Разом з колегами з МВС, МОН та Мінветеранів ми об’єднали зусилля, щоб визначити потреби, алгоритм дій і запропонувати колегам по Уряду проект акту з дорожньою картою, який унормує і запустить цю діяльність. Адже йдеться про розгортання системи загальної військової підготовки фактично для всього населення України.
Зараз відбувається розгортання штатів мирного часу.
Після набуття спроможності підрозділами за штатами мирного часу (це означає комплектування особовим складом на 70%) розпочнеться системне комплектування резерву для особливого періоду, укладання відповідних контрактів. Варто уточнити, що в державі формуються резерви (ОР1, ОР2) для потреб бойових частин ЗСУ – для Сухопутних військ, десанту тощо. У системи ТрО буде свій окремий резерв.
Після формування резерву розглядатиметься питання про добровольчі формування територіальних громад.
Станом на сьогодні, бригади ТрО у всіх прикордонних регіонах набрали 70% спроможності, решта візьме цю планку за 3-4 тижні. Тобто десь протягом місяця буде сформовано управлінську структуру ТрО в масштабах всієї країни, а у прикордонних регіонах вже набиратиме хід формування резерву.
Україна поділена на 4 військово-сухопутні зони — Північ, Схід, Захід і Південь. Найближчим часом Міноборони організує навчання за участі керівників органів місцевої влади та самоврядування кожної з військово-сухопутних зон. Щоб і військові, і влада на місцях чітко розуміли, які у кого обов’язки і як налагодити взаємодію.
Найближчим часом ми почнемо системне інформування громадян, які бажають служити у Силах ТрО або відповідному резерві, про алгоритм дій.