Міністерство фінансів США заявило про запровадження санкцій проти колишнього очільника адміністрації президента Януковича Андрія Портнова. Блінкен зазначив у санкційному списку й голову конституційного суду України Олександра Тупицького.

Загалом, як йдеться у повідомленні фінансового відомства Сполучених Штатів, у списку – “корумповані особи та мережі із Центральної Америки, Європи та Африки”.

В оприлюдненому на сайті Мінфіну США повідомлені Андрій Портнов відзначився тим, що “розвинув широкі зв’язки в українській системі правосуддя та правоохоронних органах через хабарі”.

Американське відомство нагадує те, що Портнов був відомий як людина, яка могла “вирішувати” питання в судах, нівелюючи прогрес у судовій реформі.

До середини 2019 року діяльність Портнова разом з іншим українським “високопосадовцем” призвела до “формування найвищих інституцій у сфері правосуддя та впливу на конституційний суд України”. Окрім цього, у Мінфіні США вважають, що саме Андрій Портнов був причетний до спроби впливу на генеральну прокуратуру.

За повідомленням, до Андрій Портнова, а також до його фонду будуть застосовані санкції відповідно до так званого “Акту Магнітського” – закону E.O. 13818 (Executive Order 13818-Blocking the Property of Persons Involved in Serious Human Rights Abuse or Corruption – Про блокування активів, що належать особам, причетним до порушення прав людини та корупції). Закон передбачає заборону на в’їзд до США у вигляді відмови в наданні візи та блокування всіх фінансових активів зазначеної особи в усіх банках США.

Крім того, як заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, в контексті боротьби із корупцією та Акту Магнітського його відомство визначило також і Олександра Тупицького, “колишнього голову конституційного суду України, за значні корупційні дії включно із отриманням грошового хабаря під час перебування на посаді в судовій системі”.

Блінкен заявив, що санкції будуть застосовані і щодо дружини Олександра Тупицького Ольги. Втім, в оприлюдненій частині санкційного списку імен Олександра Тупицького та його дружини немає.

Нагадаємо, що Володимир Зеленський у березні цього року звільнив Тупицького з посади голови КС через корупційні махінації, які Тупицький заперечував. У липні 2021 року верховний суд задовольнив позов Олександра Тупицького до президента Зеленського і визнав протиправним указ, яким він звільнив пана Тупицького з посади судді і голови конституційного суду.

Запровадження санкцій проти українських високопосадовців анонсувала Крістіна Квін, тимчасова повірена у справах США в Україні.

“Адміністрація Байдена включила боротьбу з корупцією в теми саміту, який почнеться сьогодні, і Україна теж бере участь в цьому саміті”, – заявила представниця США.