В Україні з початку осені подорожчали більшість товарів. Ціни зростають через девальвацію гривні у липні-серпні. Крім того, на подорожчання вплинула висока ціна на паливо. Це додало близько 1% до вартості товарів, розповів директор асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко.
"Крім того, ціни зростають через зовнішній попит на вітчизняні продукти. Їх вартість підтягується до європейського рівня. Адже Україна активно почала продавати свою продукцію за кордон. У першу чергу це стосується цибулі. Зараз вона коштує у 2,5 рази більше, ніж минулого року", – каже експерт.
Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
Найдорожче продукти харчування коштують у Києві та Київській області. Найдешевше — у Тернопільській. Зокрема в останній продають найдешевше м'ясо в Україні.
"Це пов'язано з розміром середньої заробітної плати. На Київщині вона найвища — 13 659 гривень. У Тернопільській області одна з найнижчих — 7165 гривень. Щоправда різниця у вартості продуктів менша, ніж різниця у середній зарплаті. Тому купівельна спроможність у центрі вища, ніж в інших областях України. Крім того, ціни вищі у тих регіонах, де є більше ринків та магазинів", – наголошує Олексій Дорошенко.
За його словами, виробники намагаються приховати подорожчання. Наприклад, розфасовують крупи не по кілограму чи 900 грам, а по 800-850 грам. Водночас об'єм упаковки і ціну не змінюють. Крім того, собівартість продуктів зменшують за рахунок більш дешевих інгредієнтів. Наприклад, у сік додають більше води замість сиропу.
"До кінця року подорожчає м'ясо та овочі. Ціна зросте на картоплю та капусту. Морква і цибуля вже дорого коштують. Яйця подорожчають через зменшення пропозиції. Всупереч тенденціям зросте ціна на соняшникову олію. Продовжить дешевшати гречка. Попит на неї не великий.", – підсумував Олексій Дорошенко.