2 квітня об 11:00 над Чорнобильською АЕС урочисто підняли прапор України та заспівали гімн.

“Весь колектив ЧАЕС, який героїчно працював у важких умовах окупації з 24 лютого та забезпечував ядерну та радіаційну безпеку на станції та прилеглих об’єктах, зібрався на церемонії. Нехай майорітиме український прапор та не торкнеться його більше рука окупанта!”, – повідомляє Енергоатом. 

Наразі ж усе технологічне обладнання і всі системи контролю та моніторингу радіаційних показників Чорнобильської АЕС працюють у штатному режимі, повідомила НАЕК “Енергоатом” із посиланням на директора ЧАЕС Валерія Сейду.

“Загальні втрати оцінити поки що не можемо. Окупанти забрали з собою п’ять із 15 контейнерів з обладнанням для ремонту та запчастинами, необхідними для ЧАЕС. Що саме там було, ми поки що сказати не можемо”, – сказав Сейда, якого цитує “Енергоатом” у своєму телеграм-каналі у п’ятницю.

За його словами, у штатному режимі працюють і об’єкт “Укриття”, і сховища відпрацьованого ядерного палива на ЧАЕС.

“Зараз на території Чорнобильської АЕС немає жодного рашиста. Всі вони залишили станцію та її територію 31 березня до 20:00, забравши з собою нацгвардійців, яких тримали в полоні з моменту захоплення ЧАЕС”, – зазначає директор станції.

Нагадаємо, станція була захоплена з першого дня війни 24 лютого, після чого Україна втратила дані з систем моніторингу радіаційної обстановки, але зазначала, що військова техніка під час пересування у великих кількостях здійняла радіаційний пил. Також загрозою не лише для України, а і для Європи було знеструмлення сховищ палива через обстріли та пошкодження ліній електропередач.

Слід зазначити, що серед російських окупантів, які понад місяць перебували на Чорнобильській АЕС та в зоні відчуження, вже є перші жертви через променеву хворобу. 

“Згідно з даними Військово-медичної служби РФ, зафіксована перша смерть окупанта в Чорнобилі від променевої хвороби. Ще 26 осіб госпіталізовано та 73 у тяжкому стані відправлено до госпіталів для проходження обстеження та лікування”, – стверджує  радник міністра внутрішніх справ Геращенко.