14_main

Гідру хабарництва в країні буде душити багато нових відомств

На хвилі боротьби з корупцією в Україні всього за рік було створено відразу шість антикорупційних відомств на будь-який смак: два бюро, два нацагентства, спеціальний прокурор, і навіть рада при президенті. Деякі з них вже запрацювали, а деякі тільки набирають співробітників. Але всі ці відомства в майбутньому зобов'язані покласти край відкатам і хабарам, розкраданню з держскарбниці, брехні в деклараціях і різного роду "договірнякам" – принаймні, так написано в законах, якими ці агенства та бюро створювалися. Як простому українцеві не загубитися у великій кількості підрозділів і відомств, куди звертатися у разі незаконних прохань чиновників, і кому підпорядковуються нові структури.

НАБУ: писати можна анонімно

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) розслідує кримінальні корупційні правопорушення, що вчиняються вищими посадовими особами країни і представляють загрозу нацбезпеці.

Відповідно до закону, в бюро, для повідомлень про порушення від громадян та юридичних осіб, повинна бути створена телефонна лінія і працювати форма зв'язку через офіційний веб-сайт, але поки ця опція неактивна. У найближчий тиждень  сформується колл-центр, і гаряча лінія, на яку можна буде повідомляти про порушення, запрацює. Створення форми звернення через сайт, теж анонімною, планується через місяць. Звернутися може хто завгодно, а повідомлення можуть бути анонімними – головне, щоб вони містили факти, які можна буде перевірити. 

Особлива прокуратура

Ще у вересні генпрокурор України Віктор Шокін створив у структурі свого відомства Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Хто стане її главою, поки невідомо, але Петро Порошенко пообіцяв, що вже з 1 грудня ця антикорупційна прокуратура запрацює. Саме на неї будуть покладені обов'язки по нагляду за розслідуваннями НАБУ, а також підтримка держобвинувачення та представництво інтересів українців і країни за злочинами, пов'язаними з корупцією.

НАПЗК перевірить доходи

Ще один орган, який бореться з корупцією в Україні, – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАПЗК). Це центральний орган виконавчої влади, який повністю підзвітний Кабміну. Більше того, Кабмін сам його і створив у березні цього року своєю постановою. Діяльність агентства вузьконаправлена: воно буде перевіряти правдивість даних в деклараціях українських чиновників і чи відповідає стиль життя держслужбовця заявленим доходам. Якщо будуть виявлені порушення, матеріали справи будуть передані до НАБУ.

Активи: при Кабміні

Розшукувати і продавати активи, отримані злочинним шляхом, в Україні буде окреме Нацагентство. Зараз структура не працює: ВР тільки прийняла відповідний закон, доки його очікує підпису президента.

Створять це Нацагентство в Кабміні, а звітувати орган буде перед парламентом і урядом. У його обов'язки входитиме розшук і оцінка активів, одержаних злочинним шляхом, за запитом слідчого, прокурора або суду. Крім того, Нацагентство створить єдиний реєстр активів, на які накладено арешт, – причому парламентарії наполягають, що такий реєстр має бути публічним. Співробітники агентства будуть шукати злочинні активи не тільки в Україні, а й за кордоном, співпрацюючи з подібними структурами в усьому світі.

Бюро: перевірить усіх

Два тижні тому депутати ухвалили закон про створення Державного бюро розслідувань: зараз документ чекає на підпису президента. Це бюро буде розслідувати кримінальні справи, пов'язані з діяльністю ОЗУ, а також працювати з тими злочинами, покарання за які передбачає довічне позбавлення волі. Також Держбюро займеться випадками тортур в правоохоронних органах і військовими злочинами. Воно зможе залучати до відповідальності суддів, прокурорів, міністрів, нардепів та інших чиновників вищого ешелону, а також розслідувати злочини в НАБУ та антикорупційної прокуратурі. Звітувати бюро буде перед ВР, президентом і Кабміном. Приймати заяви про правопорушення будуть по гарячій лінії.

Гаранту допоможуть порадою

Відповідальність за боротьбу з корупцією взяв на себе і президент Петро Порошенко: рік тому своїм указом він створив Національну раду з питань антикорупційної політики. Це консультативно-дорадчий орган при президенті, функціонал якого передбачає розробку антикорупційної стратегії та оцінку її ефективності. Крім того, Нацрада на своїх засіданнях, які проводяться раз на два місяці, зобов'язана готувати на розгляд президента свої пропозиції щодо вдосконалення антикорупційного законодавства, і думати, як краще скоординувати роботу інших антикорупційних органів. Головою Нацради став нардеп Мустафа Джемільов.