Vybory

Місцеві вибори : Реформи виборчого законодавства

На думку експертів львівської ОПОРИ коаліція явно не встигає із термінами роботи над зміною законодавства майбутніх виборів, запланованих на осінь.  

У цій ситуації саме на активістів, а також на чітку позицію суспільства покладається функція мотивування політиків до проведення обіцяних реформ виборчого законодавства  

Мало того, нинішня ситуація показує,  що проблеми в органах місцевого вже давно вийшлb за межі внутрішнього і стали проблемами на зовнішньополітично рівня.


Місцеві вибори : Проблеми вибору системи

Чи не основною проблемою майбутніх виборів є система за якою проходитиме виборчий процес на місцевому рівні.

І якщо у парламентських виборах пропорційна система з відкритими списками вже одобрена в політичних кулуарах, то щодо системи осінніх досі точаться дискусії.

Як зазначають активісти, пропорційну виборчу систему застосовують здебільшого на обласних рівнях та у великих містах, де зосереджується більше політичних рішень. Що стосується районних рад та рад нижчого рівня то проводити в них виборчі змагання краще за мажоритарною багатомандатною системою.

Пропонується аби вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, окрім великих міст проходили за системою голосування у  багатомандатних виборчих округах, у кожному з яких може бути обрано від 2 до 5 депутатів.

Така система має ряд переваг, які чудово підходять для виборів на районному рівні. По-перше, вона зменшує кількість втрачених голосів, по-друге максимально ефективно забезпечує інтереси сіл та селищ.

Також, з іншого боку, така система спрощує спосіб голосування для виборців.

Зважаючи на всі зауваження та пропозиції активісти та експерти зазначають, що проводити  місцеві вибори за теперішніми законами не можна. Адже в таких умовах не вдасться організувати ні достатній рівень конкурентності,  ні необхідні механізми захисту від фальсифікації.

Місцеві вибори : Без реклами

Більшість експертів вважають правильним рішення щодо заборони зовнішньої політичної реклами. 
Однак в цій ситуації є ризик збільшення рівня замовних матеріалів у ЗМІ, які стануть заміною білбордів.

 

Місцеві вибори: Списки виборців

Ще одним нововведенням майбутніх виборів може стати заборона вносити до списків виборців в день голосування, окрім випадків з виправленням помилок та різноманітних неточностей.

Відповідно, заяви із такими повинні подавати лише до органу Державного реєстру виборців, а не у ДВК. 

Мало того, на місцевих виборах пропонується заборонити право тимчасово змінювати місце для голосування без внесення поправок до адреси попереднього місця виборів.

Також у випадку, якщо виборець перебуває у лікувальному закладі, що розташований за межами його виборчого округу, він не отримає виборчий бюлетень, з кандидатами, яких обиратимуть на його адміністративно-територіальній одиниці.

 

Місцеві вибори : Передвиборна агітація

Планується що виключно коштами місцевих бюджетів будуть фінансуватися інформплакати місцевих партійних організацій на виборах до обласних рад та рад великих міст або кандидатів. 

А от решта витрат передвиборної агітації фінансуватимуться виключно за рахунок виборчих фондів. 

Окрім того, є пропозиція заборонити зовнішню політичну рекламу, а також  реклами на телебаченні  й радіо. За порушення цієї норми експерти закликають адміністративно карати рекламодавців та тих, хто розповсюджує рекламу.

Щодо питання фінансування політичної кампанії, активісти прпонують не встановлювати  граничних розмірів коштів  на виборчі фонди та витрати передвиборчої кампанії. 

 Але всі грошові рахунки мають бути відкритими.

Окрім того, кандидати на місцеві вибори до обласних та міських рад у великих містах багатомандатних округів не зможуть мати власних виборчих фондів, а фінансування на політичну агітацію повністю покладається на місцеві організації партій.

Окрім того, розпорядники виборчих фондів мають обов’язково подавати звіти  про  використання коштів за 5 діб перед голосуванням, а також після результатів виборів. 

А от звіти у формі повного обсягу про всі витрати необхідно опублікувати у місцевих ЗМІ.

 

 Місцеві вибори Львів:  Виборчий процес

Активісти зазанчають, що зважаючи на запропоновані зміни виборчої системи,  для формування виборчих комісій та специфіку реєстрацій кандидатів, на майбутніх місцевих виборах необхідно  аби виборчий процес тривав не більше 90 днів.

 


Джерело: Корупція.Інфо