До нового осіннього місяця залишилися лічені дні, і необхідно розібратися, що важливого змінюється в країні з приходом жовтня, передає Корупція.Інфо
Найбільше, звичайно ж, українців хвилюють пенсії і газ (питання ціни останнього особливо актуальний напередодні опалювального сезону). Але є і ряд дрібніших змін, які теж не варто випускати з уваги.
Подорожчання газу з 1 жовтня
У «Нафтогазі» вже оголосили про подорожчання з 1 жовтня 2017 року газу, який відпускається промисловим споживачам на умовах передоплати. Його ціна виросте на 3,1% (на 243,6 грн) – до 8 тис. 164,8 грн за 1 тис. Куб. м (з ПДВ). Повідомили «Вести«.
Згідно з повідомленням компанії, зазначена ціна актуальна для споживачів, які закуповують газ по передоплаті в обсязі понад 50 тис. Куб. м в місяць, за умови відсутності боргів перед компанією, і для 100% – «дочок» НАК.
Для інших покупців ціна в наступному місяці зросте також на 3,1% (на 267,6 грн) – до 9 тис. 16,8 грн за 1 тис. Куб. м (з ПДВ).
Само собою, підвищення цін для промспоживачів виллється в підвищення цін на товари для народу – але з часом. Більшість же хвилює питання ціни на газ для населення – і вже зараз.
Екс-міністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко про підвищення цін на газ для пересічних українців до 8300 грн за тисячу кубометрів попереджав ще в травні. Останнім часом це питання підняли знову. Як «Вести» повідомляли раніше, відповідно до фінплану НАКу на 2017 рік, з 1 жовтня пропонувалося збільшити ціну на газ для побутових абонентів майже на 19% – до 5873 гривні за тисячу кубометрів. Пізніше уряд схвалив фінансовий план «Нафтогазу», але з уточненням: підвищувати ціни НАКу не дозволили. Здавалося б, можна зітхнути вільно, але тут втрутився МВФ.
18 серпня о Кабінеті міністрів України відбулася зустріч з представниками Міжнародного валютного фонду. Зокрема, обговорювалося питання ціни природного газу.
Тим часом, восени таки очікується чергове підвищення тарифів, як явне, так і приховане. У «Нафтогазі» вже оголосили, що орієнтовний підвищення цін на тепло складе 19%. Крім того, восени значно скоротять число людей, які отримують субсидії. Якщо в минулому опалювальному сезоні їх було 7,5 млн осіб, то в наступаючому – не більш 6 млн. Скорочують одержувачів двома способами. По-перше, уряд знизив норми споживання послуг, на які нараховується субсидія. Крім того, в знижці тепер відмовляють боржникам, а також при будь-якій підозрі на «нетрудові доходи».
Підвищення пенсій з 1 жовтня
Інша новина – з розряду умовно хороших. «Умовно» – тому що саме підвищення поки під питанням, та й наслідки для економіки можуть бути не дуже хорошими.
Отже, мінімальна гарантована пенсія, у разі прийняття пенсійної реформи Верховною Радою, збільшиться на 11% і складе тисячі чотиреста п'ятьдесят-дві грн.
Тобто з 1 жовтня прожитковий мінімум для пенсіонерів, які мають повний страховий стаж, складе 1 452 грн, а не 1 312 грн, як зараз.
У той же час в БПП вже заявили, що підвищення пенсій з 1 жовтня під загрозою. «Якщо на цьому тижні не буде прийнята пенсійна реформа, то дійсно, так, підвищення пенсій в жовтні буде під питанням», – заявив 21 вересня заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко в кулуарах Верховної Ради України.
При цьому експерти попереджають: умови виходу на пенсію погіршаться.
Зокрема, для багатьох майбутніх пенсіонерів довгоочікуване час виходу на заслужений відпочинок може наступити не в 60 років, як зараз, а в 63 або 65 років.
Справа в тому, що для виходу на пенсію в 60 років з січня 2018 року необхідно мати мінімум 25 років трудового стажу (зараз мінімальний стаж 15 років, але більшість виходить на пенсію, маючи 25 років стажу і більше). Мінімальний страховий стаж щорічно буде збільшуватися на 1 рік, поки не складе 35 років в 2028 році.
Крім того, збільшення пенсій посилить девальвацію гривні та інфляцію в країні. »В умовах, коли економіка не росте – бюджет поповнити, відповідно, нічим. Іншими словами, в нинішніх економічних умовах пенсії і зарплати виплатити виходить лише за рахунок девальвації і інфляції », – розповів« Вістям »фінансовий експерт Олексій Кущ. До слова, до кінця року експерти чекають курсу долара по 28 грн / $.
Всесвітній банк також виступив з критикою проекту пенсійної реформи, наполягаючи на необхідності змінити деякі положення законопроекту. Без цих змін реформа не може бути підтримана як Світовим банком, так і МВФ, заявили в організації.
Зростуть ціни на вантажоперевезення
З 1 жовтня ж / д перевезення подорожчають відразу на 22,5%. Відповідний наказ опублікований на сайті Мінтрансу.
В цілому, до кінця цього року собівартість українських вантажних перевезень зросте на 10-15% і виллється в зростання транспортних тарифів, підрахували експерти.
1 жовтня вступить в силу законопроект про референдум в Каталонії. Згідно з прийнятим документом, Каталонія залишиться членом ЄС, а каталонці отримають друге громадянство поряд з іспанським. Автоматично громадянами Каталонії стануть іспанські піддані, зареєстровані на її території з грудня 2016 року.У підтримку референдуму про незалежність від Іспанії виступили понад 700 каталонських мерів, після чого Мадрид заморозив рахунки провінції, щоб гроші не витратили на проведення голосування. Українці, які живуть в Барселоні, запевняють, що сепаратистські настрої досить сильні. «Місцеві всі говорять тільки каталонською мовою і дуже погано реагують, коли до них звертаються на іспанському. Вони дивляться переважно місцеве телебачення, вивішують лише прапори Каталонії, і навіть в міжнародному аеропорту Барселони перша вивіска висить завжди на каталонському, потім йде англійська і тільки третій в списку іспанську мову », – розповів Ігор Воловець.