Депутати відмовилися підтримати постанову про відставку глави МВС.
Одні через солідарність з ним, інші – через страх помсти у вигляді компромату і не тільки, передає Корупція. Інфо
Півтора року знадобилося членам парламентського комітету із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, щоб розглянути зареєстровану ще в травні 2015 року постанову про відставку Арсена Авакова з посади глави МВС.
Тоді його звинувачували у провалі люстрації та незадовільній роботі правоохоронних органів.
У результаті нардепи, які горою стали на захист Арсена Борисовича, витратили не більше двадцяти хвилин на винесення вердикту: документ занадто давно зареєстрований і вже застарів. Відповідно, й розглядати його немає жодного сенсу.
«Ця постанова взагалі мала бути знятою з розгляду, бо вона втратила актуальність, – заявив глава комітету Андрій Кожем'якін. – Вона зареєстрована ще в 2015 році. А зараз вже новий уряд».
Тобто, за логікою депутатів, усі звинувачення стосувалися того Авакова, який працював в уряді Яценюка. А нинішнього, який працює в уряді Гройсмана, це взагалі не стосується.
«Я кажу: так це ж та сама людина на тій же посаді, – переказує UA1 свою бесіду з членами комітету Єгор Соболєв, ініціатор постанови про відставку Авакова. – Вони кажуть, що так, та сама. Але ви ініціювали його відставку, коли він був у іншому уряді. Думаю, що це формальна зачіпка, яка не має жодного стосунку до реальності».
Про те, що ідея відставки глави МВС як ніколи актуальна, свідчить ще один ініціатор цієї постанови Павло Костенко.
«Минуло півтора року, але прогресу в діяльності міністерства немає. Те, що я бачив на лінії розмежування в зоні АТО, – це кришування поліцією контрабанди. Вони не виконують там своїх функцій, – наводить приклад нардеп.
– Крім того, такого ставлення до людей, як у річницю Революції Гідності з боку правоохоронців я ще не бачив».
Попри те, ніхто в уряді та парламенті не хоче брати на себе відповідальність і відправляти Авакова у відставку. Кожен намагається перекласти рішення цієї нагальної проблеми на іншого.
Архіви МВС буквально ломляться від компромату на багатьох високопоставлених чиновників – як часів Януковича, так і нинішніх.
«Парубій незаконно розписав на наш комітет цю постанову, щоб сказати «моя хата з краю, я ні при чому», – не приховуючи емоцій, обурювався завжди стриманий Кожем'якін.
– Так ось ми зараз зробимо так, щоб він був при чому! І нехай вирішує. Ставить цю постанову в залі, а я подивлюся, як спікер від «Народного фронту» буде це робити!».
Така позиція ще раз продемонструвала, що Аваков – недоторканна особа, з якою не хочуть зв'язуватися ані партнери по коаліції, ані більшість опонентів. UA1 з'ясував, чим пояснюється такий імунітет глави МВС.
Станом на лютий 2017 року у Верховній Раді було зареєстровано три постанови про відставку Авакова. Одна, подана Єгором Соболєвим та ще двадцятьма депутатами у 2015 році, та дві з ініціативи нардепа Сергія Капліна за 2016 рік: одна після звірячої розправи поліцейських над жителем Кривого озера, інша після розстрілу поліцейських у Княжичах.
Однак ані смерть підлеглих та цивільних, ані факти корупції в самому МВС, ані повний провал люстрації в міністерстві не змусили членів профільного парламентського комітету розглянути питання відставки міністра.
UA1 поцікавився у парламентаріїв, чому так відбувається – вони чогось побоюються, чи є якісь інші причини.
«У них в комітеті дуже сильна «коаліція»: Антон Геращенко, знаменитий партнер Авакова Котвицький, Дейдей, – поділився своєю думкою Соболєв. – Я виступав перед ними, просив, щоб вони, нарешті, розглянули цей проект постанови, і побачив, що до них дуже складно достукатися».
Втім, є й інша точка зору: в уряді та парламенті побоюються банальної помсти вигнаного зі своєї посади міністра. Причому найчастіше відкрито виступати проти Авакова не хочуть не лише його однопартійці та колеги по коаліції з БПП, але навіть опозиція і колишні соратники по «Батьківщині», звідки він переметнувся до Яценюка в «Народний фронт».
«Ні для кого не секрет, що Арсен Борисович людина запальна, злопам'ятна і мстива, – ділиться з UA1 один з колишніх його соратників по партійній роботі в «Батьківщині».
– Давайте згадаємо, що принаймні два його колишніх бізнес-партнери періоду становлення його харківського бізнесу в 90-х роках мертві – одного застрелено, другий нібито викинувся з вікна.
І щонайменше одну людину, яка погрожувала йому розправою, показово розстріляли. Я маю на увазі Сашу Бєлого. Логічний ланцюжок, чому міністра не відправляють у відставку, додумуйте самі».
Департаменти СБУ очолюють ті ж люди, що розробляли план знищення Майдану.
Крім того, з незалежних один від одного джерел UA1 стало відомо, що архіви МВС буквально ломляться від компромату на багатьох високопоставлених чиновників – як часів Януковича, так і нинішніх.
На наше запитання, на кого конкретно з представників нинішньої влади зібрано докази, співробітник одного з департаментів МВС відповів: «Там є всі. Дадуть відмашку – і протягом декількох годин відкриють кримінальне провадження».
При цьому, за словами нашого співрозмовника, компромат давно і ретельно збирають не лише на нинішню опозицію, але також на своїх колег з БПП і однопартійців Авакова по «Народному фронту». Цю ж інформацію UA1 раніше підтверджував і Єгор Соболєв.
З урахуванням цих даних позиція захисників Авакова й тих, хто просто не бажає втручатися, стає гранично зрозумілою: ніхто не хоче неприємностей з законом.
Незважаючи на всі сприятливі для Авакова фактори, з початком 2017 року та зростанням протестних настроїв у суспільстві депутатам все складніше стало пояснювати своїм виборцям, чому вони не розглядають жодну із зареєстрованих в парламенті постанов про відставку глави МВС, хоча претензій до нього накопичилося більше, ніж достатньо.
Нарешті, народні обранці зважилися і зібралися на засідання профільного комітету. Однак лише для того, щоб офіційно заявити – Верховна Рада не може відправити Авакова у відставку. Взагалі.
Парламент може лиш дати згоду на відставку міністра, якщо той написав відповідну заяву і її підписано прем'єром. Або ж якщо міністра звільнив прем'єр.
Провал реформи Нацполіції, сумнівна кадрова політика, кричущі помилки підлеглих, невиконання Закону про люстрацію – Арсен Борисович не відповідає ні за що.
«Багато людей не люстровано в різних органах, – прокоментував Кожем'якін провал Аваковим люстрації в МВС. – У фіскальній службі – кожен п'ятий керівник. Департаменти СБУ очолюють ті ж люди, що розробляли план знищення Майдану. Вони всі працюють».
На думку глави комітету, це не причина для того, щоб позбавляти міністра посади. Тим більше, що під документом авторства Єгора Соболєва стоїть дата 14.05.2015. Практично одноголосне рішення членів комітету: рекомендувати Верховній Раді проект постанови зняти з розгляду як такий, що втратив актуальність.
Фактично, у сміттєву корзину потрапили й дві інші постанови авторства Сергія Капліна.
Одна через те, що немає юридичного терміну «самоусунувся від виконання обов'язків» – це коли глава МВС Аваков був не в змозі протягом декількох днів відмовитися від зустрічей з представниками Міністерства торгівлі (!) Канади замість того, щоб розбиратися в історії з п'ятьма трупами поліцейських у Княжичах.
Другу постанову Капліна про відставку Авакова за звірства поліцейських у Кривому озері нардепи, сміючись і зловтішаючись, забезпечили таким висновком: рекомендувати Верховній Раді визначитися шляхом голосування щодо прийняття або відхилення цього проекту постанови. Мовляв, нехай тепер спікер Парубій віддувається.
А щоб раз і назавжди зняти з себе відповідальність за прийняття рішення про звільнення Авакова, заявили, що керуються виключно законними підставами.
Згідно із Законом про Кабмін, парламент може лише дати згоду на відставку міністра, якщо той написав відповідну заяву і її підписано прем'єром. Або ж якщо міністра звільнив прем'єр.
«Відповідь комітету: звільнення членів Кабміну нардепами не передбачено жодними законами. Все, крапка! – заявив Кожем'якін. – Комітет приймає рішення в юридичній площині, не в політичній».
І полегшено зітхнувши, з почуттям виконаного обов'язку члени комітету розійшлися по домах.
«Ну що ж, будемо радитися з колегами, з друзями із «Автомайдану», з іншими людьми, які розуміють небезпеку перебування такого чиновника на посаді міністра внутрішніх справ», – відповів Соболєв на запитання UA1, чи буде він реєструвати ще одну постанову про відставку Авакова.
Інші ж депутати радять почекати до квітня, коли закінчиться імунітет уряду Гройсмана і в Верховній Раді, найімовірніше, будуть ініціювати відставку прем'єра та його Кабміну. У кулуарах парламенту говорять, що до цього терміну за будь-яких обставин Аваков залишиться недоторканним.