Мільярдний розмір цьогорічного бюджету Краматорська – лише примара
Depo.Донбас проаналізував кошторис тимчасової столиці Донеччини, який був ухвалений 23 грудня.
Хто за все платитиме
У 2016 році Краматорськ планує отримати 1,178 мільярдів гривень доходів та профінансувати видатків на 1,216 мільярдів гривень. Але виявляється, що попри всі гасла про те, що Донбас годує Україну, пересічні міста регіону не можуть прогодувати навіть себе. Згідно з затвердженим бюджетом, Краматорськ наступного року самостійно заробить лише 35% коштів. Все інше він отримає у вигляди трансфертів з державного бюджету: 226 мільйонів – у вигляді субвенцій на соціальні виплати, 208 мільйонів – у вигляді субсидій, 135 мільйонів – освітня субвенція, а 164 мільйони держава перерахує для здійснення у місті медичних послуг. Крім того, місто отримає 39 мільйонів гривень гранту від Європейського Союзу на реалізацію кількох проектів.
Жодного розвитку
Якщо уважно подивитися на міський бюджет Краматорська, то можна побачити, що лише 10% міських коштів знаходиться у спеціальному фонді, з якого відбувається фінансування розбудови міської інфраструктури. А ось 90% бюджету – це загальний фонд, який покриває лише поточні витрати міста.
Загальний фонд міського бюджету у наступному році буде становити 1,81 мільярд гривень. Приблизно 40% цих коштів піде на соціальний захист населення, а саме соціальні виплати, субсидії та допомоги. Ще 20%, а це приблизно 218 мільйонів гривень, буде спрямовано на міську медицину. Освіта (дошкільні заклади й школи) отримає 284 мільйони гривень або 26% загального фонду міського бюджету.
На забезпечення роботи міської ради та виконкому планується витратити 40 мільйонів гривень або майже 4%. При цьому під час розгляду бюджету у депутатів виникло питання, чому в середньому по бюджетній сфері зростання заробітної платні складає 13%, а у державному управління – майже 55%. За словами керівника управління економіки Галини Кірної, розмір зарплатні працівників виконкому зросте також на 13%. А от фонд оплати праці збільшиться в півтора рази. Пов’язане це з тим, що в управлінні соціального захисту збільшено кількість працівників, а всі робітники почали отримувати надбавку за активну роботу з нарахування субсидій та соцвиплат, а також за роботу з переселенцями.
Взагалі, якщо проаналізувати загальний фонд міського бюджету, можна побачити, що там є лише фінансування захищених статей видатків: оплати праці бюджетнім працівникам та енергоносіїв. Зокрема заробітна платня становить 72% видатків на соціальну сферу, енергоносії – ще приблизно 11%. Таким чином, на харчування у дитячих садках, школах та лікарнях буде витрачено лише близько 46 мільйонів гривень. Тож очікувати на значне поліпшення якості послуг в міських лікарнях не варто.
Трішки розвитку
На розвиток міської інфраструктури планується спрямувати 134 мільйона гривен спеціального фонду бюджету та бюджету розвитку. Втім, жодних великих будівництв чи реконструкцій у місті не передбачається. Головним чином ці кошти підуть на розробку проектної документації для реконструкції міських шкіл, дитячих садків та лікарень. Крім того, кошти планується спрямувати на розробку проекту будівництва сучасного басейну. Єдиним об’єктом, який планується побудувати, буде футбольне поле. Навіщо місту ця іграшка вартістю майже 8 мільйонів гривен не дуже зрозуміло. Крім того, з бюджету розвитку планується проводити спільне з державним бюджетом фінансування термомодернизації кількох лікарень.
Також у бюджеті розвитку закладена величезна кількість робіт з підтримки міської інфраструктури. Зокрема на встановлення лічильників тепла у багатоквартирних будинках планується витратити 5 мільйонів гривень. Це рішення пролобіювали люди з оточення народного депутата Максима Єфімова: під час виборчої компанії на посаду міського голови він обіцяв встановити лічильники коштом спонсорів, а після програшу вирішив виконати цю обіцянку коштами бюджету.
Нагадаємо, що цього року законодавство дозволило затверджувати місцеві бюджети до прийняття Державного бюджету.