У серпні президент України ветував прийнятий Верховною Радою у липні законопроект № 2706. Цим документом передбачалося списання боргів компаніям-постачальникам комунальних послуг.
Як пояснив керівник громадської організації "Публічний аудит" Максим Гольдарб, наразі склалася унікальна ситуація, коли за газ як товар постачальник послуг розрахувався, але "Нафтогаз" нарахував шалені штрафні санкції, які й складають тіло боргу. Експерти громадської організації спеціально вивчили причину боргів по Києву. За результатами аналізу — більше 50 % нібито боргу "Київенерго" перед "Нафтогазом" становлять штрафні санкції, пені та інші "надбудови" над боргами. Тому й заблоковані рахунки теплопостачальників у наші будинки.
Я ніколи не був прихильником монополій, особливо приватних, які, завищуючи ціни, добуваючи вугілля задешево і вкладаючи його задорого в тарифи на електроенергію або теплоенергію, заробляють величезні гроші на споживачах. Проте сьогоднішня ситуація дійсно патова, і рішення президента про ветування закону може призвести тільки до дестабілізації ситуації. Я в цьому плані повністю підтримую міську владу, зокрема столичну, яка з усіх трибун закликає президента втрутитися в ситуацію, пояснюючи, що в листопаді виправляти цю ситуацію буде вже запізно,
– відзначив Гольдарб.
Про причини заборгованостей
Нагадаємо, судова тяганина "Київенерго" з "Нафтогазом" триває вже понад півроку: наприкінці 2015 року Київський господарчий суд виніс рішення про стягнення з першої штрафів, донедавна тривала судова тяганина і врешті Вищий господарчий суд вирішив конфлікт на користь НАКу.
Проте причини затримок розрахунків усіх вітчизняних енергокомпаній за газ — наголошують спеціалісти — приховані не в площині халатності цих компаній, а в самій системі регулювання галузі. Основні з таких причин:
– несвоєчасна компенсація різниці в тарифах;
– затримки фінансування держбюджетом пільг і субсидій;
– незбалансована нормативна база щодо розрахунків за газ, тепло- і електроенергію;
– борги всіх категорій споживачів за спожите тепло та електрику;
– відсутність дзеркального джерела погашення газових штрафних санкцій.
У "Публічному аудиті" наголошують, що робота підприємств ТКЕ блокується не тому, що вони свідомо не хочуть виплачувати борги, а у зв’язку з несплатою додаткових платежів — фінансових санкцій, дзеркальне джерело погашення яких у підприємств відсутнє. Коштів на виплату боргів підприємства просто не мають. Більше того, у ціні товару навіть не закладена складова, яка може йти на штрафні санкції. Тому, фактично, підприємствам немає з чого ці штрафи виплачувати.
Хто заборгував більше?
За підрахунками спеціалістів заборгованість енергетичних компаній перед "Нафтогазом" неспівмірна з сумою заборгованостей за субсидіями, які мають бути компенсовані цим компаніям із держбюджету. До прикладу, "Київенерго" заборгувало "Нафтогазу" близько 260 мільйонів гривень, а борг споживачів перед компанією вже досяг 1,72 мільярда гривень. Заборгованість за поставлений природний газ як за товар у підсумку стає меншою за нараховані штрафні санкції, і, як наслідок, блокується робота підприємств ТКЕ через виконавчі провадження та арешти рахунків. Вказані ж суми штрафних санкцій стають надприбутками для НАК "Нафтогаз".
"Нафтогаз" за допомогою прийнятого рік тому закону про наведення порядку в газовій сфері зараз має право виставляти ті чи інші позовні вимоги (які, до речі, далеко не завжди підтверджені судами). Оскільки вимоги пред’явлені, тут же блокуються рахунки теплокомуненерго. Тобто, ТКЕ, ще не маючи реальної заборгованості перед "Нафтогазом" (бо немає рішення суду, яке підтверджує цю заборгованість), вже стикаються з серйозними проблемами. Адже оскільки так всі рахунки підприємств блокуються, усе це ставить під загрозу зриву підготовку до опалюваного сезону,
– акцентував Гольдарб.
Так, "Київенерго" розрахувалося за отриманий природний газ частково, заборгованість за договором із "Нафтогазом" становила 344,93 млн грн. "Нафтогаз" через прокуратуру звернувся до суду за стягненням: 344,9 мільйона гривень основного боргу, пені – 146,97 мільйона, штрафу – 46,37 мільйона, 3 % річних – 8,45 мільйона та інфляційних втрат – 263,6 мільйона. У грудні 2015 року ПАТ "Київенерго" погасила 209,07 млн основного боргу. Станом на сьогодні, згідно з додатковою Постановою Вищого Господарського Суду України, ПАТ "Київенерго" має погасити 80,7 млн пені; 5,16 млн – 3 % річних; 144,36 млн інфляційних втрат; 29,43 млн – 7 % штрафу.
В енергетичній компанії вже офіційно заявили, що призупиняється робота зі встановлення теплових лічильників, хоча це було передбачено в інвестиційній програмі. Окрім столичної, на сьогодні заблоковано рахунки ще понад 100 ТКЕ. Тобто, призупиняється процес встановлення лічильників, виконання ремонтних робіт, як-от заміни і ремонту труб, тощо.
Нагадаємо, пункт 15 ч. 1 ст. 37 Закону "Про виконавче провадження" передбачав зупинення виконавчого провадження при умові внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Змінами, внесеними до цього Закону, процедура стягнення заборгованості була посилена. Більше того, було передбачено призупинення з 1 липня 2015 року дії мораторію на виконавче провадження та примусове стягнення заборгованості з підприємств ТКЕ. Саме внаслідок цього в різних судах почали масово з’являтися позови про стягнення заборгованості з підприємств ТКЕ, які загалом вже задоволені і передані на виконання до Державної виконавчої служби, яка наразі накладає арешти на рахунки, блокуючи тим самим таку підготовку до опалювального сезону.
Що робити
Місцева влада дуже обмежена у своїх повноваженнях щодо впливу на центральні органи влади. Тому фахівці бачать такий вихід із ситуації: всім міським радам України, як органам, які представляють та захищають інтереси територіальних громад, необхідно негайно прийняти на сесії звернення до Верховної Ради України з проханням подолати вето Президента та прийняти Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення".