Навколо осіб міністрів із-за кордону точилися багато суперечок, а «Варяги» довгий час залишалися під пристальною увагу ЗМІ. Не оминув цього і новообраний міністр Охорони здоров’я – Олександр Квіташвілі. Хто відповідатиме за надважливі реформи у сфері медицини, та що готує для України грузинський реформатор?
Із офіційного
Під час засідання Верховної Ради у вівторок, 2 грудня, нардепи призначили главою Міністерства охорони здоров'я колишнього грузинського міністра Олександра Квіташвілі.
Кандидатуру Квіташвілі запропонували у "Блоці Петра Порошенка".
Екс-глава Міністерства охорони здоров'я, праці та соціальних справ Грузії Олександр Квіташвілі народився у Тбілісі, навчався у США, у Вищій школі державної служби імені Роберта Ф. Вагнера.
Через деякий час після отримання освіти він повернувся у Грузію, де працював у грузинському представництві програми розвитку ООН на посаді офіцера адміністрації та фінансів. У 2002 році Квіташвілі став національним експертом-координатором підкомітету сектора охорони здоров'я, освіти і соціальних програм економічного зростання і подолання бідності.
Також працював консультантом у різних міжнародних організаціях у Азербайджані, Литві, Україні, Вірменії та Сербії. Крім того, Квіташвілі працював у Нью-Йорку, в Інституті Заходу і Сходу і консультантом Інституту трансатлантичного партнерства проти СНІДу. У 2004 році його було призначено директором адміністрації Інституту Заходу і Сходу "EastWest Institute".
У 2005-му призначається головним директором адміністрації цього інституту і стає членом ради правління. Квіташвілі опублікував кілька аналітичних робіт, що стосуються реформи сфери охорони здоров'я та аналізу соціального захисту.
Посаду міністра охорони здоров'я Олександр Квіташвілі займав у 2008-2010 роках.
Також був ректором Тбіліського державного університету.
Реформи без медичної освіти
Значного розголосу набула інофрмація про відсутність медичної освіти у нового мінітсра.
Зокрема, заступник Генерального прокурора України Олексій Баганець повідомив, що він не підтримує таких політичних призначень, адже людина має розумітися в тій галузі, якою вона керує
Відповідно призначення міністром охорони здоров’я громадянина іншої держави із невідповідною освітою — це виключно політичне рішення Президента України.
Правник зауважив, що на посаду голови МОЗу потрібно призначати професійну людину із відповідною освітою і великим досвідом роботи на території України.
“Треба призначати людину професійну, щоб вона знала сутність справи, якої вона буде керувати. Це так повинно бути на 100 відсотків. Але, нажаль сьогодні, я в меншості. У наш час модно говорити, що людина може бути політично фігурою і не обов’язково бути спеціалістом чи професіоналом в цій справі. Мабуть, як політична фігура, міністр охорони здоров’я також може бути. Те, що він не спеціаліст, мало кого сьогодні цікавить. Тому я вважаю, що ми з вами так сьогодні живемо, як живемо”, — пояснив він.
Нагадаємо, 2 грудня ВР за поданням Президента України призначила на посаду міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі. За кілька годин до призначення О.Квіташвілі отримав громадянство України.
В офіційній біографії О.Квіташвілі значиться, що він обіймав аналогічну посаду у Грузії. Щодо освіти, то зазначається, що 1992 року він закінчив історичний факультет Тбіліського державного університету за спеціальністю “новітня історія Європи та США”.
Крім того, екс-міністр Грузії з урегулювання конфліктів Георгій Хаіндрава, розповів, що під час діяльності О.Квіташвілі на посаді міністра охорони здоров’я Грузії він не провів жодної реформи.
Реформи по-грузинськи
Реформа охорони здоров'я в Грузії полягала у наступному:
– Держава взяла курс на передачу бізнесу лікарень у власність з зобов'язанням не змінювати профіль діяльності протягом тривалого часу;
– Введені ваучери на оплату послуг незахищеним верствам населення (мінімально необхідне медичне обслуговування), інші самі купують медичну страховку або медичні послуги;
– Лікування соціально значущих захворювань здійснюється за рахунок держави, також повністю оплачуються медичні послуги дітям до трьох років і літнім старше 60;
– Введена програма «Дешеве страхування», що допомагає середньому класу придбати страховку;
– Відроджений інститут сільських лікарів загальної практики
Система охорони здоров'я стала прозорішою, ефективнішоюі чеснішою. Якщо раніше люди давали лікарям подарунки та хабарі, то тепер за незахищені верстви населення платить держава (їх становище покращилося), а інші повинні подбати про себе самостійно (для них ситуація не змінилася: платили раніше, платять і зараз).
Система ваучерів жорстко прив'язує надходження грошей до пацієнта, що стимулює конкуренцію між медичними організаціями.
Пропоновані реформи в Україні:
В основі реформи лежать: лібералізація ринку медичних послуг, зменшення зарегульованості галузі, запровадження ефективного механізму перерозподілу державних коштів, спрямованого на оплату послуг для пацієнта, а не утримання медичних будівель (сьогодні 75% державних коштів витрачається на утримання самих медичних будівель та лікарняних ліжок).
Після реформування галузі ці гроші витрачатимуться на оплату послуг лікарів, що означає втілення принципу "гроші йдуть за пацієнтом".
"В Україні люди вимагають змін, і вже у 2015 році повинні зробити рішучі кроки, аби розпочати їх. Такий підхід у Грузії довів свою ефективність, – вважає Олександр Квіташвілі. – Ми негайно розпочнемо реформу управління медичною галуззю, вивчимо можливості оптимізації мережі лікарень, запровадимо важливі ініціативи щодо закупівель та доступності ліків".
Дослідження показують, що кожен другий українець відмовляється від візитів до лікаря, через неможливість сплатити за лікування.
"Це ненормально, коли в країні з безкоштовною медициною, яка гарантована Конституцією, половина населення не може собі її дозволити, – стверджує голова експертної ради Стратегічної дорадчої групи з питань реформування системи охорони здоров'я Володимир Курпіта. – І все через те, що наша держава неефективно витрачає кошти на медичну систему, створену ще за радянських часів. Фактично левова частка коштів іде на утримання іноді навіть пустих приміщень та ліжок, та мізерну оплату персоналу".
Одним з важливих кроків в проекті реформи є оптимізація мережі медичних закладів, які в Україні розташовані нерівномірно.
Наша країна є лідером рейтингів за кількістю ліжок на душу населення: в Європі в середньому 500 на 100 тис осіб, в Україні – 950.
Експерти пропонують автономізацію медичних закладів, що дозволить зняти з держави тягар з оплати комунальних послуг та допоможе залучити інвестиції в цю галузь. Крім того, це дозволить у природний спосіб привести кількість лікарень у відповідність з реальними потребами людей в допомозі. Вивільнені бюджетні кошти пропонується використати для розширення доступу населення з сільських регіонів до сучасних районних лікарень, зокрема через побудову доріг та транспорт.
В селах, де проживає на сьогодні 30% населення України, працюватимуть сімейні лікарі – як приватні підприємці. Оплата їх роботи здійснюватиметься за змішаною системою. Громада зможе контролювати якість роботи та оплату праці лікаря, та матиме право в разі потреби розривати з ним угоду.
Експерти кажуть, що оптимізація лікарень не повинна відбуватися адміністративними методом – вона стане логічним наслідком запровадження автономності медичних закладів та перехід на систему оплати за послуги.
На сьогодні жоден головний лікар не має права перерозподілити кошти лікарні так, щоб це було найбільш ефективно. Гроші витрачаються не на ті відділення чи напрямки, які їх найбільше потребують, а так, як вони закладені в нормах, успадкованих з радянських часів.
Скажімо, коли в лікарні закінчуються гроші на бензин для швидких, головний лікар не може перерозподілити кошти з іншого відділення, де стоять незайняті ліжка і немає пацієнтів. При наданні лікарням більшої автономності, вони самі зможуть вирішувати, які відділення в них більше завантажені та потребують додаткового фінансування, а які взагалі можна закрити. Це саме стосується і оплати праці. Більш кваліфіковані лікарі зможуть отримувати більшу зарплатню, тоді як ті, до яких не стоїть черга пацієнтів – ні. Таким чином структура лікарень та лікарів будуть приведені у відповідність до реальних потреб людей.
Зараз проект реформи перебуває на стадії громадського обговорення, до якого можуть долучитися не лише експерти галузі та лікарі, але і всі охочі. Обговорення триватимуть до кінця січня 2015 року і пройдуть як в Києві, так і в регіонах.
Однак якою б не була критика нового міністра, ефективність його дій покаже час, однак варто зазначити, що Міністерство охорони здоров'я в Україні традиційно вважається одним з найбільш корумпованих.
За 9 місяців після Євромайдан в цій сфері так і не були розпочаті реформи і не проведені якісь зміни, тіньові схеми не ліквідовані.
Тож легіонеру українського уряду випала одна з найскладніших ділянок роботи.
Кай Кіт
Корупція Інфо
При публікації матеріалів із сайту обов'язкове посилання