Речниця ОК “Південь” Наталя Гуменюк прокоментувала удар ЗСУ по Чонгарському мосту, що розташований на тимчасово окупованій частині Херсонщини. Вона пояснила тактику наших бійців.

Керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк відреагувала на удар по Чонгарському мосту. Своїми думками вона поділилася в етері телемарафону.

Гуменюк сказала, що на окупантів очікує сезон “бавовни”, і він буде дуже гарячим.

Вони (окупанти) розраховують на курортний сезон, просто курортники будуть трошки інші. Наразі ми продовжуємо працювати,– заявила вона.

За її словами, сили оборони “продовжують працювати” – “все, у принципі, просувається за планом”. Він полягає у тому, щоб виснажувати ворога, позбавляти його можливостей поповнювати свої ресурси та не давати йому змоги оговтатися.

Гуменюк наголосила, що ЗСУ руйнують не інфраструктуру, а плани ворога. Українські захисники руйнують те, що не дозволить потім окупантам у такому стані використати проти нас.

За її словами, логістика росіян буде підірвана, а можливості її поповнення будуть мінімізовані. Гуменюк заявила, що це має вплинути на моральний, фізичний та матеріальний стан окупантів.

Також зазначимо, що якщо удари Чонгарському мосту продовжаться, то це прискорить насамперед деокупацію Збройними силами материкового півдня України, а не Криму.

Про це у коментарі РБК-Україна розповів військово-політичний експерт групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.

Варто зазначити, що загарбники мають два виходи з окупованого Криму на материкову Україну – Армянськ і Чонгар. Пошкодження однієї з цих логістичних артерій, безумовно, негативно позначиться на забезпеченні росіян на півдні Запорізької області.

За словами Коваленка, з цього погляду Чонгар більш уразливий, ніж Армянськ. Оскільки руйнування моста, що виходить на трасу Е-105 на Мелітополь, у комплексі з ударами по залізничних коліях фактично зупинять логістику.

“А з іншого боку, це в перспективі робить проблематичною втечу росіян з півдня. Якщо дивитися на карту, то виводити угруповання через одну лише Чаплинку – це складний процес. Що стосується ресурсів, то рух через Армянськ і Чаплинку перетвориться на логістичне пекло зі збільшенням витрати палива та скороченням ресурсу самого транспорту”, – сказав він.

Як зазначив Коваленко, якщо говорити про вихід на Мелітополь через трасу М-14, то окупанти опиняться в зоні поразки нашої ствольної та реактивної артилерії.

Експерт наголосив, що на війні логістика вирішує практично всі питання та завдання. І якщо вона не працює, противник буде знекровлений, не маючи засобів навіть для оборони.

Водночас, за його словами, наразі зарано говорити про те, що це може бути сценарій зі звільнення Криму. Швидше за все, повторюються події 2022 року, коли систематичні удари по мостах через Дніпро та знищення складів змусили окупантів тікати з Херсона.

На думку Коваленка, якщо удари по тилах та логістиці продовжаться, то це прискорить насамперед деокупацію материкового півдня. А звільнення Криму розпочнеться із заходів щодо обрізання логістики з Росії – знищення Кримського мосту.

За словами заступника голови Херсонської обласної ради Юрія Соболевського, пошкодження Чонгарського мосту має велике значення.

“По-перше, це удар по військовій логістиці окупантів. Деякі пропагандисти вже написали панічні публікації про міст. Що цікаво, коли підірвали ГЕС, вони мовчали. Отже, міст у Чонгарі прямо зачіпає їхні інтереси, впливає на окупантів та окупаційну владу. Немає жодного місця на території Херсонської області, де вони могли б почуватися в безпеці”, – зазначив він.

Крім того, на його думку, відпрацювання таких об’єктів вказує на те, що незабаром характер бойових дій на півдні стане більш динамічним. Він також нагадав, що перед визволенням правобережної частини Херсонської області минулого року українські сили завдавали системних ударів по Антонівському мосту в Херсоні.

Окрім цього Чонгарський міст не такий міцний, як Антоновський, тому росіянам треба оперативно вирішити питання його посилення. Можливо, вони накриють його бетонними чи металевими плитами, або наводитимуть понтонну переправу. Але якщо вже прилетіло, не факт, що не прилетить наступного разу, додав експерт.