Українська розвідка припускає, що Росія взимку 2023 року планує провести повторний наступ на різних ділянках фронту. Однак для цього потрібно багато ресурсу, особового складу та техніки, який Росія нині просто не в змозі накопичити.
Про це 24 каналу розповів військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Плани росіяни щодо наступальних дій навіть зараз не дивують Коваленка. Він переконаний, що такі наміри вони матимуть, навіть коли в Росії закінчаться танки, артилерія тощо.
“Це реваншистська філософія, реваншистський світогляд, недоімперський, який присутній у Кремлі. Тому ці плани будуть існувати завжди”, – додав військовий оглядач.
Але головне питання щодо можливостей росіян. Коваленко переконаний, що в окупантів їх стає з кожним днем менше й менше.
Вони виснажуються. Демілітаризація зараз відбувається саме Росії, аж ніяк не ЗСУ,
– підкреслив Коваленко.
Якщо на лютий 2023 року вони будуть готувати якісь наступальні дії, для цього треба накопичити відповідні ресурси. Адже Росії на фронті їх нині критично не вистачає, зауважив спікер.
“Але як можна накопичити відповідний ресурс, якщо ти в зоні бойових дій постійно використовуєш недоукомплектовані батальйонно-тактичні групи? Тобі не вистачає навіть боєкомплекту для артилерії”, – акцентував Коваленко.
Вони використовують військовослужбовців, які не пройшли навіть базової підготовки. “Чмобіки” — фактично непрофесійний та неякісний ресурс. Ще й збирають зеків по виправних колоніях,
– додав спікер.
Коваленко припускає, якби була певна пауза, росіяни могли б щось накопичити. Але, зважаючи на їхні втрати, вони повинні кожного дня, кожного тижня чи місяця їх компенсувати. Кількість, яка має йти на компенсацію, повинна мати додатково 20%, 30% чи 50%, які залишатимуться на формування ударного угруповання.
Але такої можливості сьогодні у Росії немає,
– наголосив експерт.
“Можливо, якщо часткова мобілізація буде оголошена з новим наративом: “Не забудемо, не пробачимо, помстимося”, наприклад за події в Макіївці, вони зберуть ще 500 тисяч особового складу”, – припустив Коваленко.
Однак є але: це буде лише піхотний потенціал, який не має повного спорядження та забезпечення. Та й зібрати його за 2 місяці – це нереалістично, переконаний експерт.
Водночас та співробітник Інституту Кеннана Майкл Кофман вважає, що хід війни 2023 року в Україні визначиться у наступні кілька місяців.
“Україна, ймовірно, розглядає можливості для ще однієї наступальної операції”, – пише він.
Україна прагне підтримувати тиск на російську лінію фронту, щоб запобігти консолідації та відновленню росіян після зими».
Російська армія, за словами експерта, докладає зусиль для зміцнення і оборони, зосереджена на відновленні, тоді як її війська продовжують боротьбу за Бахмут.
Експерт прогнозує дефіцит боєприпасів у російських військових «навесні або восени 2023 року». Росія, за його словами, в цьому питанні сподівається на допомогу Північної Кореї.
«Якщо в російського війська буде і вогонь, і жива сила, то вони спробують великий наступ на Донбасі. Однак якщо боєприпаси будуть обмежені, тоді російський наступальний потенціал обмежиться до тиску на менші міста, як то Бахмут, і локальними контратаками», – сказав він.
Водночас Кофман змальовує три сценарії розвитку подій на війні цієї зими.
За першим сценарієм, російська оборона падає на одному з фронтів через низький моральний дух, брак постачання та відновлення українського наступу взимку. Це у свою чергу стане стимулом для ще одного українського прориву. «Такий поворот подій цілком вірогідний, але він є оптимістичним», – пише Кофман.
Другий його сценарій – песимістичний. Це якщо російським силам вдасться відновити свій склад і розпочати після лютого наступальні дії, які будуть більші, ніж нинішні атаки на Донеччині.
Цей варіант експерт вважає «малоймовірним через обмеження в наявності боєприпасів, (низьку) якість особового складу та відсутність значних покращень у застосуванні сил».
Більш вірогідним сценарієм на наступні кілька місяців Кофман називає «динамічний фронт», а саме: боротьбу на виснаження і локалізовані наступальні операції з обох сторін.